|

TSK: 2 bin 516 terörist etkisiz

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda 2 bin 516 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. TSK, "Bugünkü operasyonlarda Racu beldesi başta olmak üzere, Hamilek, Ramadiye, Badinli, Karkin, Ali Bezanlı ve Çemenli dahil toplam 7 yerleşim yerinde kontrol sağlanmıştır" vurgusunu yaptı.

Yeni Şafak
19:13 - 3/03/2018 Cumartesi
Güncelleme: 08:20 - 4/03/2018 Pazar
Yeni Şafak
Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.
Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nın 43. gününde 82 teröristin daha etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte, harekatın başladığı ilk günden bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplamda 2 bin 516 oldu.

7 yerleşim bölgesinin teröristlerden temizlendiği belirtildi. TSK'dan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait
barınak,
sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler
hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.
Hava kuvvetleri, tarruz helikopterleri ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen operasyonlar neticesinde, 03 Mart 2018 tarihinde, Afrin’e ulaşan yaklaşma istikameti üzerinde olması ve içinde çok sayıda teröristin barınmasına imkan vermesi nedeniyle kritik bir öneme haiz olan
Racu beldesi başta olmak üzere, Hamilek, Ramadiye, Badinli, Karkin, Ali Bezanlı ve Çemenli
dahil toplam 7 yerleşim yerinde kontrol sağlanmıştır.
İcra edilen bu operasyonlar sonucunda
82 terörist
etkisiz hale getirilmiş, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı
2516
’ya ulaşmıştır.

Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."


#TSK
#Afrin
#Zeytin Dalı Harekatı
6 yıl önce