Gündem Ağrıda okullar yeni eğitim öğretim yılına hazır

Ağrı’da okullar yeni eğitim öğretim yılına hazır

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi. Kökrek, yaptığı açıklamada, 12 Eylül Pazartesi günü yeni eğitim yılının başlayacağını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Ağrı’da okullar yeni eğitim öğretim yılına hazır
Ağrı'da sınıflar öğrencilerini bekliyor.

Yaz tatili boyuncayeni eğitim dönemi için tüm çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Kökrek,"Öğretmen ve öğrencilerimizin daha ferah, eksiksiz ve güzel ortamlarda eğitim görmesini istiyoruz. Bunun için bütün yaz boyunca okullarımızı ziyaret edip, eksikleritespit ederek gerekli bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik. Bütün öğretmen ve öğrencilerimiz huzur içinde, problemsiz bir şekilde eğitim öğretime başlayacaktır. Tüm öğrencilerimiz ders kitaplarını masalarının üzerinde görecektir. Milli, manevi, ahlaki ve insani değerlere bağlı bir gelecek nesil yetiştireceğiz" dedi.

Bu yıl, eğitim öğretim yılının daha verimli geçmesi için eğitim kalitesini daha da artıracaklarını bildiren Kökrek, bunun için milli eğitim camiası olarak büyük çaba sarf edeceklerini söyledi.
Kökrek, 2022-2023 eğitim öğretim yılının öğrencilere, velilere, öğretmenlere ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.

Okullar yarın açılıyor: İlk gün için ilk 10 adım
FOTOĞRAF 13
Title
2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül Pazartesi yani yarın başlıyor.
Title
Yeni eğitim öğretim yılı 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek.
Title
Hürriyetin haberine göre uzmanlar ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ile velilerine, ilk gün için önemli ipuçları verdi.
Title
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Murat Özdemir şu önerilerde bulundu:
Title
NASIL BAŞLARSA ÖYLE GİDEROkulun ilk günlerinden itibaren işi sıkı tutmak gerekir. Yani Eğitim öğretim yılına daha en başta düzenli, ders ve ödevleri günü gününe takip ederek başlanırsa, bu disiplin yıl boyu öyle devam eder.
Title
OYUNLA ADAPTASYON ÖNEMLİOkulun açıldığı bu ilk günlerde daha çok oyuna dayalı eğitimler ve dramalarla çocukların adaptasyonu sağlanmalı.
Title
TATİLİN BİTTİĞİNİ ANLATINYaz tatilinin bittiği vurgulanarak geçen yıl yapılan derslerin hatırlatılmasıyla yavaş yavaş eğitim öğretim faaliyetlerine geçilmeli.
Title
VELİLERİN EV ÖDEVLERİVeliler, öğretmenin evde yapılması gerekenlerle ilgili önerilerini dikkate almalı. Öğretmenler çocuğun okula nasıl gönderileceği, uyku ve ders saatlerinin nasıl belirleneceği gibi konularda ebeveynlere önerilerde bulunabilir.
Title
ERGENLİK HASSASİYETİNE DİKKATOrtaokul grubundaki çocukların bir geçiş döneminde olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çocuklukla gençlik arasında, yani ergenlik dönemine girdikleri çağdalar. Bu nedenle Okul adaptasyonunu sağlarken onların gelişimsel özellikleri dikkate alınmalı.
Title
DİJİTALLEŞMEYE MESAFE KOYUNYaz tatili döneminde dijital platformlarda uzunca vakit geçirdiklerini düşünecek olursak, ilk günlerde okula adapte olmak çocuklar için zorlaşabilir. Bu nedenle hem öğretmen hem de velilerin onlarla iyi bir iletişim kurarak kademeli bir şekilde dijital dünyadan uzaklaşmalarını sağlamaları gerekir.
Title
PSİKOLOJİK DESTEK GEREKEBİLİRİlk günlerde ortaokul öğrencilerinin motivasyonu için okullardaki psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerden destek alınarak ilerlenmesi doğru olur.
Title
KESİN KURALLAR KONULMALIÇocuklara öğretmenlerin okulda, velilerinse evde birtakım kuralları baştan koymaları fayda sağlar. Örneğin günlük ya da haftalık planlar yapılmalı. Şu kadar saat ders, şu kadar saat dinlenme, şu kadar saat bilgisayar ve kitap okuma şeklinde bir takvim çıkarılmalı.
Title
BIKKINLIK YAŞAYABİLİRLERYaptığımız araştırmalarda, özellikle lise son sınıflara doğru, çocuklarda bir bıkkınlığın başladığını görüyoruz. Bunda Üniversite sınav sürecinin başlamasının verdiği stres de etkili olabiliyor. O sebeple bu kademedeki çocukların da gelişimsel özelliklerini, kendisine özgü sorumluluklarını dikkate alarak öğretmen ve velilerin daha dönemin başında işbirliği içinde çalışmalara başlaması gerekiyor.PLANLI, PROGRAMLI İLERLEYİNÖğrenciler yılın başında kendi planlamalarını yapmalılar. Burada veli ve öğretmenlere düşen görevse bu planlamanın yapılmasını desteklemek. Örneğin üniversite sınavına hazırlanan öğrencinin yıllık planını en başta hazırlaması gerekiyor.
Okullar yarın açılıyor: İlk gün için ilk 10 adım
Uzun yaz tatilinin ardından yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1 milyon 200 bin öğretmen ders başı yapacak. Bakan Özer'in açıklamasına göre, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek. Uzmanlar ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ile velilerine, ilk gün için önemli ipuçları verdi.

Okullar ne zaman açılıyor, hangi sınıflar ne zaman başlayacak?
ÖZGÜN
Okullar ne zaman açılıyor, hangi sınıflar ne zaman başlayacak?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.