Ekonomi Türkiyede havanın kalitesi artıyor

Türkiye'de havanın kalitesi artıyor

Türkiye genelinde kurulan 8 Bölgesel Temiz Hava Merkezi’nde tüm illerin hava kalitesi 7/24 takip ediliyor. Yapılan incelemelere göre son beş yılda havadaki partikül madde miktarı yüzde 25, karbonmonoksit yüzde 20 azaldı.

Abone Ol Google News
Yasemin Asan Yeni Şafak
Türkiyede havanın kalitesi artıyor  ​
Arşiv

Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 360 istasyon aracılığıyla Türkiye’nin hava kalitesini sürekli izliyor. 2004’de çalışmasına başlanan Ulusal Hava Kalitesi İzleme ağı ile tüm illerin hava kalitesi 7/24 takip ediliyor.

SANAYİYE ONLINE TAKİP

Hava kalitesi izleme çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla ülke genelinde 8 Bölgesel Temiz Hava Merkezi kuruldu. Kirletici vasfı yüksek sanayi tesislerine ait 675 bacada kirletici parametreler online takip ediliyor.

Atık su arıtma tesislerinden deşarj edilen atık sular da online izleniyor. Bu çerçevede 333 Sürekli Atıksu İzleme Sistemi bulunuyor. Son beş yıla ilişkin hava kalitesi verileri ise yüz güldürdü. Partikül madde yüzde 25, kükürtdioksit yüzde 23, karbonmonoksit yüzde 20, azotdioksit yüzde 12, ozonun yüzde 12 azaldığı tespit edildi.

5 BİN ÇEVRE DENETİMİ

Çevre mevzuatı kapsamında faaliyet gösteren işletmelere sera gazı dahil olmak üzere emisyon konusunda 5 bin 881 çevre denetimi gerçekleştirildi. Mevzuata aykırı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen işletmelere 20.5 milyon TL idari para cezası uygulandı. 2020 yılında emisyon konusunda 50 işletme ise Çevre Kanunu’na göre faaliyetten men edildi.

Türkiye'nin hava kirliliği raporu açıklandı: En kalitesiz hava Düzce'de, en temiz hava Bursa'da
GÜNDEM
Türkiye'nin hava kirliliği raporu açıklandı: En kalitesiz hava Düzce'de, en temiz hava Bursa'da

İstanbul'da hava kirliliği bir yılda yüzde 10 azaldı
GÜNDEM
İstanbul'da hava kirliliği bir yılda yüzde 10 azaldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.