Gündem Bu tesiste müsilaj enerjiye dönüşüyor

Bu tesiste müsilaj enerjiye dönüşüyor

Düzce’de belediye öncülüğünde kurulan katı atık arıtma tesisi, tüm şehirden toplanan çöplerden enerji üretiyor. Marmara denizini geçtiğimiz aylarda etkisi altına alan müsilajın da tesiste enerjiye dönüştürülmesi için çalışmalar devam ediyor. İlk verilerin olumlu netice verdiği öğrenildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Bu tesiste müsilaj enerjiye dönüşüyor
Bu tesiste müsilaj enerjiye dönüşüyor.

Düzce’de belediye öncülüğünde kurulan katı atık arıtma tesisi, tüm şehirden toplanan çöplerden enerji üretiyor. Marmara denizini geçtiğimiz aylarda etkisi altına alan müsilajın da tesiste enerjiye dönüştürülmesi için çalışmalar devam ediyor. İlk verilerin olumlu netice verdiği öğrenildi.
Düzce Belediyesi’nin öncülüğünde 309 bin metrekare alan üzerine kurulan katı atık arıtma tesisi kentin tüm atıklarını topluyor. Çöpler ikiye ayrılırken, bir kısmı ile enerji üretiliyor, kalan kısmı ile gübreye dönüşüyor. 50 milyonluk yatırım ile kurulan tesisi Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü inceledi.

“21 gün, 55 derece sıcaklıkta, müsilajdan enerji elde etme testleri yapıyoruz”


Müsilaj haberini aldıktan sonra hemen çalışmalara başladıklarını ifade eden Faruk Özlü, “Bunu bir test yapmak amacıyla Yalova tarafından iki kamyon müsilaj getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan müsaade aldık. Yaklaşık 21 gün, 55 derece sıcaklıkta, müsilajdan enerji elde etme testleri yapıyoruz. Şu anda test aşamasındayız. Testler neticesinde müsilajdan enerji elde edip edemeyeceğimizi bu tesislerde göreceğiz. Günde 2 ton besleme yapıyoruz. Birden bire yükleme yapmıyoruz. Yaptığımız yüklemede sonuçları alıyoruz. Buradaki organik atıkları yiyen bakteriler yaklaşık 21 gün sonra bunu enerjiye dönüştürebiliyorlar. Belli bir süre beklememiz gerekiyor ve şu anda ilk neticeler olumlu. Ama tabii kesin neticeyi görmemiz lazım. Çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“Burada öncelikle enerji üretiyoruz”


Tesisi 8 ay önce kurduklarını ifade eden başkan Özlü, “Bir yatırımcımızla birlikte kurduk. Bu tesis Düzce’de toplanan katı atıkları önce ön ayrıştırmaya tabi tutuyor. Burada ikili ayrıştırma sistemini benimsedik. İkili ayrıştırma sistemi organik ve inorganik olmak üzere gelen çöpleri, evsel atıkları ikiye ayırıyor. Organik atıkları fermantasyon tanklarına gönderiyoruz. Burada öncelikle enerji üretiyoruz. Enerjiden sonra kalan kısmı TÜBİTAK’a gönderdik. TÜBİTAK’ta testler yapılıyor, bu organik atıklarda enerji üretiminden sonra kalan posayı organomineral gübre olarak değerlendirmek üzere bir çalışma yürütüyoruz. İnşallah bu çalışma sonuçlandığında organik atıklardan enerji ve toprak zenginleştirici organomineral gübre üreteceğiz. İkinci kısım, yani inorganik atıklar, bunların arasında yanmayan, kokmayan, bulaşmayan kısımlar var. Bunları dolgu maddesi olarak değerlendiriyoruz. Bunlar yaklaşık yüzde 15, yüzde 20 civarında bir kısmı temsil ediyor. Diğer kısımlarda geri dönüşüme gidecek olan ürünler var, metal ürünler var, kağıt var, poşetler var. Bunları da paketleyip geri dönüşüme gönderiyoruz. Bir diğer kısım; atıktan türetilmiş yakıt. Burada yakında bir çimento fabrikası kuruldu. Bu çimento fabrikasına yakıt olarak hazırlayacağız. Onları da bu fabrikaya vereceğiz. Atıktan türetilmiş yakıt olacak. Dolayısıyla biz sıfır atığın bütün unsurlarını bu tesiste sağlamış olacağız” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.