Ekonomi Her bakanlığa yapay zeka ödevi

Her bakanlığa yapay zeka ödevi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yapay zeka uzmanı sayısını artıracaklarını açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Her bakanlığa yapay zeka ödevi
Arşiv

Dünyadaki en değerli 10 şirkete bakıldığında hepsinin yenilikçi teknolojileri kullandığının görüldüğünü söyleyen Koç, “Bizim için Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi’ni yazmak bir varoluş sebebi” dedi.

Bu stratejiyi üç odakta belirlediklerini ifade eden Koç, şunları söyledi: “Birinci odağımız beceri, ikinci odağımız altyapı, üçüncü odağımız teknik veri. Yapay zeka uzmanı sayısını artıracağız. 2025 yılı için 50 bin istihdam hedefi koyduk, 10 bin de lisans üstü mezunu yetiştireceğiz. Yapay zeka girişimlerinin, gayrisafi milli hasıla içindeki payının yüzde 5 seviyelerine ulaşmasını amaçlıyoruz.”

Ali Taha Koç
Ali Taha Koç

Kurumlara da çok iş düştüğünü vurgulayan Koç, “Savunma Sanayi Eylem Planı, Tarımda Yapay Zeka Eylem Planı gibi… Her bakanlığımızın üst stratejik metne uyarak kendi stratejik eylem planlarını yapmalarını istiyoruz. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığında kurduğumuz bir yürütme kurulumuz var. Her bakanlıktan temsilciler bu toplantılara katılıp kendi stratejilerini anlatacaklar ve yayınlayacaklar” dedi. Oluşturdukları dönüşüm ekiplerinin de farklı bakanlıkları gezerek verileri toplayıp, eksikleri görüp, fırsatları belirleyeceğini söyleyen Koç, “Her bakanlıkta proje ekipleri kurup çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye’de 200 yapay zeka start-up girişimi var. Yapay zeka girişimleri Amerika’da 20 bin, Çin’de 15-16 bin. Çok hızlı yol almamız gerekiyor” diye konuştu.

İş garantisi meslek liselerini parlattı
EKONOMİ
İş garantisi meslek liselerini parlattı

Satılık çok
kiralık yok
EKONOMİ
Satılık çok kiralık yok

Yeni sezonda çifte destek
EKONOMİ
Yeni sezonda çifte destek

Fırsatçıya en ağır ceza kesilecek
EKONOMİ
Fırsatçıya en ağır ceza kesilecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.