Ekonomi Vatandaşın geliri sıfıra uygun değil Vergiler satışlara engel oluyor

Vatandaşın geliri sıfıra uygun değil: Vergiler satışlara engel oluyor

Türkiye’deki sıfır araç fiyatlarının vatandaşın geliriyle doğru orantılı olmadığını söyleyen 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, vergiler başta olmak üzere birçok etkenin satışlara engel olduğunu söyledi. Yeni bir model kurduklarını söyleyen Ülgür, “Tüketiciye kendi şartlarında araç sunacağız” dedi.

Şuayip Alabay Yeni Şafak
Fotoğraf:Arşiv
Fotoğraf:Arşiv

Türkiye’de otomobil satışları pandemi sonrasıyla hızlı bir viraja girerken, salgın döneminde oluşan tedarik zinciri sıfıra ulaşmayı oldukça zorlaştırdı. Yeni modellerin gelmesi birçok markada temmuz aylarını bulurken, ikinci el araca olan talebinde patladığı görülüyor. Bu alana yatırım için oldukça iştahlı olan şirketler ise birbirinden farklı markalarla pazarda boy gösteriyor. Sektörde bilinen fakat ikinci el araç satışında yeni bir marka olan 2plan da faaliyetlerine başlıyor.

TÜM KARMAŞA TEK ELDEN YÖNETİLECEK

Orhan Ülgür

İkinci el araç pazarında binlerce küçük galerinin bulunduğunu belirten 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür “Bugün Türkiye’de ikinci el araç pazarında yılda yaklaşık 7.5 milyon adet araç el değiştiriyor. Biz 2plan olarak bu pazarda büyük oyuncu olma hedefiyle yola çıktık. İkinci el pazarında 20-25 yıllık deneyime sahip yöneticilerden oluşan bir ekibiz ve burada farklı farklı sorunlar yaşandığını biliyoruz. Kurmuş olduğumuz 2plan iş modeli ile değer zincirindeki tüm süreçlerin işleyişini kolaylaştıracağız. İkinci eldeki araç tedariğinden son kullanıcıya giden yolda 2plan olarak birçok farklı hizmet kalemini tek çatı altında topladık. 2plan’ın farkı tecrübeli organizasyon yapısı, güçlü araç tedarik imkanı, yaygın bayi ağı ile oluşturacağı değer zinciri ve piyasada benzeri olmayan finansman modelleri olacak” dedi.

ARACA ULAŞMAK İMKANSIZ HALDE

Otomobili seven bir ülke olduğumuzu söyleyen Ülgür “Ancak hala otomobil sahipliği sayımız çok düşük. Türkiye’deki milli gelire göre sıfır otomobil fiyatları doğru orantılı değil. Vergiler başta olmak üzere birçok etken, yeni otomobil satışlarının önünde bir engel olarak duruyor. Geliştirdiğimiz çözümlerle süreçleri kısaltıp, son kullanıcıların araçlarına kendi şartlarına uygun şekilde ulaşmalarına imkan tanıyacağız” şeklinde konuştu.

5 YILDA 50 BİN ARAÇ SATACAK

  • Değer zincirinin en başında yer alan araç tedariğinde yaşanılan sıkıntılara farklı çözümler sunan 2plan, bayilerine hem araç arzı noktasında hem de stok finansmanında destek olacak ve iş hacimlerini artıracak. Ayrıca banka ve finans kuruluşlarıyla yapılan anlaşmalarla, son kullanıcılar, Türkiye ikinci el pazarında hiç örneği olmayan ve sadece 2plan müşterilerine özel finansman paketleriyle araçlarına çok daha kolay sahip olabilecekler. 40 binin üzerindeki işletmenin içerisinde sadece binde 2’sini bayi olarak seçeceklerini ifade eden Orhan Ülgür “Bu yüzden her bir işletmenin 2plan standartlarıyla uyumunu titizlikle değerlendiriyoruz. Yapılanmamız doğrultusundaysa 5 yıl içerisinde yıllık 50 bin adetlik satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Aylık kiralıkta yüzde 60 artış: Kiralık araçta yabancının yerini yerli turist dolduruyor
EKONOMİ
Aylık kiralıkta yüzde 60 artış: Kiralık araçta yabancının yerini yerli turist dolduruyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.