EkonomiYerli otomobile Egeden talip

İzmir yerli otomobil için talip oldu

Yerli otomobile Ege'den talip

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, yerli otomobilin parçalarının İzmir'de üretilmesinin altyapısını oluşturmak için çalışmaya başladıklarını belirterek, bu çalışmanın yerli otomobilin üretileceği fabrikanın yerinin belirlenmesi aşamasında kenti bir adım öne çıkaracağını söyledi.

AA
Dağ, İzmir'in yerli otomobil için hazırlanmasına rağmen tercih edilmemesi halinde bile sanayisini oluşturacağı için ekonomik kazanç elde edeceğini söyledi.
Dağ, İzmir'in yerli otomobil için hazırlanmasına rağmen tercih edilmemesi halinde bile sanayisini oluşturacağı için ekonomik kazanç elde edeceğini söyledi.

Dağ, birçok ilin yerli otomobilin üretim fabrikasının kendi sınırlarında kurulmasını istediğini ancak otomobilin üretim yerinin belirlenmesi için henüz erken olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu'nun bir şirket oluşturacağını, proje danışmanlarını dinleyeceklerini aktaran Dağ, nasıl bir otomobil yapılacağının kararının verileceğini, aracın bir prototipinin oluşturulacağını, fabrika için yer belirleme aşamasının bunlardan sonra olacağını ifade etti.

Dağ, bu konuda karar verme noktasına gelindiğinde kendisinin ve İzmir'in milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım'ın üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

"İki şey var, birincisi bu fabrika, ikincisi tedarik merkezi yani yan sanayi. Aracın parçalarının üretimi için çalışma şimdiden başlatılabilir. Araç yaklaşık 3 bin 500 parçadan oluşacak. İzmir'de bu konuda ekosistem, inovasyon projesi ile bu araçların parça tedariki konusunda ciddi bir altyapı çalışması yapılırsa otomobilin üretim yerinin belirlenmesinde bir adım önde oluruz diğer şehirlere göre. Bunu hayata geçirmek için uğraşacağız."

Motor, şase, kaporta gibi yerli otomobilin hangi parçalarının İzmir'de üretebileceğini belirlemek üzere üniversiteler ve kalkınma ajansıyla birlikte bir çalışma başlattıklarını, diğer sivil toplum kuruluşlarını da sürece dahil edeceklerini anlatan Dağ, kentin otomotiv sektöründe uluslararası çapta başarılı firmalara ev sahipliği yaptığına da dikkat çekti.

İzmir'in yerli otomobil için hazırlanmasına rağmen tercih edilmemesi halinde bile sanayisini oluşturacağı için ekonomik kazanç elde edeceğini ifade eden Dağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Montajının yapıldığı yerden ziyade parçaları üreten şehir olduğun zaman en fazla kazanan sen olacaksın. Yerli otomobilde asıl ekonomik olan, cazibe olacak iş bu bölüm. Montaj yapılacak yer değil. Hem yerli otomobili Türkiye'ye kazandırma hem de sanayisini, ekonomisini İzmir'e kazandırma konusunda üzerimize düşeni yapacağız."
Bayern Münih-Real Madrid
Spor

Bayern Münih-Real Madrid

Şampiyonlar Ligi yarı final ilk maçında Bayern Münih sahasında Real Madrid'i ağırlıyor.
Yunanistan komşu ülkeden isimini değiştirmesini istiyor
Dünya

Yunanistan komşu ülkeden isimini değiştirmesini istiyor

Yunanistan ile Makedonya arasındaki 'isim' krizi Birleşmiş Milletler aracılığıyla çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke, Makedonya'yı anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle tanırken, Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor. Görüşmelere ilişkin açıklama yapan BM Özel Temsilcisi Nimetz, "Her iki taraf da çözüme ulaşmak için çok adanmış bir şekilde hareket ediyor” ifadelerini kullandı.
Suriye'deki kimyasalların hangi ülkeden gittiği belli oldu
Dünya

Suriye'deki kimyasalların hangi ülkeden gittiği belli oldu

Ülkede bir şirketin, Suriye'ye, sarin gazı yapımında kullanılabilen 5 ton izopropanol ihraç ettiği bildirildi. İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği, yasaklı kimyasal madde ihracatını doğruladı.
Erman Toroğlu derbi kararını değerlendirdi
Spor

Erman Toroğlu derbi kararını değerlendirdi

Yorumculuk yapan eski hakem Erman Toroğlu, TFF'nin tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş derbisiyle ilgili kararını değerlendirirken dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Beşiktaş yarıda kalan derbi maçına çıkmazsa ne olacak?
Spor

Beşiktaş yarıda kalan derbi maçına çıkmazsa ne olacak?

Türkiye Kupası'nda yarıda kalan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin kaldığı yerden devam etmesine karar verildi. Beşiktaş verilen bu karar sonrasında olağanüstü toplandı. Peki siyah beyazlıların bu mücadeleye çıkmaması halinde ne olacak?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.