EkonomiGayrimenkulde yeni dönem 1 Ekimde başlıyor

Gayrimenkulde yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ve gayrimenkuller için birçok değişiklik getiren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Haber MerkeziAA
Gayrimenkulde yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor.
Gayrimenkulde yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk imar yönetmeliğinin 1985 yılında çıktığını ve o tarihten bu yana 17 değişiklik gördüğünü aktardı.

  • Resmi Gazete'de 3 Temmuz 2017'de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini anımsatan Gökçadır, bunun bazı değişiklikler içerdiğini, gayrimenkulde ise bazı kısıtlama ve zorunluluklar getirdiğini anlattı.

Gökçadır, yeni yönetmelik ile kat alanlarının belirlenmesinde değişikliğe gidildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Eski yönetmelikte toplam kat alanının yüzde 20'si oranında alanı emsal dışı kullanma imkanına sahiptik. Neredeyse balkonların yarıdan fazlasını emsal dışı olarak ilave edebiliyorduk. Önceden 100 metrekare bir daire yaptığınızda balkonların emsalsiz kullanılması nedeniyle bu rahatça 120-125 metrekare olabiliyordu. Şimdi bu imkanlar hemen hemen sıfıra inmiş durumda çünkü şu andan itibaren bu kullanılamayacak. Hatta bundan sonra arsanın toplam emsal alanının en fazla yüzde 30#39;u kadar ortak alan kullanma şansınız var. Bu da birtakım daralmalara neden oluyor. Belirli kısıtlamalar var ama böyle bir disiplini kötü değerlendirmemek lazım."

Stüdyo daireler

  • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile 1 0 tipi stüdyo dairelerin yapımının da yasaklandığını vurgulayan Gökçadır, "En küçük daire 1 1 olacak. Her müstakil konutta en az bir oturma ve yatak odası bulunmak zorunda. 1 0 stüdyo dairelerin yapımının yasaklanması sektörü etkilemez çünkü Türkiye'de en çok satan 2 1 tipi dairelerdir" dedi.

"Arsa fiyatları düşebilir"

Gökçadır, yeni yönetmelikle arsa sahiplerinin üretimden daha az pay alacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eskiden 10 daire yapılabilen bir alana bu yönetmelikle belki şimdi 8 daire yapılabilecek. Bunu pazarlarken de buna göre pazarlayacağız. Yönetmelik birtakım kısıtlamalarla bunu getiriyor. Ben bundan açıkçası arsa fiyatlarının biraz düşmesini bekliyorum. Son zamanlarda arsa fiyatlarında aşırı bir yükselme var. Eğer arsa fiyatları düşerse bu sağlıklı olarak piyasaya yansır ve üretimi de artırır. Örneğin 20 dönüm bir alana 100 daire oluyorsa, bu yönetmeliğin ardından aynı yere 80 daire yapılabilecek. Doğal olarak arsa fiyatının da düşmesi lazım ama tabii arsa sahipleri bunu nasıl değerlendirecek önümüzdeki günler gösterecek."

Türkiye'de arsa fiyatlarının yüksek olduğunu ve giderek artmasını doğru bulmadığını belirten Gökçadır, "Şimdi arsaların değerinin düşmesinin son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Arsalar eskisinden daha düşük bir imara sahip olacak. Bu nedenle fiyatlar bir parça düşecektir" diye konuştu.

"Sağlıklı yapılar ön plana çıkacak"

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi de 1 Ekim'de yürürlüğe girecek Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin hayırlı olmasını diledi.

Eski yönetmelik ile yenisi arasındaki farklara değinen Çelebi, şunları kaydetti:

  • "Çatı katı, birinci bodrum; denilen zemin katta kullanılan alanlar ile balkon ve ortak alanlarla ilgili değişiklikler var. Çatı katlarında ve birinci bodrumlarda yarım emsal kullanılıyordu ve yüzde 20 ortak alanlara katkı koyuluyordu, zemin kat kriterleri anlamında. Şimdi bunların tamamı kulanılamayacak. Bunların tamamı, mevcut emsalden kullanılacak. Yeni yönetmelikte, engelliler için bazı şartlar getirildi. Giriş-çıkışlar düzenlenecek. Bunlar, projeleri geri atacak unsurlar değil. Yeni yönetmeliğe göre, kullanılamayan yeni emsaller ortaya çıkacak. Bunları biz, artı olarak görüyorduk. Artık bunlar, yönetmelikten kalktı."

Çelebi, bundan sonraki süreçte yeşil alanların, sağlıklı yapıların ön plana çıkacağını gördüklerini belirterek, quot;İki yıldır her yıl sonu, müteahhitlerin "Yönetmelik değişecek mi" noktasındaki soru işaretleri, halkın beklentisi, arsa sahiplerinin hızlı hareket etmesi yormuştu. İnşallah bu ay sonu itibarıyla gerçek sisteme geçilir. Biz de imalatlarda ne yapacağımızı bilir bir halde, yeniden kendimizi düzenleyip tertipleyerek, yeni akışa göre yön çizeceğiz" dedi.

Gayrimenkulde Blockchain dönemi
EKONOMİ
Gayrimenkulde Blockchain dönemi

Yabancının Türkiye keşfi sürüyor
EKONOMİ
Yabancının Türkiye keşfi sürüyor

'Konutta 8 aylık satış yeni rekorun habercisi'
EKONOMİ
'Konutta 8 aylık satış yeni rekorun habercisi'

Löw: Tolgay Arslan konusunda yanılmışım
Spor

Löw: Tolgay Arslan konusunda yanılmışım

Almanya Milli Takım Teknik Direktörü Löw, Bayern Münih karşısında izlediği Tolgay Arslan'la ilgili dikkat çeken bir itirafta bulundu.
Alex derbi için skor verdi
Spor

Alex derbi için skor verdi

Fenerbahçe'nin eski yıldızı Alex de Souza, ligde bu akşam oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisi ile ilgili skor tahminini söyledi.
Bakanlıktan Çiftlik Bank yalanlaması
Ekonomi

Bakanlıktan Çiftlik Bank yalanlaması

Bir twitter hesabı üzerinden ortaya atılan ve ardından bazı basın yayın organlarında haber olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, "Çiftlik Bank'ın Konya Tuzlukçu'daki tesisinin yüzde 30 devlet teşvik ve hibesiyle yapılacağı"na yönelik haberlere bakanlıktan yalanlama geldi. Bakanlık yaptığı açıklamada söz konusu şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını da belirtti.
Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin
Hayat

Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koydu. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketilmese de tam bir şifa kaynağı. Uzmanlar özellikle közlenmiş sarımsağı tavsiye ediyor. 6 diş közlenmiş sarımsak 24 saatte vücuda birçok fayda sağlıyor. İşte sarımsağın faydaları...
Taksi plakaları 100 bin lira değer kaybetti
Ekonomi

Taksi plakaları 100 bin lira değer kaybetti

UBER-sarı taksi çekişmesinde taksi plakalarının değer artışına vergi istisnası getirilmesi ve hükümetin her iki tarafı da dinleyerek çözüm üreteceğini açıklaması ile sular durulurken tartışmaların yaşandığı son 4 günde plaka fiyatlarının ise 100 bin TL düştüğü iddia edildi.