Ekonomi Kısa mesafesorununaelektrikliçözüm

Kısa mesafe sorununa elektrikli çözüm

Elektrikli mini araçlar, tıpkı scooter gibi paylaşımlı olarak kiralanabilecek. Modeline göre arabaları telefonunuzdaki uygulamayla çalıştırıp, ehliyetli veya ehliyetsiz olarak kullanabileceksiniz. Araçların çevreci özellikleri ayrıca dikkat çekiyor. Şimdiden birçok yatırımcının iştahını kabartan bu paylaşımlı sistem, kısa mesafe bahanesiyle yolcu almayan taksici sorununa da alternatif olacak gibi görünüyor.

Abone Ol Google News
Orhan Orhun Ünal Yeni Şafak
​Kısa mesafe sorununa elektrikli çözüm
Elektrikli mini araçlar da, tıpkı scooter gibi paylaşımlı olarak kiralanabilecek.

Mobil teknolojilerle destekli paylaşım ekonomisinde scooter’dan sonra elektrikli ve güneş enerjili mini araçlar hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Son yıllarda sağımızdan solumuzdan hızla scooter’ları hepimiz biliyoruz. Türkiye pazarına sınırlı sayıda ve yeni giren Citroen Ami gibi örnekler, birçok kesim tarafından merakla bekleniyor. Söz konusu araçların yakın zamanda paylaşımlı modelle kullanılacağı ifade ediliyor.

GİRİŞİMCİNİN RADARINDA

Kirala-kullan-bırak şeklinde ifade edilecek sistem yakın gelecekte fazlaca rağbet görmeye aday. Türkiye’de daha sık görmeye başladığımız, elektrikli küçük ve kullanımı kolay arabalar şirketlerin de gözdesi olacak gibi duruyor. Zira birçok yatırımcı bunları satın alarak, scooter örneğinde olduğu gibi paylaşımlı kullanım modeli için kullanacak.

Yerli elektrikli mini kamyonetler Meclis'te
GÜNDEM
Yerli elektrikli mini kamyonetler Meclis'te

SON TEKNOLOJİ VE BASİT

Taksici sizi kısa mesafe yüzünden almadı veya araç bulamadınız diyelim, uygulamadaki barkotu okutarak aracı kullanabileceksiniz. Scooter örneklerinde olduğu gibi süre veya kilometre hesabı ücret ödeyeceksiniz. Kiraladığınız aracı, kullanıldıktan sonra park edip gidebileceksiniz. Söz konusu teknolojilerin hem şehir içi trafiğini rahatlatması hem de son dönemde tartışma konusu olan taksilere alternatif olması bekleniyor. Kısa mesafeli yolcu almamakla eleştirilen taksicilere ihtiyaç kalmadan ortalama 50 km hız yapabilen bu araçlar hayatımızı kolaylaştırabilir.

Elektrikli mini araç 'paylaşımlı' olarak İzmir'de yollara çıktı
FOTOĞRAF 14
Title
Dünya genelinde artan paylaşımlı araç teknolojileri Türkiye'de de son yıllarda ilgi görüyor. Ağırlıklı olarak scooter tipi araçlarla anılan paylaşım ekosistemine otomobiller de ekleniyor.
Title
Şehir içi ulaşım teknolojilerine yönelik elektrikli mini araç geliştirmek üzere çalışma yürüten İzmir'deki teknoloji firması KODECO da test süreçlerini başarıyla geçen araçlarını paylaşım sistemiyle kullanıcıların beğenisine sundu.
Title
Araçların kullanımı için ZOOP isimli bir aplikasyon geliştiren şirket, Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle Mavişehir semtindeki 5 aracıyla ulaşıma katkı sağlamaya başladı.
Title
Enerjisinin bir kısmı güneşten<br> <br> Tek şarjla yaklaşık 100 kilometre gidebilen aracın anahtarı, internet üzerinden indirilen ZOOP isimli mobil uygulama. Aracın kapısı bu uygulamayla açılıyor. Araç içinde bulunan dokunmatik ekran üzerinden çalışan araçta, ileri-geri vitesler de yine bu dokunmatik ekran üzerinden ayarlanıyor.
Title
Trafik sicil kaydı yapılan ve plakası bulunan araçların kullanımı için en az 1 yıllık B sınıfı ehliyet gerekiyor.<br> <br> ZOOP, henüz ticarileşmediği için ücretsiz olarak kullanılıyor.
Title
Lityum iyon bataryalarının bulunduğu araç, evlerde de kullanılan 220 voltluk akımlarla şarj edilebiliyor ve üstündeki panelleri aracılığıyla enerjisinin önemli bir kısmını güneşten alıyor.<br> <br> Akıllı rehber ve navigasyon özelliğinin de bulunduğu araçlar 2 kişinin kullanımı için uygun.
Title
\"Yurt dışından da bizimle irtibata geçen yatırımcılar oldu\" KODECO Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Odabaşı, şu anda 5 araçtan oluşan küçük bir filoyla kullanıcılarla buluştuklarını, pilot uygulamanın ardından hızla yaygınlaşmayı hedeflediklerini söyledi.
Title
Vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının bir parçası olarak ürünü kullanmaya başladıklarını belirten Odabaşı, \"Bizi sosyal medyada görenler var. Bölgede ikamet edip ilgisini çekenler var. Aracı sempatik görüp ilgi gösteren var. Onlar bize ulaşıyor ve biz de üyeliklerini yapıyoruz, kullanıyorlar. İlk aşamada ücretsiz. Günlük 45 dakika limit var. Ayrıca biz de ekip olarak kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkarak iyileştirmeler yapıyoruz.\" diye konuştu.
Title
ZOOP'u dünya geneline yayma hayallerinin bulunduğunu, bu yolculuktaki en heyecan verici adımı attıklarını söyleyen Odabaşı, \"Sesimizi dünyaya duyurmak uzun bir koşu ve bu da onun ilk adımı. Burada talebin olduğunu gördük. Türkiye'nin bir çok noktasından ilgi var. Yurt dışından da bizimle irtibata geçen yatırımcılar oldu.\" dedi.
Title
Türkiye'nin üretim alt yapısının bu alanda çok güçlü olduğuna işaret eden Odabaşı, yatırım iş birliği alarak ZOOP'un araçlarını hızlıca üretmenin planları arasında olduğuna değindi.
Title
Henüz kısa bir süre olmasına rağmen Mavişehir bölgesinde oturan çok sayıda kişinin bu araçları günlük hayatının bir parçası haline getirdiğine işaret eden Odabaşı, \"Bizi heyecanlandıran da günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş olması. Kızını okula bırakan da var, pazara gidip alışverişin yapan da. ZOOP bir mobilite çözümü ama bununla sınırlı değil. Çünkü otomotivde önemli bir dönüşüm var. Biz de ZOOP'la bu dönüşümün bir parçası oluyoruz.\" ifadelerini kullandı.
Title
\"Arkadaşlara tavsiye ediyorum\"<br> <br> ZOOP kullanıcısı 23 yaşındaki Beliz Koçbay bir arkadaşının tavsiyesiyle paylaşımlı araçla tanıştığını dile getirdi. <br> <br>Aracın trafikte özellikle kısa mesafelerde çok faydalı olduğunu vurgulayan Koçbay, bagajı sayesinde alışverişte de büyük kolaylık sağladığını anlattı.
Title
Koçbay, \"Trafikte hiç sorun yaşamıyorum. Araç küçük olduğu için park sıkıntısı da yaşamıyorsunuz. Otomobil gibi olduğu için güvenli de hissediyorum. Beğendiğim için arkadaşlarıma da tavsiye ettim.\" diye konuştu.
Title
Kızını okula ZOOP'la götürüyor<br> <br> Bir diğer kullanıcı Gazi Akkel de sosyal medyadan ZOOP ile tanıştığını aktardı. Paylaşımlı araçlara olan ilgisinden bahseden Akkel, ZOOP'u çevreci olmasından dolayı kullandığını ve tavsiye ettiğini belirtti.<br> <br> ZOOP'la kızını okula götürdüğünü, alışveriş yaptığını söyleyen Akkel, \"Yolda gören vatandaşlar gülümseyerek araca bakıyor. Yolda durduran da oluyor merak edip. Böyle araçların yaygınlaşması daha yeşil bir dünya için çok önemli.\" ifadelerini kullandı.
Elektrikli mini araç 'paylaşımlı' olarak İzmir'de yollara çıktı
İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin geliştirdiği elektrikli mini araçlar, aynı firma tarafından geliştirilen paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla Karşıyaka'da vatandaşların kullanımına sunuldu.

Birçoğunun şarjı ev tipi prizlerde 3 ila 5 saatte doluyor. Tabii ürüne ve teknolojisine göre süre değişiyor. Sürücüler, akıllı telefona yüklenen uygulama ile arabayı çalıştırabilecek. Örneğin kapılar QR kodla açılıyor. Aracın içindeki tüm özellikler akıllı sisteme sahip olsa da kullanımı son derece basit. Akıllı rehber ve navigasyon özelliğinin bulunduğu araçlar 2 kişinin kullanımı için uygun.

Hem çevreye hem bütçeye dost

  • Çevre dostu olmaları yanında vatandaşın araba alma gereksinimi de azalacak. Birçok internet sitesinde şimdiden satışa sunulan ve biraz daha geliştirilmeye ihtiyaç duyulan modellerin fiyatı 25 bin liradan başlıyor. Özelliklerine göre 100 bin ve üzerine çıkabiliyor. Kimileri araba statüsünde olmadığı için ehliyetsiz bile kullanılabiliyor. Bu araçlar 4 tekerlekli ve genelde 2 kişilik yapısıyla motorlara alternatif olarak gösteriliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.