Ekonomi TLde 15 değer kazancı

TL’de %15 değer kazancı

Türk Lirası, kasımdan bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 15 değer kazancıyla gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performansı gösterdi. Dolar/TL, önceki gün yaklaşık yüzde 2 değer kaybıyla 7,4075 ile 10 Eylül’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Ekonomi çevreleri, son aylarda yapılan enflasyonla mücadele ve finansal istikrar vurgusunun Türk Lirası varlıklara ilgiyi arttırdığını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
TL’de %15 değer kazancı
Fotoğraf: Arşiv

Türk lirası (TL), gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında kasım ayından bu yana en iyi performans gösteren para birimi oldu. Dolar/TL, önceki gün yaklaşık yüzde 2 değer kaybıyla 7,4075 ile 10 Eylül’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Analistler, son aylarda yapılan enflasyonla mücadele ve finansal istikrar vurgusunun Türk lirası varlıklara ilgiyi artırdığını belirtti. Teknik açıdan dolar/TL’de 7,50’nin altında kalıcılık sağlanması durumunda 200 günlük hareketli ortalama olan 7,30’un ve 7,16’daki düşüş trendi desteğinin hedef olarak takip edileceğini söyleyen analistler, olası yukarı yönlü hareketlerde 7,75’in direnç konumuna bulunduğunu kaydetti.

Euro 20 Kasım'dan bu yana ilk kez 9 liranın altına geriledi
EKONOMİ
Euro 20 Kasım'dan bu yana ilk kez 9 liranın altına geriledi

FİYAT İSTİKRARI HEDEFİ ETKİLİYDİ

  • Geçen yılı 5,95 seviyesine tamamlayan dolar/TL, 2020 yılında yurt içi ve yurt dışı gelişmelerle dalgalı bir seyir izledi ve 6 Kasım’da 8,5832 ile tüm zamanların zirvesini gördü. 7 Kasım’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Naci Ağbal’ın atanması ve Ağbal’ın fiyat istikrarına yönelik kararlı ve güçlü açıklamalarının etkisiyle Türk lirası değer kazanmaya başladı. TCMB Başkanı Ağbal’ın ardından yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın da göreve başlaması ve piyasa dostu güçlü mesajlar vermesiyle Türk Lirası varlıklara talebin arttığı görüldü.

Dolarda sert düşüş: 7,40'ın altına geriledi
EKONOMİ
Dolarda sert düşüş: 7,40'ın altına geriledi

GELİŞEN PİYASALARDA ÖNE ÇIKTI

Türk lirası, 6 Kasım’dan bu yana gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu. Türk lirası, bu süreçte dolar karşısında yaklaşık yüzde 15 değer kazandı. Söz konusu dönemde Güney Afrika randı yüzde 7,1 artışla en iyi ikinci para birimi olarak kayıtlara geçti. Yaklaşık 2 aylık dönemde dolara karşı Rus rublesi yüzde 5, Çek korunası yüzde 4,1, Brezilya reali yüzde 4, Meksika pesosu yüzde 3,5, Polonya zlotysi yüzde 3 ve Güney Kore wonu yüzde 2,2 değer kazandı.

DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

  • Ekonomist ve stratejist Cüneyt Paksoy, özellikle TCMB’nin ardışık adımlarla politika faizini yüzde 17’lere taşıdığını belirterek, bu süreçte ülke risk priminin (CDS) 550-600’lerden 300-350 bandına geri çekildiğine dikkati çekti. Merkez Bankası’nın rezerv amaçlı döviz alımlarının ise aşağı yönlü hareketlerin marjını sınırlandırıcı olabileceğini belirten Paksoy, şunları kaydetti: “Bu süreç yukarıda test edilen 8,00-8,60 bandının uzun bir süre tepe olarak kalmasını da sağlayabilir. Teknik olarak baktığımızda dolar/TL’de kısa ve orta vadede yukarda 21/50 günlük ortalamaların bulunduğu 7,70-7,85 bandı geçilip 8,00 üzerinde kalıcı hareketler oluşmadıkça ve 7,50 altında kalmaya devam edildikçe 200 günlük ortalama olan 7,30 ve altında 6,85-7,20 aralığına doğru hareketler potansiyel olacaktır.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.