Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Kanadanın ambargosu boşa çıktı SİHAlar yerli göz ile uçacak

Kanada'nın ambargosu boşa çıktı: SİHA'lar yerli 'göz' ile uçacak

Türkiye'nin savunmada gerçekleştirdiği atak sonrası ürettiği ürünlerle bölgesinde dengeleri değiştirmeye başlaması kimi ülkeleri de telaşlandırdı. Savunma sanayi tarafından ortaya çıkarılan ürünlere getirilen teknolojik ürün yasağı firmaları da yerlisini üretmek için harekete geçiriyor. Söz konusu ürünlerden biri ise SİHA'larda kullanılan ve Kanada tarafından satışı yasaklanan elektro optik kameralar. ASELSAN tarafından üretilen İHA kamerası CATS ile Türk savunma sanayinin bu alanda artık hiçbir ülkeye bağımlılığı da kalmadı.

Kenan Biter Yeni Şafak
Kanadanın ambargosu boşa çıktı: SİHAlar yerli göz ile uçacak
SİHA'lar yerli imkanlarla geliştirilen elektro optik kamera CATS ile hedefleri tespit edecek.

Kanada geçtiğimiz yıl ekim ayında Türkiye'ye yönelik İHA ve SİHA’ların Dağlık Karabağ’da kullanıldığı iddialarını araştırmak için askeri teknoloji ihracatına ara vermişti. Araştırmasını tamamlayan Kanada, insansız hava aracı üretimi kapsamındaki askeri teknoloji ihracatı iznini iptal etme kararı aldı.

Türkiye'ye yönelik ambargo uygulanan teknolojiler arasında SİHA ve İHA'larda kullanılan 'göz'ler de bulunuyordu.

Wescam lazer işaretleyici kameralara yönelik Türkiye’ye satış yasağı getirmesi üzerine geçtiğimiz yıl harekete geçen ASELSAN ise Kanada'nın ambargosunu boşa çıkardı.

YERLİ 'GÖZ' CATS GELİŞTİRİLDİ

Türk mühendisler tarafından yapılan yoğun çalışma sonrasında ortaya Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedef Tespit Sistemi (CATS) çıktı. Türkiye’nin 5 yıl önce ithal etmekte zorlandığı ve Kanada’nın ambargo uygulamakla tehdit ettiği kritik alt sistemlerden bir tanesi olan “ortak açıklıklı hedefleme sistemi CATS tamamen yerli imkanlarla üretildi.

Elektro optik kamera CATS
Elektro optik kamera CATS

61 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA

Elektro optik kamera CATS, İnsansız Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı tüm hava platformları için geliştirildi. 61 kilogram ağırlığındaki sistemde, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer ve hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı ile düşük ışık kamerası gibi bir çok özellik yer alıyor.

ÇOK DÜŞÜK SICAKLIKLARDA DA ÇALIŞABİLİYOR

220 mm çaplı optik açıklığa sahip kamera, fazla ışık alabildiği için geceleri aydınlık görüntü de kaydedebiliyor. Ayrıca eş zamanlı ve çoklu hedef takibi yapabilen sistem, hareketli hedefin yönünü ve hızını da belirleyebiliyor. Hedefin lazer ile işaretlenerek lazer güdümlü füzelerle vurulmasına imkan veren sistem yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda da çalışabiliyor.

ASELSAN’ın Geliştirdiği Milli Kamera CATS
ASELSAN’ın Geliştirdiği Milli Kamera CATS
  • Aselsan tarafından geliştirilen ve insansız hava araçlarında bu alandaki dışa bağımlılığı sona erdiren CATS kamera sistemi tüm testlerden de başarıyla geçti.

CATS İŞARETLEDİ TB2 SİHA VURDU

Kanatlarında Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatıyla havalanan Türkiye’nin milli SİHA’sı Bayraktar TB2, milli kamera sistemi CATS tarafından yapılan lazer hedefleme ile başarılı bir atış gerçekleştirdi. Bayraktar TB2’den atılan lazer arayıcı başlığa sahip MAM-L, Saroz Körfezi’ndeki Hedef Adası’na yerleştirilen hedefi, CATS tarafından yapılan lazer işaretleme ile yüksek irtifa ve uzak mesafeden tam isabetle vurdu. Test uçuşları kapsamında CATS’in yüksek hızla hareket eden hedefleri kitleme ve takip özellikleri de denendi.

Başarıyla gerçekleşen testlerde CATS’in kullanıcı ara yüzünde “Milli Teknoloji Hamlesi” mesajı da yer aldı.

SERİ ÜRETİM SÜRECİ BAŞLADI

SİHA’lara takılıp kullanıma alınacak CATS kameraları için seri üretim sürecine de geçildi. Aselsan, Baykar ve Roketsan’ın güç birliği ile yürütülen entegrasyon çalışmalarının da kısa zamanda tamamlanması hedefleniyor.

Öte yandan kritik parçaların millileştirilmesine yönelik çalışmalarına aralıksız devam eden ASELSAN ise CATS'in bir üst modelini geliştirmek için de şimdiden işe koyulmuş durumda.

CATS ile İHA ve SİHA'larda ortaya çıkan dışa bağımlılık da sona erdi.
CATS ile İHA ve SİHA'larda ortaya çıkan dışa bağımlılık da sona erdi.

AMBARGO HALİNDE ÜRETİME GEÇİLECEK KAPASİTE VAR

Uzmanlar, Türkiye’nin pek çok ithal parçayı kendisinin üretme kapasitesinin bulunduğuna ve hatta kısıtlı olarak ürettiğine ancak bazı sistemlerde, daha ucuz olduğu için dışarıdan alıma gittiğine dikkat çekerken, ambargo gibi durumlarda ise hemen üretime geçebilecek kapasitenin de olduğunun altını çiziyor.

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den ambargolara yanıt: Gülüp geçiyoruz
EKONOMİ
Savunma Sanayii Başkanı Demir'den ambargolara yanıt: Gülüp geçiyoruz

TCG Anadolu'dan sonra Türk tipi uçak gemisi yolda
FOTOĞRAF 27
Title
Akdeniz'de yaşanan gerilimlerin ardından Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları ve talepleri de sürekli güncelleniyor. Bu yıl göreve başlaması planlanan TCG Anadolu'ndan sonra şimdi de uçak gemisi gündeme geldi.
Title
Geçtiğimiz aylarda uçak gemisinin yapımının Türkiye’de nasıl gerçekleşebileceği, dünya çapında hangi tipte gemilerin olduğu ve bu gemilerden kalkabilen platformların neler olduğu gibi çok detaylı analiz çalışması yürütüldüğü açıklanmış, startın verilmesi halinde ise Türk Askeri Denizcilik Ekosisteminin bu çapta büyük bir ürünü üretme konusunda herhangi bir tereddüttü bulunmadığına vurgu yapılmıştı.
Title
Dikkat çeken bu açıklama sonrası sürpriz bir gelişme ortaya çıktı.
Title
Türk savunma sanayinin Türk Tipi Uçak Gemisi’nin üretimi için çalışmalara başladığı öne sürüldü.
Title
Geminin 50 bin tona yakın deplasmana ve 1800 personel kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor.
Title
Elde edilen bilgilere göre; Türk Tipi Uçak Gemisi F-35 B gibi Kısa Kalkış – Dikey İniş hem de katapult ile kalkış yapabilecek uçar platformlara da uygun altyapıya sahip olacak.
Title
Türk Tipi Uçak Gemisi için gerekli görev gücü ve personel planlanmasının ise Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yakın gelecekte gerçekleştirileceği tahmin ediliyor
Title
Denizlerde muazzam bir üstünlük sağlayan uçak gemilerinden dünyada 7 ülkede bulunuyor.
Title
Söz konusu gemilerden ABD'de 11 adet yer alırken Çin ve İngiltere'de 2, Hindistan, Rusya, İtalya ve Fransa'da ise 1'er adet bulunuyor.
Title
Savunma uzmanları ise Türkiye’nin kendi uçak gemisini yapma kararı alması durumunda sürecin yaklaşık 7 yıllık bir dönemi kapsayabileceğinin altını çiziyor.
Title
Türkiye'nin ilk uçak gemisine ilişkin çağrıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılının Ağustos ayında yapmış, Türkiye'nin denizlerde caydırıcılığa ihtiyacı olduğunu vurgulayıp 'Gelin bir, iki veya daha fazla uçak gemisi inşa edelim' çağrısında bulunmuştu.
Title
Cumhurbaşkanı ​Erdoğan bu çağrısının üzerinden 6 ay sonrası ise TCG İstanbul Fırkateyni’nin denize indiriliş töreninde yaptığı konuşmada  “ANADOLU’dan sonra gelecek yerli ve milli uçak gemisi için görüşmelere başlandığının müjdesini vermişti.
Title
Öte yandan Türkiye'de şimdiye kadar üretilmiş en büyük gemi ünvanına da sahip olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi​ olarak adlandırılan TCG Anadolu'nun bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.
Title
Bu hamle ile Türkiye, dünyada kendi savaş gemisini tasarlayıp üretebilen 10 ülkeden biri haline dönüşecek.
Title
Türk Silahlı Kuvvetlerinin deniz aşırı askeri harekat ve insani yardım operasyonu kabiliyetlerini arttıracak TCG Anadolu, 232 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip bulunuyor.
Title
58 metre yükseklikteki geminin ağırlığı ise 30 bin ton olarak ifade ediliyor.
Title
Dev gemide 11 adet de farklı büyüklüklerde güverte yer alıyor.
Title
Gemi bin 165 metrekarelik havuza, 6 iniş alanı ve uçuş rampasına da sahip. 
Title
Bir tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek dev gemi tüm denizlerde de kullanılabilecek.
Title
Türk donanmasının ihtiyaçları doğrultusunda yapılan TCG Anadolu, bu kapsamda savaş uçağı, helikopter ve İHA gibi 30 adet hava aracını da taşıyabiliyor.
Title
Öte yandan taktik sınıfı insansız hava araçlarının gemiden dikey iniş-kalkış olmadan kalkması da mümkün olabilecek.
Title
Gemi üzerinde bir adedi NATO için tahsis edilebilecek 3 adet savaş harekat merkezi bulunacak.
Title
Yüzen kışlada en az bin 223 personelin görev yapabilmesi öngörülüyor.
Title
Gemi Ege Denizi, Karadeniz ve Akdeniz’in yanı sıra Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda da göreve çıkabilecek.
Title
TCG Anadolu'nun yanı sıra savaş gemilerinde kullanılacak Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca'da da teslimatlar bu yıl başlıyor.
Title
TCG Anadolu'nun yanı sıra savaş gemilerinde kullanılacak Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca'da da teslimatlar bu yıl başlıyor.
Title
800 kg ağırlığındaki füzenin menzili ise 250 km'yi buluyor.
TCG Anadolu'dan sonra Türk tipi uçak gemisi yolda
2016 yılında çalışmalarına başlanan Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu teslimat için gün sayarken, sıra uçak gemisine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin denizlerde caydırıcılığa ihtiyacı olduğunu vurgulayıp çağrıda bulunmasının ardından dev gemi için çalışmalara başlandı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.