Ekonomi ABD ekonomisi 4 çeyrek büyüme rakamları açıklandı

ABD ekonomisi 4. çeyrekte yüzde kaç büyüdü? ABD'de GSYH ne oldu? İşte ABD 4. çeyrek büyüme rakamları

ABD ekonomisi 4. çeyrek büyüme rakamları açıklandı

ABD ekonomisinin geçen yılın son çeyreğine ilişkin büyümesi yüzde 2,5'ten yüzde 2,9'a revize edildi. Piyasaların veriye ilişkin beklentisi yüzde 2,7 seviyesindeydi. Kişisel tüketim harcamalarındaki artış yüzde 3,8'den yüzde 4’e revize edilerek 2014'ten bu yana en hızlı yükselişi kaydetti.

Haber Merkezi AA
ABD ekonomisinin 2017 yılı 4.çeyrek büyüme rakamları açıklandı.
ABD ekonomisinin 2017 yılı 4.çeyrek büyüme rakamları açıklandı.

ABD ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,9 büyüyerek beklenenden daha iyi performans sergiledi.

  • ABD Ticaret Bakanlığı, 2017’nin ekim-aralık dönemine ait nihai Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışını yüzde 2,5’ten yüzde 2,9’a revize etti. Piyasaların veriye ilişkin beklentisi yüzde 2,7 seviyesindeydi.

Beklentiyi geride bırakan büyümede, kişisel tüketim harcamalarındaki yukarı yönlü revizyon belirleyici rol oynadı. Harcamalardaki artış yüzde 3,8'den yüzde 4’e revize edilerek 2014’ten bu yana en hızlı yükselişi kaydetti.

Geçen yılın son çeyreğine ait enflasyon verilerinde ise revizyona gidilmedi. 4. çeyrek PCE fiyat endeksi yüzde 1,9 ve GSYH fiyat endeksi yüzde 2,3’de sabit bırakıldı.

Ülke ekonomisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk yılında yüzde 2,3 büyüme kaydetti.

  • Analistler, 2017’de bir önceki yıla kıyasla 0,8 puan hızlanan büyümenin, bu yıl yürürlüğe giren vergi indirimleriyle birlikte yüzde 3’e yaklaşacağına işaret ediyor.

Piyasalar verileri fiyatlıyor

Bu arada, beklentiyi aşan büyüme verisi, doları desteklerken, altın fiyatlarını ve tahvil faizlerini aşağı çekti.

Avro/dolar, veriler öncesinde 1,2392’den işlem görürken, 1,2380-1,2385 bandına geriledi. Dolar/TL, 3,9938’den 4,0032’ye yükseldi.

Altının ons fiyatı verilerin ardından 1,334 dolardan 1,333 dolara indi. Brent petrol 69,09 dolardan 69,11 dolara çıktı. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizi ise yüzde 2,79’dan yüzde 2,77’ye geriledi.

Trump'tan Kuzey Kore lideri Kim'e: Görüşmemizi dört gözle bekliyorum
DÜNYA
Trump'tan Kuzey Kore lideri Kim'e: Görüşmemizi dört gözle bekliyorum

Dolar yeniden 4 TL'yi aştı
EKONOMİ
Dolar yeniden 4 TL'yi aştı

Ticaret savaşı Türkiye’ye fırsat
EKONOMİ
Ticaret savaşı Türkiye’ye fırsat
Abone Ol Google News
Bulgaristan’da dört gündür söndürülemeyen yangın Türkiye sınırına ulaştı
Gündem

Bulgaristan’da dört gündür söndürülemeyen yangın Türkiye sınırına ulaştı

Dört gün önce Bulgaristan'da çıkan ve bu zamana kadar yapılan tüm müdahalelere rağmen söndürülemeyen yangın Türkiye sınırına ulaştı. Önlem amaçlı iş makinaları ile sınır hattında 32.5 kilometre uzunluğunda güvenlik şeridinin oluşturulurken, Edirne Valiliği yangının Türkiye topraklarına sıçramasının engellendiğini açıkladı.
Hakkari'de zırhlı polis aracı devrildi: İki özel harekat polisi şehit oldu
Gündem

Hakkari'de zırhlı polis aracı devrildi: İki özel harekat polisi şehit oldu

İran sınırındaki üs bölgesinden görev dönüşü yapan polis zırhlı aracı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde devrildi. Kazada iki özel harekat polis şehit oldu.
Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor
Ekonomi

Emlakçılıkta yeni dönem: Satış ve kiralamaya dört şart geliyor

Emlakçılıkta yeni bir döneme giriliyor. Geçtiğimiz yıllarda uzun istişareler sonrası hazırlanan yönetmeliğin uygulanması için tanınan süre 31 Ağustos'ta doluyor. Düzenleme ile birlikte artık her önüne gelen gayrimenkul alım satım işi yapamayacak. Emlakçılık yapanların yetki belgesi olması zorunlu olacak. Şimdiye kadar 3'te 1'i oranında başvuru yapılan belgenin yanı sıra m2, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olacak. Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalacak. Belgesiz kayıt dışı bu işi yapmaya devam edenlere ise 10 bin TL ve 10 katına kadar ceza gündeme gelebilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.