Ekonomi Anamur muzunu sarartma operasyonu

Anamur muzunu sarartma operasyonu

Anadolu Grubu, yeterli oranda pazara sürülmeyen yerli muz için harekete geçiyor. Üretimi için kolları sıvayan şirketin stratejisini Tuncay Özilhan açıkladı. Özilhan: “İyice sarartılıp piyasaya sürülecek. Erken kararmasının önüne geçilecek"

Abone Ol Google News
Murat Palavar Yeni Şafak
Anamur muzunu sarartma operasyonu
​Anamur muzunu sarartma operasyonu

Muz ihtiyacının yarısını dışarıdan karşılayan Türkiye, yerli muzun geliştirilmesi ve ithalatın azalması için kritik bir sürece giriyor. Türkiye’nin en büyük meyve bahçesine sahip Anadolu Grubu, yerli muz üretimi için start verdi. Mersin ve Antalya üzerinde arazi bakan grup Doal markası ile ürünlerini tüm Türkiye’ye dağıtacak. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan,Türkiye’nin önemli yerli muz üreticisi olmak için çalıştıklarını açıkladı.

MUZ STRATEJİSİ

Özilhan, ürüne ait Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü doğal aroması ile dikkat çeken yerli muzun piyasaya uygun şartlarda sürülmediğini söyledi. Yerli muza ilişkin stratejilerini açıklayan Özilhan, yerli muzun piyasada az yeralması ve üretim yerinden 100 kilomtre uzaklığıa gidildiğinde kabuğunun hemen kararmasının altında yatan sebebin ürünün tam sararmasını beklemeden satılması olduğunu kaydetti. Özilhan, bu durumu iyi planlayarak tüketiciye ulaşmak istediklerini kaydetti.

Yerli muzu geliştireceğiz

Tuncay Özilhan, 25 bin dönümde 3.5 milyon ağaça ulaşan üretimleri ile çok büyük bir Know How'a kavuştuklarını söyledi. Yerli muzu geliştirmek istediklerini belirten Özilhan “Gittikçe gelişen büyüyen bir iş muz üretimi. Gönlümüzde yerli muzu geliştirmek yatıyor. Yerli muz hakkaten daha farklı küçük ve daha kokulu. Orta Amerika muzlarına benziyor.Anamur, Silifke bölgesinde tabiat uygun. Küçük üretim merkezleri var. Yerli muzun iyi sarartılamadığını çabuk bozulması ve kararmasının sebebinin o olduğunu biliyoruz. Bu konuda çalışıyoruz” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.