Gündem Alevilere Kılıç zulmü

Alevilere ‘Kılıç’ zulmü

Alevi kimliğini sık sık siyasi söylem olarak kullanan Ali Kılıç kendine mesafeli duran Alevilere zulmetmeye başladı.

Fatih Özer Yeni Şafak
Maltepe Cemevi
Maltepe Cemevi

Kendisine destek vermeyen Maltepe Cemevi’nin avlusundaki molozları yapılan başvurulara rağmen 2 yıldır kaldırmayan Kılıç, 20 araçla hafriyat kaldırmaya giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekibini zor kullanarak durdurdu.

İBB ekiplerinin molozları kaldırmasına Ali Kılıç’ın adamları engel oldu.

İBB’DEN YARDIM İSTEDİLER

Akrabaları son 5 yılda gayrimenkul zengini olan Ali Kılıç’ın, kendisine destek vermeyen Maltepe Cemevi’ni 2 yıldır mağdur ettiği ortaya çıktı. Maltepe Belediyesi, kaba inşaatı 2017 yılında tamamlanan cemevinin bahçesinde biriken moloz yığınlarını yapılan başvurulara rağmen kaldırmadı. Bu talep bizzat Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Battal’a da iletildi ancak netice alınamadı. Bunun üzerine Maltepe Cemevi Derneği yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) giderek hafriyatın kaldırılması başvuru yaptı. Dilekçeyi hemen işleme alan İBB, önce keşif için bilirkişi, ardından yaklaşık 20 araçlık bir ekip göndererek hafriyatın kaldırılması için çalışma başlattı.

Ali Kılıç

KILIÇ’IN ADAMLARI ENGEL OLDU

Ancak burada da CHP’li Maltepe Belediyesi devreye girdi. CHP ilçe teşkilatı, ilçe zabıta ve meclis üyeleri ekiplerin önüne geçerek çalışmalara engel oldu. Cemevi Derneği yönetimi ile CHP’liler arasında arbedeye varan tartışmalar yaşandı. Cemevi Derneği yöneticileri, “İnsanlar Ali Kılıç’a oy vermeye mecbur mu? Oy vermeyeceğiz, niye baskı yapıyorsunuz? İşlerimizi zorlaştırıyorsunuz, 2 senedir burada hiçbir şeyimizi yapmadınız” diyerek tepki gösterdi. Gerilim üzerine ekipler bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

SİYASETE ALET EDİLİYOR

  • Yaşananlara tepki gösteren Alevi dedesi Hüseyin Şahin, CHP’li Belediye’nin cemevini siyasete alet etmek istediğini söyledi. Belediyenin inşaatı biten cemevini seçimlerden önce açmak istediğini ifade eden Şahin, “Cemevleri siyasete alet edilmemeli. Orası bizim bir ibadet yerimizdir. Biz buranın açılışının seçimlerden sonra yapılmasını istiyoruz. Fakat bizi dinlemeyip seçimlerden önce açmaya çalışıyorlar. Bu çok yanlış bir durum” dedi.

Belediye battı ama o zenginleşti
GÜNDEM
Belediye battı ama o zenginleşti

4 yılda köşeyi döndüler
GÜNDEM
4 yılda köşeyi döndüler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.