Gündem Burada petrol yok diyerek kapatılmıştı 1911 yılında arama yapıldığı Osmanlı arşivinden çıktı

'Burada petrol yok' diyerek kapatılmıştı: 1911 yılında arama yapıldığı Osmanlı arşivinden çıktı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 1963 yılında "Burada petrol yok" denilerek kapatılan petrol kuyusunda ilk olarak yabancı bir şirketin 1911 yılında petrol aramak için izin istediğinin belgesi Osmanlı arşivinden çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Burada petrol yok diyerek kapatılmıştı: 1911 yılında arama yapıldığı Osmanlı arşivinden çıktı
Arşiv

Kadirli ilçesine bağlı Çınar köyünde 1961-63 yılları arasında yabancı bir şirket tarafından petrol araması yapılmış, açılan kuyu ise 1963 yılında “burada petrol yok” denilerek kapatılmıştı.

Aynı yıl kapatılan ve Kadirli ilçesine 50 km uzaklıkta bulunan Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına bağlı Çukurova-1 ve Çukurova-2 isimli araştırma sahasında, daha önce petrol yok denilerek kapatılan kuyudan rezerv değeri 1 milyar dolar olan yüksek kalite petrol bulunmuştu. Tarihçi yazar Cezmi Yurtsever, Çukurova bölgesinde 1963 yılında petrol yok denilerek kapatılan bu kuyularda aslında Osmanlı’nın son zamanında 1911 yılında yine yabancı bir şirket tarafından petrol arandığını bunun belgesinin de Osmanlı arşivinde olduğunu ortaya çıkardı.

İHA

Yurtsever, "Osmanlı’nın en zor günlerinde Afrika’nın kuzeyinde Libya çöllerinde savaş devam ederken ve Balkan savaşlarının da çıkmasının çok yakın olduğu bir zamanda Nisan 1911 tarihinde yabancılar Osmanlı’nın madenler bakanlığına bir dilekçe vererek Çukurova’da Adana vilayeti Kozan sancağı Karszülkadiriye yani Kadirli kazasında petrol zift ve diğer madenlerin bulunduğunu o madenlerin çıkartma istekleri ile ilgili ruhsatname verilmesini istiyorlar. Bu şu anlama geliyor, demek oluyor ki, Osmanlı coğrafyasında ve Çukurova’da 1911 yılında muhtelif yerlerde petrolün varlığını biliyorlar ve bu petrolü çıkarmak için ruhsatname talebinde bulunuyorlar" dedi.

İHA

Yurtsever, "Osmanlı arşivinde buna dair pek çok belge var. Bu tarihten sonra aradan geçen 40-50 yıl gibi uzunca bir zaman sonrası 1960 yılların başlarında Amerikan şirketleri Kadirli’ye geldiler Kesikkeli köyü civarında petrol araması yaptılar kuyu açtılar ve burada zengin kaynak yok denilerek üzerini kapatıp gittiler. Aynı dönemde yine Ceyhan Soysallı köyünde açılan petrol kuyusu yine petrol yok denilerek kapatılmıştı. Yakın bir zamanda Ceyhan’da zengin petrol kaynağı bulundu. Ben eminim ki Kadirli’de de kapatılan kuyuda bir araştırma yapıldığı takdirde zengin bir petrol kaynağını bulunacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Adana'da bulunan petrol köylüleri sevindirdi
FOTOĞRAF 13
Title
Adananın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) bağlı Çukurova 1 ve Çukurova 2 isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu. Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken alanda çalışmalar genişletildi.
Title
Başka kuyular da açıldıPetrol kuyularının olduğu alanlarda ve yollarda çalışmalar son hızla devam ederken Mud-Pit havuzunun da kurulduğu görüldü.
Title
Yabancı araştırmacılar petrol yok diyerek kapattıÖte yandan 1960lı yıllarda yabancı şirketlerin gelip sahada araştırma yaptığı ve Burada petrol yok denilerek kuyularının üzerinin kapatıldığı öğrenildi.
Title
1998 Ceyhan Depreminden sonra ise yine sahada araştırma yapıldığı ve bu seferde bin 500 metre derinliğe inildiği yine Burada petrol yok denilerek kuyunun kapatıldığı öne sürüldü.
Title
Son 2 yıldır ise bölgede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının yaptığı aramada bin 350 metrede petrol bulduğu öğrenildi. Çukurova 1 isimli araştırma sahasından çıkan petrolün yüksek kalitede olduğu bunun üzerine ise diğer kuyuların açıldığı öğrenildi.
Title
Köylüler mutluDron ile görüntülediği alanlarda çalışmanın devam ettiği görülürken doğduğundan bu yana köyde yaşayan 66 yaşındaki İsa Sezgin, “Mısır sulaması yapılırken 1998 yılında suyun içerisinde siyah bir maddenin çıktığı ve bununda mısırı bozduğu görüldü. Bunun üzerine tarla sahibi maddeyi götürüyor ve petrol olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi 2 kuyudan verim alınıyor. Buradan günlük 2-3 tanker petrol gidiyor. Bu memleket için çok olumlu bir şey. Buradan petrolün çıkması faydalı olur diye konuştu.
Title
Mutlaka burada petrol varKöyde 14 kuyu açılacağını öğrendiğini anlatan Sezgin, “Buraya tırlarla malzeme geliyor. Demek ki büyük bir şeyler var ki geliyor. 1967 yılında ben çocukken buraya yabancılar geldi ve 20-30 metrelik kuyu açıp Burada bir şey yok deyip çekip gittiler. Ancak en sonunda bizim insanımız buldu bu petrolü. Mutlaka burada petrol var. Yabancı burada sana para kazandırmaz. Burada Türkiyenin kalkınması, para sahiplerinin elini çekmesi demek. Ne zaman sen muhtaç olursun yabancı gelir buraya parasıyla para kazanır. Sende yarı aç, yarı tok kalırsın ifadelerini kullandı.
Title
Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kısa süre önce bir gazeteye Adanadaki petrol keşfini yakında ilan edeceğiz şeklinde açıklamada bulunmuştu.
Title
Ayrıca geçen Nisan ayında TPAOya, Adanada 15 bin 398 hektar yüz ölçümüne sahip saha için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı verildi.
Title
Title
Title
Title
Adana'da bulunan petrol köylüleri sevindirdi
Adana'nın Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na bağlı 'Çukurova 1 ve Çukurova 2' isimli araştırma sahasında petrol bulundu. Arama yapan yabancı şirketin daha önce 'Petrol yok' diyerek kapattığı kuyuda bulunan petrolün yüksek kalitede olduğu öğrenilirken bölge halkı petrole sevinci yaşıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.