Ekonomi Tapu harcında rekor gelir

Tapu harcında rekor gelir

Tapu harcında rekor gelir

Türkiye genelinde 10 ayda 8 milyon 936 bin 74 adet gayrimenkul işlemi oldu. Bu satışlardan elde edilen tapu harcı geliri ise 15 milyar 479 milyon lirayla tüm zamanların yıllık rekoru olarak kayıtlara geçti. Düşük faizli kredi kampanyaları ve pandemi ile artan vefatların etkisiyle tapu müdürlüklerine işlem başvuruları arttı.

Mine Açar Yeni Şafak
Kasaya 10 ayda 15 milyar 479 milyon lira girdi.
Kasaya 10 ayda 15 milyar 479 milyon lira girdi.

Pandemiyle artan 65 yaş üstü vefatlar ve kamu bankalarının düşük faizli konut kredi kampanyaları tapu müdürlüklerindeki işlem hacimlerini artırdı. Pandemi nedeniyle vefat eden anne ve babaların bıraktığı evler ve arsalar yoğunluğun yaşanmasındaki dikkat çekici etkenler arasında yer aldı. Türkiye genelinde birçok ilçede wep tapu üzerinden intikal, bağış, taksim, ipotek, cins tahsisi ve satış işlemleri için yapılan başvurularda yoğunluk yaşandı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı verilerinden derlenen verilere göre, ocak-ekim döneminde ülke genelinde 8 milyon 936 bin 74 adet tapu işlemi yapıldı.

EN ÇOK SATIŞ İŞLEMİ YAPILDI

  • Tapu müdürlüklerine en çok başvuru her zaman olduğu gibi bu yılın ilk 10 ayında da yine satış nedeniyle yapıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarla satışı olarak toplam 2 milyon 241 bin 850 işlem yapıldı. Bu sürede tapuda bağış, ÖKBA (Ölünceye Kadar Bakma İşlemi), taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, şahsi ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve diğer işlemlerin toplamı da 6 milyon 694 bin 224 oldu. Türkiye genelinde il bazında en fazla işlem ise İstanbul’da yapıldı İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti.

TOPLAM TAPU DEĞERİ 2 TRİLYONA DAYANDI

Ocak-eylül döneminde yapılan işlemlerin tamamının tapu değerleri de yükseldi. Satılan 2 milyon 241 bin 850 adet gayrimenkul için tapu dairelerinde 414 milyar 308 milyon 468 bin liralık değer ibraz edildi. ÖKBA, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte ibraz edilen değer ise 2 trilyon liraya dayandı ve kayıtlara 1 trilyon 861 milyar 337 milyon lira olarak geçti.

10 AYLIK GELİR 15.4 MİLYAR LİRA

  • Türkiye genelinde ocak-ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşen satışlardan devletin kasasına da tüm zamanların rekor harç geliri girdi. Toplam harç geliri 15 milyar 479 milyon 433 bin lira oldu. Daha önce en yüksek yıllık rakam ise yine bu yılın ilk 9 ayında kırılmış 13 milyar 445 milyon lira olmuştu. Geçen yıl konut satışlarında yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3’e indirilmesi teşviki yıl sonuna kadar devam etmiş, yıl sonunda elde edilen tapu harcı geliri 10 milyar 315 milyon lira olarak gerçekleşmişti.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.