Ekonomi Sitelerde aidat kavgası büyüyor Aidata itiraz için genel kurula katılın

Sitelerde aidat kavgası büyüyor: Aidata itiraz için genel kurula katılın

Yeni yılla birlikte yüzde 40-60 civarında yükselen site aidatları yönetimler ile konut sahiplerini karşı karşıya getirdi. Kira bedelleriyle yarışan ve salgın nedeniyle havuz, spor salonu gibi ortak alanları kullanamayan site sakinleri, aidatların yüzde 60’a kadar artmasına tepki gösterdi. Yöneticiler, enflasyon, elektrik, doğal gaz fiyatlarındaki artışın aidatlara yansıdığını söylerken, uzmanlar, site aidatlarının kiraya geçemeyeceğini, fiyat sorunu yaşamamak için genel kurullara katılımın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Abone Ol Google News
Ekonomi Servisi Yeni Şafak
Sitelerde aidat kavgası büyüyor: Aidata itiraz için genel kurula katılın   ​
Arşiv

İstanbul’da kira bedelleriyle yarışan site aidatlarına yeni yılla yüzde 60’a kadar zam gelmesi site sakinleri ile yöneticileri karşı karşıya getirdi. Kovid-19 nedeniyle havuz, spor salonu gibi birçok ortak alanı kullanmayan site sakinleri yükselen aidatlara tepki gösterirken, uzmanlar, site genel kurullarına katılarak söz sahibi olmanın bedellerin seyrinde önemli olduğuna dikkat çekti.

TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, konunun Kat Mülkiyeti Kanunu ile düzenlendiğini söyledi.

ÜST SINIR YOK

Kat maliklerinin, kapıcı, bahçıvan ve bekçi giderleri ile ortak tesislerin işletme giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılması gerektiğini açıklayan Akipek, kanun uyarınca, kat maliklerinin bu giderleri ödemekten kaçınamayacağına işaret etti.

Arşiv
Arşiv

Akipek, şunları söyledi: “Her yıl sonu veya başında yapılan kat malikleri olağan kurulunda bir yıl için ödenecek miktar tespit edilir. Bu miktarın belirlenmesinde bir üst sınır yasal olarak çizilmemiştir. Aidat, apartmanın elektrik, su gibi genel giderleri ile varsa çalışan personelin maaşları ve diğer ödemelerini, sigorta primlerini, genel temizlik ve bakım giderlerini, eğer merkezi sistem ısınma varsa, ısınmaya ilişkin doğal gaz giderlerini kapsar.”

Site aidatları kirayla yarışıyor
FOTOĞRAF 8
Title
Gayrimenkul bilgi şirketi Reidin’in, ‘2021 yılı Markalı Konut Projeleri Aidat Değerleri’ analizi de aidatların ne denli yüksek olduğunu gösteriyor.
Title
Aidat verilerinin 1540 markalı konut projesi üzerinden değerlendirildiği 2021 yılı sonuçlarına göre; İstanbul’da en yüksek aidatı Şişli, İzmir’de Çeşme, Ankara’da ise Çankaya sakinleri ödüyor.
Title
AYLIK 1500 LİRA<br>Rapora göre İstanbul’da markalı konut projeleri aidat ortalamasının en yüksek olduğu ilçe 14.87 TLm2 ile Şişli. Bu da Şişli’de 100 metrekare bir evde ortalama aidatın 1.500 lira olduğunu gösteriyor. Şişli’yi 12.96 TLm2 ile Beşiktaş, 7.41 TLm2 ile Kağıthane izliyor. Ankara’da ise markalı konut projelerinde en yüksek aidatı 4.43 TLm2 ile Çankaya’da yaşayanlar ödüyor.
Title
Çankaya’yı 3.16 TLm2 ile Gölbaşı, 2.54 TLm2 ile Etimesgut takip ediyor. İzmir’de ise aidat bedelleri Ankara’nın da üzerinde. Rapora göre ilk sırada 8.04 TLm2 ile Çeşme yer alıyor. Bu da 100 metrekare bir evde 800 lira aidat anlamına geliyor. Çeşme’yi 5.14 TLm2 ile Konak, 5.02 TLm2 ile Kemalpaşa izliyor.
Title
EN AZ ÖDEYENLER<br>Rapora göre aidat bedellerinin en uygun olduğu ilçeler İstanbul’da Çatalca, Silivri ve Beylikdüzü... Çatalca’da 1.56 TLm2, Silivri’de 1.95 TLm2, Beylikdüzü’nde ise 2.56 TLm2 ödeniyor.
Title
Ankara’da ise en düşük aidat ortalamasına sahip ilçe 1.17 TLm2 ile Pursaklar... İkinci sırada 1.25 TLm2 ile Sincan, üçüncü sırada ise 1.27 TLm2 ile Altındağ yer alıyor. İzmir’de en düşük aidat ödenen ilçeler sıralaması ise şöyle; 0.86 TLm2 ile Tire, 1.80 TLm2 ile Seferihisar, 2.05 TLm2 ile Menemen.
Title
YENİ YILDA ZAM KAPIDA<br>2022 yılında Site aidat bedellerinin ciddi oranda artması bekleniyor. Bazı gider kalemlerinde oluşan kaynaklı artışlar ve asgari ücretteki yüzde 50 zam sonrası personel giderlerinin artması nedeniyle aidatlara zam kapıda.
Title
En ucuz ve en pahalı aidatlar
Site aidatları kirayla yarışıyor
Site hayatının sunduğu avantajlar cazip olsa da aidat giderleri cep yakıyor. Öyle ki kimi sitelerde istenen bedeller başka bir bölgedeki kira rakamını aşıyor.

KATILIM SAĞLAYIN

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır da site sakinlerinin aidat sıkıntısı yaşamamak için genel kurullara katılmasının önemli olduğunu vurguladı. Aidatların, site yönetimleri tarafından değil, genel kurulda kat malikleri tarafından oylanarak belirlendiğine dikkati çeken Sağır, buraya katılan site sakinlerinin, aidat artışının nereden kaynaklandığını öğrenebileceğini, kiracıların da mal sahibinden alacağı vekaletnameyle genel kurullara katılabileceğini bildirdi.

Aidat artışlarının personel sayısı, sitedeki bağımsız bölüm sayısı, kapalı otopark, asansör, spor salonu ve havuz gibi etkenlere göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Yahya Sağır, şöyle devam etti: “Site aidatlarının yüzde 80’ini personel gideri oluşturuyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam, enflasyon, elektrik, doğal gaz, su ve gübre fiyatlarındaki artışlar aidatlara yansıdı. Maliyet artışları nedeniyle aidatlarda geçen yıla göre yüzde 40-60 artış var.”

Dava açma hakkı var

  • Genel kurula katılmayan konut sahipleri için itiraz süreci olduğunu ve ayrıca dava açma hakları bulunduğunu aktaran Yahya Sağır, buna karşın davanın kaybedilmesi halinde aidatın faiziyle birlikte tahsil edileceğini söyledi. Sağır, maliyetleri, yüzde 18 KDV ve posta maliyetlerinin de artırdığını sözlerine ekledi.

'Maliyet' gerekçesi

Maliyetleri düşününce aidat artışlarının fahiş olmadığına dikkati çeken Yahya Sağır, “Mesela son genel kurullarda geçen yıl 470 lira olan aidat 625 liraya, 650 lira olan başka bir aidat 800 liraya çıktı. Bağdat Caddesi’nde kira bedeli 13 bin lira olan bir sitenin aidatı 500 lira. Aidat zaten kirayı geçemez. Piyasadaki maliyet artışları ortada. Kur düşüşü maliyetleri düşürmedi" dedi.

Site aidatları puanla düşecek
EKONOMİ
Site aidatları puanla düşecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.