Ekonomi Engelli istihdamının engeli iş yeri dizaynı

Engelli istihdamının engeli iş yeri dizaynı

Engelli bireylerin iş bulmaları yanında en önemli sorunlarından biri işyerlerinin çalışacakları şekilde dizayn edilmemiş olması. Kamu ve özel sektörün erişilebilirlik ile ilgili şimdiden hareket geçmesi gerekiyor.

Abone Ol Google News
Orhan Orhun Ünal Yeni Şafak
​Engelli istihdamının engeli iş yeri dizaynı
Arşiv

Ulusal Engelli Veri Tabanına göre Türkiye’de nüfusun yüzde 13’ü engelli bireylerden oluşuyor. Resmi veriler ve yapılan araştırmalar yorumlandığında, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kadar engelli yaşadığı tahmin ediliyor.

Evrim İçer
Evrim İçer

Mevcut resmi kayıtlarda ise bu sayı yaklaşık 2,5 milyon olarak görülüyor. Ülkemizde engelli istihdamının yüzde 51’i kamuda iken yüzde 41’lik kısmı da özel sektörde. Toplamdaki oranı ise 90 bin 131 gibi oldukça geride bir seviyede. Gi Group İşe Alım Uzmanı Evrim İçer, iş bulma sürecindeki önündeki en büyük engelin, engellilerin verimliliklerin sağlanması veya artırılmasında engelli ergonomisine uygun dizayn edilmemiş iş yerlerini işaret ediyor.

VERİMLİLİK İÇİN UYGUN OFİS

Engelli bireylerin istihdamındaki en büyük sorunun, engelli ergonomisine uygun dizayn edilmemiş iş yeri ortamları olduğunun altını çizen İçer, “Engellilerin çalışabileceği iş yerlerinin bedensel ve zihinsel bozukluk ve eksikliklerine uygun olması gerekiyor. Ancak aksine sadece engelli olmayan bireylerin hareket edebileceği şekilde dizayn edilen işyerleri ve makineler, onlar için en önemli unsur” bilgisini veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 62 bin 337 engelli ataması yaparak bu alanda rekor üstüne rekor kırdık
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 62 bin 337 engelli ataması yaparak bu alanda rekor üstüne rekor kırdık
Şehirler arası yollara hızlı şarj istasyonları geliyor
Teknoloji

Şehirler arası yollara hızlı şarj istasyonları geliyor

Otoyol ve şehirler arası yollarda kurulacak elektrikli araç şarj istasyonlarının en az yüzde 75'i hızlı şarj ünitesi olacak. Uygulama sayesinde elektrikli araç sahipleri, yolculuk öncesinde veya sırasında söz konusu bilgileri görerek istasyon seçebilecek ve rezervasyon yaptırabilecek.
Meteoroloji uyardı: Hafta sonundan itibaren aşırı soğuklar geliyor
Gündem

Meteoroloji uyardı: Hafta sonundan itibaren aşırı soğuklar geliyor

Meteoroloji, yurdun hafta sonundan itibaren aşırı soğukların etkisi altına gireceğini açıkladı. Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın, bu hafta sonundan 22 Ocak Cumartesi günü itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinde etkili olması bekleniyor. Önümüzdeki hafta başından iitbaren, ülkemizin Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği, bunun sonucunda yurt genelinde aşırı soğuk hava koşullarının görüleceği tahmin ediliyor.
TBMM Başkanı Şentop'tan HDP'li Güzel'in fezleke açıklaması
Gündem

TBMM Başkanı Şentop'tan HDP'li Güzel'in fezleke açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, PKK'lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili açıklarda bulundu. Şentop, "TBMM'yi ve milletimizi rahatsız eden bazı olaylar söz konusu. Bunlarla ilgili olarak TBMM'nin Karma Komisyonu harekete geçmesi gerekir. Buna dair iç tüzüğümüzde buna imkan veren bazı kriterler var. Siyasetle ile terör arasına aşılmaz bir mesafe konulması gerekir. Siyaset yapanların terörle bağlantılı söylemler içerisinde olması asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.