Gündem 2023 vizyonu 23 başlıkta anlatıldı

​2023 vizyonu 23 başlıkta anlatıldı

2023 vizyonu 23 başlıkta anlatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhuriyet’in 100. yılı için öngördüğü hedefleri içeren ‘2023 vizyonu’ AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından kitapçık olarak hazırlandı. Ön sözünü Erdoğan’ın kaleme aldığı İngilizce kitapçıkta enflasyon hedefinden istihdam ve bölünmüş yol uzunluğuna 23 başlıkta Türkiye’nin 2023 hedefleri sıralandı.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği, Cumhuriyet’in 100. yılı için öngördüğü hedefleri içeren “2023 vizyonu” AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan kitapçık ile tüm dünyaya duyuruldu.

Önsözünü Erdoğan’ın kaleme aldığı İngilizce kitapçıkta gayrisafi yurt içi hasıladan enflasyon hedefine, istihdamdan bölünmüş yol uzunluğuna 23 başlıkta Türkiye’nin 2023 hedefleri sıralandı. Erdoğan'ın, önsözünde “AK Parti, Türkiye’nin son 18 yılının mimarı olmasının yanı sıra 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 vizyonlarıyla ülkenin istikbaline taliptir. Milletimizle gönül bağımızı güçlü tuttuğumuz sürece, tarih yazmaya, ülkemizi başarıdan başarıya koşturmaya devam edeceğiz” dediği kitapçıkta yer alan 23 hedeften bazıları şöyle:

-2023 yılında Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası 1,08 trilyon dolar olarak hedeflendi. Enflasyon ise yüzde 5 olarak hedefleniyor.

-İstihdamın 33 milyona ulaşması, turist sayısının 2023’te 75 milyona yükselmesi öngörülüyor. Turizm gelir hedefi ise 65 milyar dolar.

-2023 yılına kadar 3 daha eklenerek hava limanı sayısının 59’a çıkarılması, yolcu sayısının 266 milyona yükselmesi planlanıyor. Sağlıkta 100 bin kişiye düşen doktor sayısının 245’e, hemşire sayısının ise 360’a ulaşması hedefler arasında.

-Türkiye’nin yurt dışındaki temsilcilik sayısının 278’e, Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrencilerin sayısının da 200 bine ulaşması bekleniyor.

Büyük kongre Mart 2021’de
GÜNDEM
Büyük kongre Mart 2021’de
Abone Ol Google News
Bakan Varank duyurdu: Son 10 yılın rekorunu kırdık
Ekonomi

Bakan Varank duyurdu: Son 10 yılın rekorunu kırdık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "2019 yılında Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı yüzde 1.06'ya yükseldi. Son 10 senenin rekorunu kırdık! Özel sektör, inovasyon ruhunu tam da istediğimiz gibi ortaya koyuyor. Ar-Ge harcamalarının yüzde 64.2'sini, AR-Ge finansmanının da yüzde 56,3'nü özel sektör gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

Antalya'da doğa katliamı yapıp sit alanına kaçak villa diken İngiliz için karar verildi: O yapı yıkılacak
Gündem

Antalya'da doğa katliamı yapıp sit alanına kaçak villa diken İngiliz için karar verildi: O yapı yıkılacak

Antalya'nın Demre ilçesindeki doğa harikası Üçağız Yarımadası'nda, bir İngiliz vatandaşının villa inşaatı tepkilere yol açmıştı. Yaklaşık 10 yıl önce satın alınan kaçak yapının yıkılıp, İmar Barışı'ndan faydalanarak, yerine villa yapılması üzerine çok sayıda vatandaş CİMER, kaymakamlık ve belediyeye şikayet yağdırmıştı. Kaçak yapının yerine inşa edilen denize sıfır villanın Yapı Kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Villanın yıkımı, Demre Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.
Prof. Dr. Orhan Şen: Türkiye artık 2 mevsimli bir ülke oluyor, turizm sektörü ve eğitim alanında yeni düzenleme yapılmalı
Gündem

Prof. Dr. Orhan Şen: Türkiye artık 2 mevsimli bir ülke oluyor, turizm sektörü ve eğitim alanında yeni düzenleme yapılmalı

İstanbul'da eylül ayında hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesinin ardından İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'nin artık dört mevsimi yaşayan bir ülke olmadığını belirterek, turizm sektörü ve eğitim alanında yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.