Ekonomi Para yoksa barter

Türkiye, Afrika ülkeleri ile takas ticareti yapacak

Para yoksa barter

Türkiye para sıkıntısı yaşayan Afrika ülkeleriyle barter ticaret (takas) yapmayı planlıyor. 15 Batı Afrika ülkesinin ekonomik topluluğu olan ECOWAS ile Türkiye arasında düzenlenen İş Forumu’nda konuşan Bakan Zeybekci, Afrika ülkeleri ile serbest ticaret anlaşmasını da önerdi.

Murat Palavar Yeni Şafak
Türkiye, Afrika ülkeleri ile takas ticareti yapacak
Türkiye, Afrika ülkeleri ile takas ticareti yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejik Afrika gezisi öncesi İstanbul’da Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde Türkiye-ECOWAS (Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu) Ekonomi ve İş Forumu düzenlendi. Foruma katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) arasında serbest ticaret anlaşması yapılmasını önerdi. Zirvenin ardından imzalanan yapılan açıklamada Türkiye'nin serbest ticaret anlaşması görüşmelerine başlanması için hazır olduğu belirtildi.

TÜRKİYE SİZE KÖPRÜ OLUR

Afrika ülkelerine Avrupa Birliği örneği veren Zeybekci, AB üyesi 20 ülkenin ticaret hacmindeki kendi aralarındaki oranın yüzde 70’lere ulaştığına dikkat çekti. Zeybekci, ECOWAS’ta ise bu oranın sadece yüzde 7 olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ECOWAS ülkeleri arasındaki düşük ticaret oranın artmasında anahtar rol üstlenebileceğini kaydeden Zeybekci, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşma yapılmasının bu anlamda önemine vurgu yaptı. Zeybekci, “Biz köprü oluruz. Bunu yaparız, Türkiye bunu formüle edebilir” dedi.

BATI AFRİKA ÜLKELERİYLE 10 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ

Türkiye Afrika ticaret hacmine ilişkin bilgiler paylaşan Zeybekci, ECOWAS ülkeleri ile ticaret hacmin yetersiz olduğunu söyledi. Uzun vadede bu rakamı 10 milyar dolara çıkartmak istediklerini belirten Zeybekci, daha çok üretim yapmak hedefinde olduklarını söyledi. Türk yatırımlarının Afrika’da 65 milyar dolara ulaştığını söyleyen Zeybekci, Kara Kıta’da en fazla istihdamı sağlayan firmanın da bir Türk şirketi olduğunu hatırlattı. Zeybekci, Türkiye’nin Afrika açılımında 15 yılda dış ticaret hacmini 2-2.3 milyar dolardan 25 milyar dolara çıkarttığın kaydetti.

REKLAM
  • PARA YOKSA BARTER VAR
  • Ticaret yatırım ve ekonomik ilişiklerde yaşanabilecek para sıkıntısı noktasında Zeybekci Afrikalı yetkililere ‘Barter (ürün takası) önerinde de bulundu. Zeybekci, şunları kaydetti: “Aramızda ticareti arttırmak için ‘İlk başta paraya ve finans ihtiyacımız var’ diye bir zorunluluk yok. Barter diye bir şey var, bunu geliştirebiliriz. Türk Eximbank’ı devreye sokabiliriz. ECOWAS Yatırım Bankası’nı da devreye sokabiliriz. Birçok alanda, başka ülkelerle de finans kurumlarını devreye sokabiliriz. Almış olduğumuz ürünlerin önce değerleriyle ilgili barter dediğimiz sistemi devreye sokabiliriz. Bunu özellikle ve özellikle Türk iş dünyasına söylüyorum. Altyapıyla ilgili oralarda proje yapacak olan Türk müteahhitleri ve şirketlere söylüyorum.”

'Türkiye’deki potansiyelin farkındayız'

Türkiye ile ECOWAS arasında forumda imzalanan ticaret ve yatırım anlaşmasının ilişkilerin güçlenmesine katkı yapacağını belirten ECOWAS Sanayi ve Özel Sektörü Geliştirme Komiseri Kalilou Traore ise Türkiye ile olan iş birliğinin bölgenin kalkınması için önemli olduğunu vurgulayarak, ECOWAS bölgesinde iş insanları için demir yolu, kara yolu, hastane, enerji ve tarımda büyük yatırım fırsatları bulunduğunu kaydetti. Traore, Türk şirketleriyle ticaret alanında iş birliği için anlaşmaların yapılması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin potansiyelinin farkındayız. Afrika kıtasında Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği projelerin kalitesi bize her şeyi gösteriyor” dedi. İstanbul’da düzenlenen bu forumun önemli bir iş fırsatı yarattığını ifade eden Traore, ECOWAS olarak Türk şirketlerine ticari, siyasi ve hukuki alanda destekler sunacaklarını bildirdi. Traero; ECOWAS’ın 1975’te halkın refahını artırmak, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma sağlamak için kurulduğunu hatırlattı.

Açılış konuşmalarının ardından sonra Burkina Faso ve Togo ile DEİK arasında iş konseyi kurma anlaşması imzalandı.

STA sürecini hızlandıralım

Türkiye’nin tecrübesine ve ticaret ile işbirliğindeki karşılıklı menfaat anlayışına dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak şunları kaydetti: Türkiye’nin kendi tarihi tecrübesini, toplumsal, siyasal ve kültürel birikimini, sahip olduğu kaynak ve ekonomik imkanları, Afrikalı dostlarıyla ve yönetimleri ile paylaşmaya devam ediyor ve edecektir de... Ortaklık politikamızın temeli bu anlayışın etrafında şekillenmektedir. Ülkelerimiz arasında karşılıklı yatırımların ve ticaretin finansmanı imkanlarının masaya yatırılması, ECOWAS ile imzalanması beklenen STA sürecinin hızlandırılması, ECOWAS ülkeleri içerisinde iş ortağı olarak Türk iş insanlarımızın öncelikli tercih sebebi olması, bu forum çerçevesinde temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

REKLAM

ECOWAS’IN 15 ÜLKESİ İSTANBUL'DA

Kısa adı ECOWAS olan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, 15 Batı Afrika ülkesinden oluşuyor. Merkezi Nijerya’da bulunan topluluğun temeli 28 Mayıs 1975 tarihinde imzalanan Lagos Antlaşması’yla atıldı. Misyonu bölgede ekonomik entegrasyonu teşvik etmek olan ECEWAS’ın üye ülkeleri şunlar: Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Togo ve Yeşil Burun Adaları.

Bölgesel değil küresel aktör

Bölgesel değil küresel aktör

Cumhurbaşkanı ​Erdoğan, Asya Zirvesi dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Projelerle boşvaatler kapışacak

Projelerle boş
vaatler kapışacak

​Adaylar bugün televizyonda 82 milyonun huzurunda karşı karşıya gelecek.
Biz yaptık o övündü

Biz yaptık o övündü

​Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Yusuf Uzun, Yeni Şafak'a konuştu.
Tatbikat fiyaskosu

Tatbikat fiyaskosu

​Denizkurdu-2019'u taklit etmeye çalışan Yunanistan, cılız tatbikatıyla alay konusu oldu.
Amatöre <br>tarihi destek

Amatöre
tarihi destek

​Binali Yıldırım'ın 100 bin liralık vaadini kulüp yöneticilerine sorduk...
Proje isimlere<br>teslim edilemez

Proje isimlere
teslim edilemez

MHP lideri ​Bahçeli, İstanbul seçimlerine ilişkin konuştu.
Beylikdüzü'nde başladığın camiyi bitir

Beylikdüzü'nde başladığın camiyi bitir

Soylu, Sultangazi'de Sivas Zara Ekinli Derneği Buluşması'na katıldı.
Pençe 'vurmaya'<br>devam ediyor

Pençe 'vurmaya'
devam ediyor

Savunma Bakanlığı öldürülen terörist sayısını açıkladı.
Darıca'da sel can aldı

Darıca'da sel can aldı

Depoda çalışan kadın işçiler su altında kaldı.
İstanbul'a mehter<br>marşıyla geldi

İstanbul'a mehter
marşıyla geldi

​MHP Lideri Bahçeli ve ekibi mitili İstanbul'a attı.
Sivrisinek vızıltısı

Sivrisinek vızıltısı

Canikli'den Moody's'in Türkiye kararına yanıt.
Haydarpaşa'da can pazarı

Haydarpaşa'da can pazarı

Alabora olan teknede bulunanlar denize düştü.
'Merkez' yenileniyor

'Merkez' yenileniyor

Bakanlık yeni amirliklerin nerede yapılacağını duyurdu.
Kıdem tazminatı için önemli karar

Kıdem tazminatı için önemli karar

İşçiden çalışırken alınan istifa dilekçesi geçersiz sayıldı.
İmzayı attı

İmzayı attı

​Fenerbahçe ilk transferini resmen açıkladı.
Rumlar<br>istismar ediyor

Rumlar
istismar ediyor

​Dışişleri Bakanlığı'ndan AB ülkelerine 'Doğu Akdeniz' tepkisi.
Tarih yaklaştı

Tarih yaklaştı

Havada ve karada seçim hareketliliği yaşanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.