Dünya Trumptan yeni Kaşıkçı açıklaması Yakında elimizde bir yanıt olacaktır

ABD Başkanı Trump'tan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması: Yakın bir gelecekte elimizde bir yanıt olacaktır

Trump'tan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması: Yakında elimizde bir yanıt olacaktır

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudiler tarafından öldürüldüğüne yönelik iddialarına ilişkin" Eğer durum böyleyse bu bizi çok kızdırır. Yakın bir gelecekte elimizde bir yanıt olacaktır" dedi.

Haber Merkezi AA
ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti ile ilgili araştırmalarını sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

ABD Başkanı Trump, Amerikan CBS kanalına verdiği mülakatta Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kaşıkçı'nın akıbetini henüz tam olarak bilemediklerini ve Suudi tarafıyla yaptıkları görüşmelerde iddiaların reddedildiğini aktaran Trump, Kaşıkçı'nın Suudiler tarafından öldürüldüğüne yönelik iddialara ilişkin, "Eğer durum böyleyse bu bizi çok kızdırır. Yakın bir gelecekte elimizde bir yanıt olacaktır." diye konuştu.

"Askeri anlaşmalar devam etmeli"

Kaşıkçı hakkındaki mevcut iddiaların doğru olması durumunda kendi yönetiminin ne tür yaptırımlar getireceğine ilişkin soruya yanıt veren Trump, Riyad ile yaptıkları askeri anlaşmaların devam etmesini istediğini bir kez daha vurguladı.

"Bu siparişleri almak isteyenler var. Rusya var, Çin var, biz varız." diyen Trump, Suudi yönetimiyle yaptıkları 110 milyar dolarlık silah satım anlaşmasının devam etmesi gerektiğine inandığını belirtti.

"Cezası ağır olacak"

Trump, iddiaların doğru olması halinde Suudi Arabistan'ı cezalandırmanın başka yollarının da olduğuna işaret ederek, "Konuştuğumuz kişi bir gazeteciydi. Eğer durum anlatıldığı gibiyse bu gerçekten çok berbat ve kötü bir durum. Biz bunun sonuna kadar gideceğiz ve bunun cezası ağır olacak." dedi.

ABD Başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada, Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşeceğini bildirmişti.

REKLAM

Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD'nin olayla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Trump, "Bu, potansiyel olarak gerçekten çok kötü bir durum. Neler olacağını göreceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamamıştı.

Pakdemirli: Hem üretici kazanmalı hem de tüketici daha ucuza yemeli
EKONOMİ
Pakdemirli: Hem üretici kazanmalı hem de tüketici daha ucuza yemeli

Karaburun'daki tekne faciasına 4 gözaltı
GÜNDEM
Karaburun'daki tekne faciasına 4 gözaltı

Nuri İyem’in Kayınvalide ve Eltiler tablosuna 500 bin TL verildi
HAYAT
Nuri İyem’in Kayınvalide ve Eltiler tablosuna 500 bin TL verildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.