Dünya Suudi Arabistandan Omicron varyantı kararı Umre için yeni kriterler belli oldu

Suudi Arabistan'dan 'Omicron varyantı' kararı: Umre için yeni kriterler belli oldu

Omicron vakalarındaki artış nedeniyle ülkeler peş peşe yeni önlemleri hayata geçiriyor. Henüz geçtiğimiz günlerde harem alanı ve çevresindeki sosyal mesafe kuralını kaldıran Suudi Arabistan'da Umre ibadeti için ülkeye kabulde yeni zorunluluklar hayata geçiriliyor. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, yabancı ülke vatandaşlarının umre kurallarına yeni güncelleme getirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Suudi Arabistandan Omicron varyantı kararı: Umre için yeni kriterler belli oldu
Arşiv

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Omicron varyantında yaşanan artış nedeniyle, koronavirüs kısıtlamalarını güncelledi.

Bakanlık bu karar kapsamında umre yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarını kabul etmeye karar verdiğini duyurdu.

Bakanlık Twitter'dan yaptığı açıklamada, yurt dışından gelecek olan kişilere uygulanacak protokole de yer verildi.

Koronavirüs tüm dünyada yeniden artışa geçti: Avrupa'da Omicron alarmı
KORONAVİRÜS
Koronavirüs tüm dünyada yeniden artışa geçti: Avrupa'da Omicron alarmı

DSÖ'den 'Omicron' açıklaması: Daha hızlı yayıldığına dair kanıt yok
KORONAVİRÜS
DSÖ'den 'Omicron' açıklaması: Daha hızlı yayıldığına dair kanıt yok

İŞTE KRİTERLER

Buna göre, Suudi Arabistan'ın onayladığı koronavirüs aşısını olan kişiler karantinaya tabi tutulmayacak.

  • Suudi Arabistan'ın kabul ettiği koronavirüs aşıları: İki doz Pfizer BioNTech, Comirnaty, Oxford AstraZeneca, Covishield, SK Bioscience, Vaxzevria, Moderna, Spikevax ve 1 doz Johnson & Johnson.

Suudi Arabistan'ın onaylamadığı ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanan çift doz aşılı kişiler üç gün karantinaya girecek.

Karantina sonunda bu kişilerin ülkeye kabul edilmesi için negatif PCR sonucuna sahip olmaları istenecek.

YAŞ SINIRI KOYMUŞLARDI

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan önceki şartlara göre Umre ziyareti yapacak yabancıların 18 ile 50 arasında olması gerekiyordu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan hac açıklaması: Kontenjan ne kadar verilirse bizim hazırlıklarımız tam
HAYAT
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan hac açıklaması: Kontenjan ne kadar verilirse bizim hazırlıklarımız tam

Suudi Arabistan iki doz aşı olanlara umre izni verecek
DÜNYA
Suudi Arabistan iki doz aşı olanlara umre izni verecek

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi tam kapasiteyle ibadete açılıyor
DÜNYA
Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi tam kapasiteyle ibadete açılıyor

Covid-19'un Omicron varyantının semptomları açıklandı
FOTOĞRAF 11
Title
DÜNYAYI İLK KEZ UYARMIŞTI<br>Güney Afrika Tabipler Birliği (SAMA) Başkanı Dr. Angelique Coetzee, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria'daki özel muayenehanesindeki Covid-19 hastalarında garip semptomlar görülmesinden sonra yeni varyant hakkında tüm dünyayı uyardı.
Title
Ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke Güney Afrika’ya seyahat yasağı getirirken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron veya B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni varyantı endişe verici olarak tanımladı.
Title
Coetzee,yeni varyantın belirtilerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu:
Title
Coetzee, \"Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti\" dedi.
Title
HASTALARIN ÇOĞUNLUĞU GENÇ ERKEKLERDEN OLUŞUYOR<br>Şimdiye kadar, testi pozitif çıkan ve çoğunlukla genç erkekler olmak üzere yeni varyantın semptomlarını gösteren 20’yi aşkın hastası olduğunu belirten Coetzee, hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğunu söyledi.
Title
TAT VE KOKU DUYUSU KAYBI VAR MI?<br>Bununla birlikte enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini aktardı.
Title
Coetzee, \"Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk hissediliyor. Şimdiye kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Bazılarının hafif öksürük, bazılarının hiçbir semptomu yoktu. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor” diye konuştu.
Title
Diğer taraftan, Coetzee, 6 yaşındaki bir kızı içeren “çok ilginç bir vakayı” anlattı. Doktor, “Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti. Onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi.
Title
Ancak Coetzee, diyabet veya kalp hastalığı gibi önceden sağlık problemleri olan yaşlı veya aşılanmamış hastaların Omicron tarafından çok daha fazla etkilenebileceğinden endişe duyduğunu dile getirdi:
Title
\"Şu anda endişelenmemiz gereken şey, daha yaşlı, aşılanmamış insanlara yeni varyant bulaştığında çok ciddi vakalar göreceğimizdir” değerlendirmesinde bulundu. (The Telegraph)
Title
Covid-19'un Omicron varyantının semptomları açıklandı
Koronavirüs Omicron varyantına karşı tüm dünyayı uyaran Güney Afrikalı doktor Dr. Angelique Coetzee, tehlikeli varyantının semptomlarını açıkladı. Coetzee, semptomlarının sağlıklı hastalarda "sıra dışı ama hafif" olduğunu söyledi. Ancak, B.1.1.529 olarak da bilinen varyantın yaşlılarda ve aşılanmamış kişilerde ciddi problemlere neden olabileceği konusunda uyardı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.