Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğandan milli enerji açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milli enerji açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milli enerji açıklaması

Zonguldak'ta düzenlenen iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz ithali durduracağız. Cari açık carsa bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ithal enerjisidir. Kömürün keşfinden rezervinin belirlenmesine, üretimde kullanımından zararlı etkilerinin önlenmesine kadar tüm aşamaları bilimsel yöntemlerle ele aldık" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta düzenlenen iftar programında konuştu.
​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta düzenlenen iftar programında konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz ithali durduracağız. Bizim bütçemizde bir cari açık varsa bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ithal enerjidir." dedi.

Erdoğan, maden işçileriyle Dedeman Otel'de düzenlenen iftarda bir araya geldi.

Sözlerine, "Bu iftarı madende de yapabilirdik, arkadaşlarım bu teklifi yaptılar. Dedim ki, 'madene insek 50-100 kişiyle yapacağız ama biz bütün madenci arkadaşlarımızdan, bin kişi civarında eşleriyle beraber bu iftarı eğer ramazanda bir arada yaparsak, bu bize ayrı bir mutluluk verir, ayrı bir güç katar." diyerek başlayan Erdoğan, bugün önce Sakarya'da bulunduğunu ardından da Zonguldak'a geldiğini anımsattı.

Buradan da Ereğli'ye geçeceklerini, orada bir çay sohbeti yapacaklarını ve muhabbeti artıracaklarını belirten Erdoğan, "Zira muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hasıl" diyerek, Ankara'ya devam edeceklerini ifade etti.

Erdoğan, seçimden seçime değil, buldukları her fırsatta ülkenin dört yanındaki illeri, ilçeleri ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını kaydetti.

"Önümüzü vesayetle, darbeyle de kesmeye çalışsalar hep çareyi milletimize gitmekte bulduk." diyen Erdoğan, son 16 yılda karşılarına çıkan her engeli milletle beraber aştıklarını vurguladı.

"Buralara hasım olanlar ders alsınlar"

Yeni bir dönemin eşiğinde bulunduklarını ve yine çözümü millette aradıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne diyoruz? 'Güçlü Meclis, hükümet ve Türkiye'. Onun için de desteğinizi bekliyoruz." dedi.

Erdoğan, birbirlerinden sinerji ve güç almaları gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

  • "O enerjiyi alacağız ki, buralara hasım olanlar ders alsınlar. Çünkü hasım olanlar var, hazmedemeyenler var, yalan yanlış vaatlerde bulunanlar var. Ama biz yaptıklarımızla konuşuyoruz, yalan yanlış değil. Biz bir şeyi söylersek onu yaparız, yapamayacağımızı asla vadetmeyiz.
  • Madenciliği de kapsayan enerji sektörü, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemiz için de stratejik öneme sahip. Biz ithali durduracağız. 'Niye ithali durduracağız? diyoruz. Sebebi şu; Bizim bütçemizde bir cari açık varsa bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ithal enerjidir. Şimdi 'termik santral' dediğimiz olay kömürden kaynaklanıyor. Ben bunu niye ithal ile yapayım. Bizim şu anda Trakya'dan tut, Şırnak'a kadar devasa bir damar var. Bu damarda ne var? İşte yerli kömür var, bizim buraları hayata geçirmemiz lazım."

Maliyetinin biraz yüksek olabileceğine işaret eden Erdoğan, "Hiç olmazsa bizim cari açığımızı körüklemez. Şimdi işte bu adımı atıyoruz. Ciddi bir noktaya da geldik. Onun için milli enerji ve maden politikasını oluşturduk. Çok uzun ve kapsamlı bir çalışmayla oluşturduğumuz bu politikayı arz güvenliği, yerlileştirme, öngörülebilir piyasa olmak üzere üç ayak üzerine oturtuyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynakların en üst düzeyde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

"Kendi kaynaklarımızı harekete geçirmeye başladık"

Her bir başlığın altında çok önemli açılımların bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

  • "İthalata dayalı enerji politikalarıyla daha fazla yol kat edemeyeceğimizi gördüğümüz için kendi kaynaklarımızı harekete geçirmeye başladık. Ve bunda da güzel mesafeler alıyoruz. Bize siyaset mühendislerinin değil, maden, petrol, makine mühendislerinin lazım olduğu bilinciyle insan kaynağımıza yatırım yaptık. Bunun için geçtiğimiz 16 yılda eğitim yatırımlarını bütçede ilk sıraya çıkardık.
  • Bir numara eğitim, arkasında sağlık, arkasında adalet-emniyet, arkasında ulaştırma-enerji, dış politika, tarım, bunlar arka arkaya geliyor. Bunların hepsinde sıçrama yapan bir Türkiye. Eğitim seviyesi arttıkça, eskiden beri milletimize dayatılan kimi yanlışlarla daha kolay mücadele edebileceğimize inanıyoruz. Yıllarca bu ülkede maden sektörü, kimi zaman çevrecilik adına, kimi zaman 'ekonomik değil' diye horlandı, ötelendi, örselendi. Termik santral inşaatlarına karşı akıl almaz dirençler gösterildi. Kömürün sanayide kullanımı engellenmeye çalışıldı."

Erdoğan, halbuki Türkiye'ye örnek gösterilen Avrupa'ya bakıldığında hala elektrik enerjisini büyük bölümünü kömürden elden eden bir Avrupa'nın bulunduğuna dikkati çekti.

Başta Almanya'nın bu konuda çok önde olduğunu anlatan Erdoğan, "Kimse onları değerlendirerek hareket etmiyor. Bize kalkıp, 'yok şöyleydi, yok böyleydi' diyorlar. Biz, onlara serbest olan kömürü, bize haram etmeye çalışanların niyetinin aslında ne olduğunu çok iyi biliyoruz." dedi.

"Sektörde çalışan 10 bin işçiyi, 20 bine çıkarma potansiyeline sahibiz"

Erdoğan, bu çevrelerin tek derdi bulunduğunu belirterek, bunun da Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini ve gelişmesini engellemek olduğunu kaydetti.

Bu durumda kömür madenciliğini daha ileriye taşımak için yeni yollar, yöntemler ve stratejiler geliştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Kömürün keşfinden rezervinin belirlenmesine, üretimde kullanımından zararlı etkilerinin önlenmesine kadar tüm aşamaları bilimsel yöntemlerle ele aldık. Ülkemizin 10 milyon tona kadar üretim potansiyeli var. Ancak şu anda ortalama 1,2 milyon ton üretim yapılıyor.

Halihazırda sektörde çalışan 10 bin işçiyi, 20 bin işçiye çıkarma potansiyeline sahibiz. Biz bu potansiyeli, kimsenin mağdur olmadığı doğru bir modelle teknolojik imkanları ve maden bölgeleri düzenlemelerini de kullanarak inşallah hayata geçireceğiz. Bu modelle kömür üretiminin yanı sıra sosyal imkanları da genişleterek, Zonguldak'ın ihya olmasını sağlayacağız."

Erdoğan, Zonguldak'ın uzun süredir lavuar alanının düzenlemesini beklediğine değinerek, "Halen TTK'ya ait olan bu bölgeyi inşallah Millet Bahçesi'ne dönüştürüyoruz." dedi.

Salonda bulunanlara "Ne diyorsunuz? Demokratik bir oylama yapalım. Evet mi, hayır mı?" diye soran Erdoğan'a, "evet" yanıtı verildi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah burayı süratle bir Millet Bahçesi'ne dönüştüreceğiz. Az değil, yaklaşık 150-160 dönüm bir yer. Güzel bir yer olacak." dedi.

Emine Erdoğan orucunu Çevik ailesinin sofrasında açtı
RAMAZAN
Emine Erdoğan orucunu Çevik ailesinin sofrasında açtı
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.