Gündem Batıya iade resti

Batı’ya iade resti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonra işimiz çok daha zor” diyerek, teşkilatların yıl sonuna kadar yenileneceğini söyledi. Hedeflerinin 80 milyonun gönlünü kazanmak olduğunu belirten Erdoğan, Batı ülkelerine FETÖ mesajı verdi: İade ettiniz ettiniz, etmediğiniz takdirde kusura bakmayın, biz de aynısını size yaparız.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Batı’ya iade resti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak bin 44 gün sonra milletvekillerine seslendi, terörle mücadele, teşkilatların yenilenmesi ve Batılı ülkelerin terörle yakın ilişkililerine dair önemli mesajlar verdi:

Türkiye, terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelesinde çok önemli mesafeler kat ettiği bir dönemden geçiyor. Sadece son iki ayda yurt içi ve dışında 336 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçlerimiz maalesef asker, polis ve güvenlik korucusu olarak 43 şehit vermiştir. Terör örgütünün geçmişte hiç girilmemiş, girilememiş inlerine girip hem rekor düzeyde silah, mühimmat ele geçiren hem de teröristlere dağları, mağaraları dar eden kahraman güvenlik güçlerimize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

BU ÜLKEYİ TESLİM ETMEDİLER

AK Parti büyük bir yanlışı ortadan kaldırmış, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ demiştir. Bu ifadede tezahür eden uygulamalarıyla devleti milletiyle buluşturmuştur. 15 Temmuz bunun en somut örneğidir. Milletimiz o gece, devletinde sembolleştirdiği özgürlüğünü, bayrağını, ezanını, inancını, geleceğini korumak için adeta kıyam etmiştir ve bu FETÖ’nün, alçak FETÖ’nün, kahpe, arkasındaki iz sürücülerine bu ülke teslim edilmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İADEİ İTİBAR SAĞLANACAK

Darbe girişimine ilişkin Ankara ve İstanbul’da duruşmalar başladı. Bu duruşmalarla birlikte tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin ailelerine inşallah bu mahkeme kararlarıyla, bir defa hakların, iadeiitibarların sağlanmasını temin edeceğiz. Aynı zamanda da dünyada bunları korumaya kalkan ülkelere ‘Daha ne istiyorsunuz, buyurun size yargı kararları’ deyip bunları da onların önüne koyacağız.

BİZDEN DE ALAMAZSINIZ

Üzerlerine düşeni yaparlar veya yapmazlar, önemli değil. Ama şimdi de dünyaya sesleniyorum buradan. Eğer iadeiitibara yardımcı olmazsanız, bilesiniz ki yarın bir gün sizin de bizim elimize düşenleriniz olduğu zaman istediğinizde bunları bizden alamayacaksınız. Bunu bilin.

MEN DAKKA DUKKA

Çünkü terörle mücadele lokal değildir, mevzi değildir. Terörle mücadele uluslararası bir mutabakatın uygulamasıdır. Uluslararası bu mücadeleyi vereceksek, biz de sizden bizim ülkemize ait, ki bunları inşallah vatandaşlıktan da çıkaracağız, bunları süratle bize iade etmenizi istiyoruz. Ettiniz ettiniz, etmediğiniz takdirde kusura bakmayın, ‘men dakka dukka’. Biz de bunları yaparız.

AK Parti devrimcidir

AK Parti’nin, kendini sürekli geliştirmesine, yenilemesine, gençleştirmesine rağmen, çizgisinde en küçük bir sapmaya meydan vermediğini anlatan Erdoğan, “Bu ülkeye gerçek manada demokrasiyi, cumhuriyeti, refahı da getiren AK Parti olmuştur. AK Parti, demokrattır, bunun için milli iradeyi, sandığı, milletin tercihlerini hep en üstte tutmuştur. AK Parti, cumhuriyetçidir. Sadece ve sadece cumhura dayanmış, millete teslim olmuştur.

AK Parti, millidir, yerlidir, kucaklayıcıdır. Ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin birliğine husumet göstermeyen herkesi, kökenine, meşrebine, inancına, kılığına ve tüm farklılıklarına bakmaksızın kendisinin doğal parçası olarak görmüştür. Bunun için her fırsatta, hedefimiz 80 milyonun tamamının gönlünü kazanmak diyorum. Buna gayret edeceğiz” dedi. Erdoğan, AK Parti’nin, devrimci bir parti olduğunu, Batı’nın “AK Parti, bir siyasi sessiz devrim gerçekleştirmiştir” dediğini aktardı.

Teşkilatlarda güncelleme

Erdoğan, önümüzdeki sürenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini, ilk etapta tüm bakanlardan 180 günlük kısa vadeli bir eylem planı istediğini belirtti. Bu programın, vatandaşın birikmiş sıkıntılarını hızla çözmeye dönük olacağına değinen Erdoğan, yeni Türkiye’nin inşasında omurga görevini yine AK Parti’lilerin üstleneceğini söyledi. Erdoğan, “Bu yıl sonuna kadar il, ilçe, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyecek, yeniden gözden geçireceğiz. Çünkü ortada bir metal yoğunluğu var, bunu aşmamız lazım. Daha dinamik ekiplerle 2019’a hazırlanmamız gerekiyor. Bakanlıklarımızın hepsi de çalışma programlarını hazırlayarak bir taraftan 2019’u diğer taraftan da 2023’ü güncellemek durumundadır” dedi.

Bin 44 gün sonra

*Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, yoğun sevgi gösterileri ile karşılandığı AK Parti TBMM Grubu’nda, bin 44 gün sonra milletvekillerine hitap etti.

*Erdoğan, “En son 22 Temmuz 2014’te, sizinle bu salonda birlikte olmuştuk. Yaklaşık 34 ay, tam olarak da bin 44 gün sonra bir kez daha burada, bu salonda sizinle beraber olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum” dedi.

*Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantı Salonu’na, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile girdi. Erdoğan, salona girişi sırasında partililerin yoğun sevgi gösterisi ile karşılandı.

*Başbakan Yıldırım salona girdikten sonra Divan’a geçti, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise milletvekili sıralarına oturdu.

*Önceki grup toplantılarından farklı olarak, Divan’ın arkasında, Türk bayrağı ve AK Parti ambleminin bulunduğu bayrağın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Forslu Türk bayrağı da yer aldı.

*AK Parti TBMM Grubu’nda en kalabalık ve yoğun günlerinden birininyaşanması nedeniyle, bazı vekiller yer bulamadı.

*Salonu dolduran partililer, sık sık Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulundu.

*Bir grup partili, “Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek” şarkısını seslendirdi.

*Erdoğan’ın, Meclis’te bulunduğu süre boyunca yoğun güvenlik önlemleri alındı, Meclis güvenlik görevlilerinin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı korumaları da görev yaptı.

*Erdoğan’ın Mecliste bulunduğu süre boyunca helikopterler, TBMM’nin üzerinde uçtu.

*Resmi törenle karşılanmayan Erdoğan’ın Meclise gelişi sırasında Cumhurbaşkanlığı forsunun yer aldığı Türk bayrağı göndere çekildi. Erdoğan’ın, ayrılmasının ardından da tekrar Türk bayrağı göndere çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesiyle iftar yaptı
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesiyle iftar yaptı

Revizyonun muhatabı Başbakan

Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin kabine değişikliğine ilişkin sorusu karşısında yanında bulunan Başbakan Yıldırım’ı işaret etti. Erdoğan, “Revizyonun muhatabı Başbakan” dedi. Başbakan’ın konuya ilişkin yorum yapmaması üzerine “Olmayacak mı peki?” sorusuna iki isim de gülerek karşılık verdi. Erdoğan, “Grup toplantısını özlemiş misiniz?” sorusuna da “Belli olmadı mı konuşmamdan” karşılığını verdi.

Grup sizi özledi

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan Binali Yıldırım, sözlerine “Grup sizi özledi Cumhurbaşkanım” diyerek başladı. Yıldırım, “Yeni dönem atılım dönemi, reform dönemi, ilk günkü heyecanla Türkiye’nin gelecek hedeflerine koşar adımlarla gitme dönemidir. Yeni dönemin ülke ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Vesayetçilerin bundan sonra işlerinin çok zor olduğunu bu millet gösterdi. O gece yaptığınız çağrı akın akın Anadolu’nun bütün köşesine yayıldı. Ülkeye sahip çıktı, geleceğe sahip çıktı, demokrasiye sahip çıktı. Yeni sistemin özeti budur. Millet kararını 16 Nisan’da verdi ve Türkiye’nin geleceğini inşa edecek yönetim sistemini onayladı” dedi. Yıldırım, Erdoğan’a hitaben, “Siz başımızda olduğunuz sürece, Tükiye’nin bugüne kadar nasıl ‘çözülemez’ denilen sorunları varsa ve bunların hepsini teker teker nasıl çözdüysek bundan böyle de bütün sorunların üstesinden geleceğiz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine, 2053, 2071 vizyonuna ulaştıracak çalışmaları ortaya koyacağız” diye konuştu.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.