Dünya Tutukluluk süresi 6 ay daha uzatıldı

Tutukluluk süresi 6 ay daha uzatıldı

İsrail makamları, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi, milletvekili Halide Cerrar hakkında İsrail mahkemesinin verdiği "idari tutukluluk" kararını bir kez daha uzattı. Cerrar, 2 temmuzdan beri gözaltında bulunuyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Tutukluluk süresi 6 ay daha uzatıldı
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi ve milletvekili Halide Cerrar

İşgalci İsrail makamları, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi, milletvekili Halide Cerrar hakkında İsrail mahkemesinin verdiği "idari tutukluluk" kararını bir kez daha uzattı.

Milletvekili Cerrar’ın Avukatı Mahmud Hassan’ın yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’daki İsrail Orta Bölge Askeri Komutanlığının, 2018 Ocak ayı başında tutukluk süresinin bitmesi beklenen Cerrar hakkında bir kez daha "idari tutukluluk" süresinin uzatılmasına karar verdiği belirtildi.
  • Avukat Hassan, ABD’nin Kudüs’ü "İsrail’in başkenti" olarak tanıyan kararının ardından Filistin sahasındaki gelişmeler gölgesinde Cerrar’ın serbest bırakılmasını beklemediklerini belirterek, İsrail Askeri Komutanlığının FHKC’li milletvekilinin tutukluluk süresini 6 ay daha uzattığını kaydetti.

2 temmuzdan beri gözaltında

Filistinli milletvekili Cerrar, 2 Temmuz'da İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki evine düzenlediği baskın sonucu gözaltına alınmıştı.

FHKC önde gelen isimlerinden Cerrar, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların haklarını savunmak amacıyla verdiği mücadeleyle tanınıyor.

İsrail, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Hamas'tan İsrail'deki Filistinli tutuklular için anlaşma hazırlığı
DÜNYA
Hamas'tan İsrail'deki Filistinli tutuklular için anlaşma hazırlığı

İran'dan Kudüs kararı: Filistin'in 'sürekli' başkenti
DÜNYA
İran'dan Kudüs kararı: Filistin'in 'sürekli' başkenti

Filistinli cesur kız Temimi'nin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
DÜNYA
Filistinli cesur kız Temimi'nin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.