Dünya Rumlardan sığınma istedi

Rumlardan sığınma istedi

Taliban’ın başkent Kabil’in dış mahallelerine dayandığı 15 Ağustos günü ülkesini terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kıbrıs Rum Yönetimi’ne sığınma talebinde bulundu. BAE Dışişleri Bakanlığının “Gani ve ailesi insani yardım gerekçesiyle ülkeye kabul edildi” açıklamasıyla şu an BAE’de olduğu ortaya çıkan Gani’nin Rumlara, siyasi sığınmacı statüsü başvurusu yapacağı ifade ediliyor.

Abone Ol Google News
Yasemin Asan Yeni Şafak
Rumlardan sığınma istedi
Eşref Gani

Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesiyle birlikte Afganistan’dan kaçan ve ailesiyle birlikte BAE’de olduğu açıklanan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin, Kıbrıs Rum Yönetimi’nden sığınma talebinde bulunacağı iddia edildi.

  • Taliban’ın başkent Kabil’e girmesinden saatler önce ülkesini apar topar uçakla terk eden Gani’nin izlediği rota ve nerede olduğu günlerdir merak ediliyordu. Gani’nin önce Tacikistan’a uçtuğu iddiaları ortaya atıldı. Ancak uçağının Tacikistan’a hiç iniş yapmadığı belirtildi. Tacikistan yerel kaynaklarına dayandırılan bilgilerde Gani’nin bulunduğu uçağın Duşanbe Havalimanı üzerinde tur attığı, bu arada geçiş izinleri alınarak Özbekistan, Türkmenistan ve İran hava sahasını kullanarak Umman’a indiği öne sürüldü. Gani’nin yanında ailesi ve iki danışmanın da bulunduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yönetimde kim olursa olsun Afganistan'ın yanındayız
OYNAT 01:37
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yönetimde kim olursa olsun Afganistan'ın yanındayız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TVNET canlı yayınında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Afganistan'da yönetimi ele alan Taliban'a ilişkin Erdoğan, 'Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan'ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir. İlgili kurumlarımız bir süredir Taliban'la irtibat halindeydi. Biz de Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi ifade etmiştik. Afgan halkının huzuru, ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız. Taliban'ın ılımlı açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz.' dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dışişleri Bakanlığı da dün Gani ve ailesinin ülkeye sığındığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, BAE’nin Cumhurbaşkanı’nı Gani ve ailesini memnuniyetle karşıladığını doğruluyor. Gani ve ailesi insani yardım gerekçesiyle ülkeye kabul edildi” ifadelerine yer verildi.

SİYASİ SIĞINMACI BAŞVURUSU

  • Ancak Gani’nin bundan sonra izleyeceği plan ve nihai adresine ilişkin yeni iddialar diplomatik kulislerde konuşulmaya başlandı. Edinilen bilgilere göre; Gani’nin burada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bölgesine siyasi sığınmacı statüsü başvurusu yapacağı ifade ediliyor. Başvurunun kabul edilmesi durumunda Gani ve yanındaki kişilerin GKRY’e gideceği belirtiliyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin tutuklanması için Interpol'a başvurulacak: Devlet kasasından 169 milyon dolar da kaçırmış
DÜNYA
Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin tutuklanması için Interpol'a başvurulacak: Devlet kasasından 169 milyon dolar da kaçırmış

BAKANLAR AZERBAYCAN’DA

Gani’nin son durağının neresi olacağı tartışılırken, yönetimindeki bakanların da Taliban sonrasına ilişkin adres arayışına girdiği diğer iddialar. Taliban’ın Kabil başta olmak üzere Afganistan genelinde yönetimi ele geçirmesi ve ülkenin yeni yönetime hazırlanması ile Gani’nin bazı bakanlarının izlenecek yol haritası konusunda Azerbaycan’da toplanmayı planladıkları kaydedildi. Bunların hangi isimlerden oluştuğu ise belirsizliğini koruyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ve ailesinin nerede olduğu ortaya çıktı
DÜNYA
Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ve ailesinin nerede olduğu ortaya çıktı

Toplantıya gidiyorum diyerek kaçmış

  • Taliban’ın başkent Kabil’in dış mahallelerine dayandığı 15 Ağustos günü ülkesini terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kaçışıyla ilgili yeni bilgiler de ortaya çıktı. İngiliz BBC’ye konuşan eski Afgan milletvekili Elay Erşad, Gani’nin Afgan Başkanlık Sarayından 15 Ağustos’ta “Savunma Bakanlığının toplantısına katılacağını” söyleyerek helikopterle ayrıldığını, ülkeyi terk ettiğini daha sonra öğrendiklerini anlattı. Gani’yi “cesaretsiz” olarak nitelendiren Erşad, geri döneceğini düşünmediğini ama dönseydi gözlerinin içine bakarak “Ben bir kadın olarak burada kaldım ama sen kaçtın” demek istediğini söyledi.

169 milyon dolar götürdü!

Afganistan’ın Duşanbe Büyükelçisi Muhammed Zahir Agbar, Gani’nin kaçmasını “devlete ve millete ihanet” olarak nitelendirdi. Agbar, Gani’nin devlet hazinesinden 169 milyon dolar kaçırdığını belirtti. Agbar, Gani’nin kaçırdığı halka ait paraların geri getirilmesi için tutuklanarak uluslararası mahkemeye çıkarılması amacıyla Interpol’a başvuracağını söyledi. Bu arada Agbar, büyükelçilik görevlilerine kaçak Cumhurbaşkanı Gani’nin fotoğrafını indirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan "2023 imtihanını başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye'yi durdurabilecek hiçbir fani güç hiçbir engel tanımıyoruz" ifadelerini kullandı. Bir müjde de veren Erdoğan "İstanbul Atatürk Havalimanı'nda da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir Millet Bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağız" diye konuştu.
İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis
Gündem

İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis

Giresun’un Bulancak ilçesinin İcilli köyünde yaklaşık 16 ay önce öldürülerek dereye atılan İkranur’un ölümü ile ilgili geçtiğimiz Şubat ayında tutuklanan öz amcası ve halasının yargılanmasında karar çıktı. amcaya akrabası olan "çocuğu kasten öldürmek" suçundan müebbet hapis, halaya ise yardım ve delilleri karartmadan ötürü 5 yıl üst sınırından ceza verildi. Amcanın cezası daha sonra suç işlediğinde yaşının küçüklüğü ve suça sürüklenen çocuk kapsamında dikkate alınarak cezası 11 yıla indirildi. Halanın cezası ise iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya düşürüldü ve tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.
Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak
Gündem

Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projelerle şehri adeta bir şantiye alanına çevirdi. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın göreve gelmesinin ardından kent, tarihi kazılardan yol çalışmalarına, gençlik merkezlerinden şehrin siluetini ortaya çıkaracak yatırımlara kadar merkez ve ilçelerdeki yatırımlarla hizmet görmeye başladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.