Ekonomi Türk ambalajcı Avrupada coştu

Türk ambalajcı Avrupa'da coştu

Dünyanın en büyük 10 metal ambalaj üreticisinden biri olan Sarten Ambalaj, Avrupa'da daha da büyümek için harekete geçti. 18 fabrikası olduklarını belirten CEO Zeki Sarıbekir, "Hollanda fabrikamızda hattı iki katına çıkardık. Yeni fabrika peşindeyiz"dedi.

Şuayip Alabay Yeni Şafak
Zeki Sarıbekir
Zeki Sarıbekir

Sarten Ambalaj'ın 1972 yılında bir aile şirketi olarak kurulduğunu ve işe yağ ve peynir ürünlerine teneke ambalaj yaparak başladıklarını söyleyen Sarten Ambalaj CEO’su Zeki Sarıbekir, daha sonra madeni yağ kutuları, gıda ambalajları ve konservelerle devam ettiklerini kaydetti. Sarıbekir, gıda, kozmetik ve endüstriyel ürünler olmak üzere 3 ayrı sektöre metal ve plastik ambalaj ürettiklerini dile getirdi. Yurtdışı operasyonlarına da 2000’li yılların başında Bulgaristan ile başladıklarını anlatan Sarıbekir, "Ardından kozmetik ambalajları için Rusya ve en sonunda Hollanda fabrikalarını açtık. Hollanda’daki fabrikayı global üreticisi olduğumuz ABD'li bir müşterimizin talebi üzerine kurduk. Hammaddeyi Türkiye'den getirip montajı burada yapıyoruz ve kozmetik kutuları üretiyoruz" dedi.

HEDEF 30 MİLYON AVRO

Önceden Hollanda'ya yüklü miktarda ambalaj yolladıklarını ancak lojistik maliyetlerinin yüksekliğinin kendilerini zorladığını belirten Sarıbekir, bunun yerine Hollanda'daki fabrikayı kurduklarını ve bu sayede Türkiye'den sadece yarı mamul geldiğini ve bunların bitmiş ürüne çevrildiğini ifade etti. Hollanda'daki fabrika sayesinde Avrupa'ya ihracatı artırdıklarını kaydeden Sarıbekir, "Geçen sene kurduğumuz ikinci hatla birlikte 2020 hedefimiz 15 milyon Euro ciroya ulaşmak. Burayı montaj fabrikası olarak tutacağız. Ana ürünümüz Türkiye’de olsun, Türkiye’de üretelim. Burada ise uydu akıncı fabrikalarla sadece montaj yapalım, hızlıca müşterinin yanında olalım ve onları kendimize bağlayalım istiyoruz" ifadesini kullandı.

AVRUPA’DA FİRMA ARIYOR

Ambalajda en önemli pazarın Avrupa olduğunun altını çizen Sarıbekir, Avrupa’da yeni yatırımlar yapabileceklerini söyledi. Sıfırdan kurmanın yanında satın alma da yapabileceklerini anlatan Sarıbekir, yurtdışında en iyi bildikleri konu olan metalde büyüme hedeflerinin olduğunu belirtti. Sarıbekir, şöyle devam etti: "Satın almak için Avrupa’da var olan birçok opsiyona bakıyoruz. İyi bir yer bulursak alıp büyütmeyi düşünüyoruz. Şimdilik iki tane gezdik ve stratejik hedeflerimiz doğrultusunda araştırmaya devam ediyoruz. Yurt dışında bir tesis alacak ya da kuracaksak metal ambalajla yapacağız."

GLOBAL OYUNCU OLMA YOLUNDA

Sarten’i eskiden bölgesel bir ambalaj şirketi olarak konumlandırdıklarını fakat artık yavaş yavaş globale doğru gittiklerini kaydeden Sarıbekir, son yıllarda ihracat odaklı bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Sarıbekir, ihracatın cironun 3’te 1’ini geçtiğini anlattı. 2017 yılında 84 milyon dolar olan ihracatı 2018'de 104 milyon dolara, geçtiğimiz yıl da 120 milyon dolara taşıdıklarını dile getiren Sarıbekir, toplam 90’ın üzerinde ülkeye ürün sattıklarını ifade etti. Kozmetik kutularda Sarten'in önemli bir global oyuncu olduğuna işaret eden Sarıbekir, dünyadaki teneke kozmetik ambalajının yaklaşık yüzde 10'unu kendilerinin ürettiğini belirtti.

AVRUPA DAHA DA BÜYÜYEBİLİR

  • Ambalaj konusunda Türkiye'nin iyi bir konumda olduğuna dikkat çeken Zeki Sarıbekir, tüketimin de giderek arttığını söyledi. Türkiye’de kişi başına düşen ambalaj tüketiminin 10 sene önceki 150 dolar seviyesinden 260 dolar civarına yükseldiğini vurgulayan Sarıbekir, "Bu rakam Avrupa’da 450-500 dolar, Amerika’da 550, Japonya’da 600 dolara ulaşıyor. Dünya ortalaması ise Afrika ülkelerindeki çok düşük kullanım nedeniyle 120 dolar. Türk ambalaj sektörü Avrupa’nın yüzde 10’unu karşılayabiliyor. Ancak önümüzde daha yüzde 90’lık bir pay var. Kocaman bir Avrupa var ve orada büyüyebiliriz" dedi.
  • Hollanda'dan yoğun talep
  • 50 kişilik Ar-Ge ekibiyle yaptıkları çalışmalarla katma değeri yüksek ambalaj ürettiklerinin altını çizen Sarten Ambalaj CEO'su Zeki Sarıbekir, dünyada kimsede olmayan ambalajları yerli teknolojilerle üretiklerini vurguladı.


Güçlü büyüme işareti
EKONOMİ
Güçlü büyüme işareti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.