DünyaŞükür bugün dekarnımız doydu

Şükür bugün de karnımız doydu

Kamerun’un Kurvanbir Köyünde 7 nüfuslu Muhammed ailesi çamurdan inşa ettikleri 15 metrekarelik evlerinde yaşama mücadelesi veriyor. Baba Hasad Muhammed, “Bugün karnımız doyduğunda şükrediyoruz. Yarın için yemeğimiz yok” diyerek yaşadıkları sıkıntıyı dile getiriyor.

Fatih ÖzerYeni Şafak
​Şükür bugün de karnımız doydu
​Şükür bugün de karnımız doydu

Kamerun’un Kousseri Bölgesinde bulunan Kurvanbir Köyünde açlık ve yoksullukla mücadele eden 7 nüfuslu Muhammed ailesi 15 metrekarelik evlerini çamurdan inşa etmiş. Yoksulluk nedeniyle evde yer yatağı ve birkaç kap kacak dışında hiçbir eşya bulunmuyor. Aylık gelirlerinin 20 dolar olduğunu söyleyen ailenin babası Hasad Muhammed, “Bugün karnımız doyduğunda şükrediyoruz. Yarın için yemeğimiz yok” dedi.

15 METREKAREDE YAŞAM MÜCADELESİ

Muhammed ailesinin evleri bizim bildiğimiz evlere benzemiyor. Ailenin ekonomik durumundan dolayı baba Hasad Muhammed ailenin başını sokacağı evi çamurdan yapmak zorunda kalmış. Evin içerisinde ise bir kaç kap kacak ve yer yatağı dışında hiç bir şey yok. Olası bir afet yada yağmur mevsiminde evin yıkılması ise an meselesi” dedi. Hiçbir şeylerinin olmadığını ve bu yüzden başkaları tarafından verilen yemeklerle karınlarını doyurduklarını söyleyen Muhammed “Bazı günler sadece çocuklarım yemek yiyor. Aç yattığımız günlerde oluyor. Ama biz yine de şükür etmeyi ve Allah’ın bir imtihanı olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz” diye konuştu.

KURBANDAN KURBANA ET YİYORUZ

Kurban bayramından sonra kesilen kurbanların kendilerine verildiğini ancak yaşadıkları yerde elektrik olmadığı için etleri bir yerde muhafaza edemediklerini söyleyen Muhammed, “Zenginler kestikleri etleri bize de veriyor. Ancak bizim köyümüzde elektrik yok. O yüzden etleri bir anda yiyemiyoruz. İlerleyen günlerde etler bozulmaya başlıyor. Başka bir yiyecek bulamadığımız için etleri yemek zorunda kalıyoruz. Bu bizi hasta ediyor” dedi” şeklinde konuştu. 

  • Bayramlığım Türkiye'den
  • Ailenin babası Muhammed üstünde bulunan kıyafetinden başka kıyafeti olmadığını söyledi. Türkiye’den getirdiğimiz “Nene Hatun” tişörtünü kendisine hediye ettiğimizde ise Muhammed, “Bu sene bayramlığım Türkiye’den. Bir tane tişörtüm vardı artık iki tane oldu. Allah Türkiye’ye güç ve kuvvet versin ki bize yardım etmeye devam edin” dedi.

Ayetleri 'Luh'lara
nakşediyorlar
DÜNYA
Ayetleri 'Luh'lara nakşediyorlar

Bir kilo pirince üç gün mesai
DÜNYA
Bir kilo pirince üç gün mesai

Kara kıtaya
bir tebessüm
DÜNYA
Kara kıtaya bir tebessüm

Hollanda-İngiltere maçında dikkat çeken detay
Spor

Hollanda-İngiltere maçında dikkat çeken detay

Hollanda'nın İngiltere'ye 1-0 mağlup olduğu hazırlık maçının 68. dakikasında oyuna giren golcü futbolcu Jamie Vardy maçı topa dokunamadan tamamladı.
İnşaat kazısında bulundu: Çuvalla götürdüler
Gündem

İnşaat kazısında bulundu: Çuvalla götürdüler

İzmit'te, bir inşaatın temel kazısı sırasında tarihi mezar bulundu. Müze Müdürlüğü yetkilileri incelemelerde bulunurken, inşaat çalışması durdu.
Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu
Ekonomi

Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu

'Çiftlik Bank'tan aldığım 200 bin lirayı devlete iade etmek istiyorum' diyen iş adamı Fatih Yalçınkaya parayı iade etti, ancak başı dertten kurtulmadı. Bu sefer de Çiftlik Bank alacaklısı olduğunu iddia eden bir avukat makineye haciz koydurdu. Yaşananlar üzerine Yalçınkaya ise makineyi satması halinde tüm parasını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını açıkladı.
'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum
Hayat

'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum

'Mehmed: Bir Cihan Fatihi' dizisinin ilk bölümde reytinglerde üçüncü sırada yer almasını yorumlayan başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu, "Önümüzdeki bölümlere bakacağız" dedi.
Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi 2019'da denize inecek
Ekonomi

Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi 2019'da denize inecek

Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen, Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi " Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu"nun Tuzla Sedef Tersanesi'ndeki inşasında çalışmalar hızla devam ediyor. Geminin 2019 yılı başlarında yüzdürülmesi planlanıyor.