Ekonomi Direktör başkarapor başka

Direktör başka rapor başka

Moody’s yine kafa karıştırdı. Kuruluş, Türk bankalarının riskleri yönetemediği iddiasını içeren bir rapor açıkladı. Dün ise Moody’s Ülke Riskleri Direktörü Yves Lemay, “Türkiye’nin mali gücü, risk profilini destekleyen bir istikrar kaynağı” açıklaması yaptı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Moody's'ten dün sözlü olarak övgü geldi.
Moody's'ten dün sözlü olarak övgü geldi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının raporlarında başka, konuşmalarında ise başka söylemlere yer vermesine Moody's'le yine tanık olduk. Önceki gün şirket, kredi derecelendirmesi niteliği taşımayan araştırma raporunda “Türk bankalarının faaliyet gösterdiği çerçeve aralarında ekonomik büyümede yavaşlama, etkin olmayan para politikası, TL'nin değer kaybı ve yüksek işsizliğin de bulunduğu bir dizi unsur nedeniyle zorlayıcı olmayı sürdürecek” ifadelerine yer verdi.

LEMAY, TÜRKİYE’Yİ ÖVDÜ

Moody's'ten dün ise sözlü olarak övgü geldi. Moody's’in Ülke Riskleri Direktörü Yves Lemay, "Türkiye'nin mali gücü, reyting açısından toplamda risk profilini destekleyen bir istikrar kaynağı oldu. Avrupa’daki büyümenin sonucunda Türkiye’de net ihracatın pozitife döndüğünü gördük. Bu gelecek birkaç yıl boyunca net ihracatın artmaya devam etmesine katkıda bulunacak pozitif bir unsur. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

TBB'den yanıt geCikmedi

Mood's'in bankacılık sistemi görünümünün negatif olduğunu belirtmesi sonrasında Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'den “Bankacılık sektörü riskleri doğru yöneterek pozitif görünümü koruyacak yapıda ve güçtedir” açıklaması geldi. TBB'den yapılan yazılı açıklamada “Yakın dönemde ABD’de faiz oranlarının yükselme, dünyada petrol ve emtia fiyatlarının artış eğiliminde olması yanında uluslararası ve bölgesel politik risklerin artması, gelişmekte olan ülkeleri olduğu gibi ülkemizi de etkilemektedir. Türkiye ekonomisi şoklara dayanıklıdır ve makul bir hızda büyümeye devam etmektedir. İç ve dış şokların yaşandığı son on beş yılda Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 6’ya yakın büyümüştür” denildi.

Deniz trafiğine EDS geliyor
GÜNDEM
Deniz trafiğine EDS geliyor

Cezalar yüzde 60 azalıyor
EKONOMİ
Cezalar yüzde 60 azalıyor

Kreşe bıraktığı bebeği kıpkırmızı buldu
Hayat

Kreşe bıraktığı bebeği kıpkırmızı buldu

ABD'de 7 aylık kızını kreşe bırakıp işe giden anne Tracy Blinoz, birkaç saat sonra aldığı telefonla kızının ısırıldığını öğrendi. Hemen kreşe koşan ve kızının yüzünü kıpkırmızı bulan anne kamera kayıtlarını incelediğinde, bebeğinin başka bir çocuk tarafından defalarca ısırıldığını fakat görevlilerin müdahale etmediğini öğrendi.
Harun Tekin A Milli Takım kadrosuna dahil edildi
Spor

Harun Tekin A Milli Takım kadrosuna dahil edildi

Bursaspor'un tecrübeli file bekçisi Harun Tekin, A Milli Takım'ın hazırlık maçları için aday kadrosuna dahil edildi.
İbrahim Tatlıses'ten açıklama geldi
Hayat

İbrahim Tatlıses'ten açıklama geldi

Sanatçı İbrahim Tatlıses'in AK Parti İzmir'den milletvekili aday listesinden 7. sırada gösterilmesini reddettiği ve bu nedenle aday olmadığı iddia edilmişti. Tatlıses çıkan haberler üzerine Instagram hesabından açıklama yaptı.
Çok çarpıcı yorum: Merkez Bankası oyuna geldi
Ekonomi

Çok çarpıcı yorum: Merkez Bankası oyuna geldi

Dün akşam ki faiz arttırım kararıyla ilgili Merkez Bankası'nın oyuna geldiğini ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bununla sınırlı kalmayarak sıkıştırmaya devam edeceğine dikkat çeken Ekonomi Profesörü Emre Alkin, Merkez Bankası'nın 7 Haziran'daki toplantısına yönelik de çağrıda bulundu.
Dehşete düşüren cinayette korkunç itiraf
Gündem

Dehşete düşüren cinayette korkunç itiraf

Ankara Keçiören’de 27 yaşındaki Lütfiye Alver, çocukları 8 yaşındaki Kübra’yı bıçaklayarak, 5 yaşındaki Beren’i boğarak öldürdü. Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Alver, polisi arayarak “Çocuklarımı öldürdüm, teslim olmak istiyorum” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.