Ekonomi Çip krizi 9 ay daha sürecek

Çip krizi 9 ay daha sürecek

Dünya otomotiv üretimini derinden sarsan çip krizinin sonu gelmiyor. Krizin yaklaşık 9 ay daha süreceğini ifade eden ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, “Kriz 2022’nin ilk çeyreğine kadar sürecek ve ikinci çeyreği de etkileyecek. İnşallah 2022’nin ikinci yarısından sonra çiple ilgili bir krizle sektör artık karşı karşıya kalmayacak” dedi.

Abone Ol Google News
Şuayip Alabay Yeni Şafak
​Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Bilaloğlu: ​Çip krizi 9 ay daha sürecek
Arşiv

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Türk otomotiv pazarının satış performansını ve çip krizinin etkilerini değerlendirdi.

2022 HAZİRAN’A KADAR ETKİLEYECEK

Araç bulunurluğu noktasındaki sıkıntının devam etmesinin beklendiğini aktaran Bilaloğlu, “Şu anki durum şunu gösteriyor; Bu çip krizi en azından 2022’nin ilk çeyreğine kadar sürecek. Muhtemelen 2022’nin ikinci çeyreğini de etkileyecek. İnşallah 2022’nin ikinci yarısından sonra çiple ilgili bir krizle sektör artık karşı karşıya kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Ali Bilaloğlu
Ali Bilaloğlu

AKSESUAR FIRSATÇISI KANAYAN YARA

Ali Bilaloğlu, bazı bayilerin ÖTV konusunu istismar ettiği ve fırsatçılık yaptığı yönündeki iddialara ve haberlere de değindi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu yönde bir araştırması olduğunu bildiren Bilaloğlu, “Perakendede usulsüzlük veya fırsatçılık yapılıyorsa bunun önüne geçmesi ve tabii ki bunların durdurulması lazım. Sektör olarak sadece çok az sayıda bayinin tüm sektörü zan altında bırakmasından da çok rahatsızız. O yüzden bu algının da belki düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

PAZAR 8 AYDA 501 BİNE ULAŞTI

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, Ocak-Ağustos 2021’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,3 büyüyerek 501 bin 4 adet oldu. Otomobil satışları, yılın 8 ayında 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 23,3 artarak 391 bin 392 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 28 artarak 109 bin 612 adede ulaştı. Benzinli otomobil satışları 257 bin 319 adetle pazardan yüzde 65,7 pay alırken, dizel otomobil satışları 80 bin 650 adetle yüzde 20,6 pay, hibrit otomobil satışları 32 bin 885 adetle yüzde 8,4 pay, otogazlı otomobil satışları 19 bin 342 adetle yüzde 4,9 pay aldı. Bu dönemde bin 196 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

18,8 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

Türkiye otomotiv endüstrisinin ağustos ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 arttı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, ağustos ihracatı 2,4 milyar dolar oldu. Yılın ilk sekiz ayında ihracatını yüzde 29 artıran sektör, 18,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş oldu.

Yeşil üretim için dönüşüme hazırız
EKONOMİ
Yeşil üretim için dönüşüme hazırız

Dijital parada hazırlıklar hızlandı
EKONOMİ
Dijital parada hazırlıklar hızlandı

Ekonomide yeni yol haritası
EKONOMİ
Ekonomide yeni yol haritası

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.