Gündem FETÖ okullarına karşı Maarif harekatı

FETÖ okullarına karşı Maarif harekatı

Türkiye, FETÖ’nün yurt dışındaki eğitim ağını ve sinsi planlarını ilgili devletler nezdinde deşifre ederek örgüt okullarının kapılarına tek tek kilit vurdurdu. 2016’da sıfırdan kurulan Maarif Vakfı geçen beş yıllık sürede önemli başarılara imza attı. Maarif Vakfı, 19 ülkede FETÖ’nün 216 okulunu devraldı. FETÖ okullarının kapanmasına yanaşmayan ülkelerde 126 okul açtı. 45 ülkede FETÖ iltisaklı okulların devri ve yeni okulların açılması amacıyla da 79 farklı protokol imzaladı.

Abone Ol Google News
Yasemin Asan Yeni Şafak
​FETÖ okullarına karşı Maarif harekatı
Maarif Vakfı, 19 ülkede FETÖ’nün 216 okulunu devraldı.

Türkiye’nin, 15 Temmuz kalkışmasından bir ay önce FETÖ’nün yurt dışı eğitim yapılanmasına karşı hayata geçirdiği Maarif Vakfı, beş yıllık süreçte sıfırdan başlayarak önemli başarılara imza attı, kısa sürede küresel marka haline dönüştü. FETÖ ile mücadeleyi sınır dışına taşıyan Türkiye, örgüte finans ve insan kaynağı sağlayan okullarına karşı kıyasıya bir mücadele sürdürüyor. Mücadelede, Türkiye Maarif Vakfı aktif rol üstleniyor.

EMELİ ANLATILDI

  • Maarif, FETÖ okullarının bulunduğu yaklaşık 100 ülkeyi yakından takip ediyor. Örgütün en büyük finans kaynaklarından birini dershane ve okullar oluştururken, yurt dışında hangi ülkede ne kadar okulunun olduğu tek tek tespit edildi. Türk yetkililer, FETÖ okullarının faaliyet gösterdiği 100 ülkenin yetkilileriyle temasa geçerek, FETÖ’nün söz konusu okullar üzerinden para akladığı anlatıldı. Bilgiler paylaşılarak uyarılarda bulunuldu.

KURUCULAR BELİRSİZ

Birçok yerde FETÖ okullarının hangi kişi veya kurumlar üzerinden açıldığı bilinmiyor. Bazı paralel okulların ise okul müdürü ya da vakıf üzerinden açıldığı ortaya çıkmıştı.

MAARİF 67 ÜLKEDE

  • Maarif, stratejik plan doğrultusunda belirlenen öncelikler çerçevesinde, ilgili bakanlık ve diğer devlet kurumlarıyla istişare halinde dünya genelinde 104 ülkeyle kurulan resmi temaslar sonucunda 52 ülkede temsilcilik ofisi açarak, 67 ülkede de faaliyetlerini yürütüyor.

216 FETÖ OKULU DEVRALINDI

Maarif Vakfı, Afganistan, Çad, Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Halk Cumhuriyeti, Mali, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Tunus, Venezuela, Irak olmak üzere 19 ülkede FETÖ iltisaklı 216 okulu devraldı. Ayrıca, bazı ülkeler devretmek yerine tamamen kapattı. Bazı ülkeler de FETÖ okullarınu 15 Temmuz’dan sonra kendi eğitim bakanlıkları bünyesine katarak millileştirdi.

ÖĞRENCİSİZLİKTEN KAPANDI

  • Bazı ülkelerde kapatılmayan FETÖ okullarına, Türkiye’nin yaptığı bilgilendirmeler sonucu insanlar çocuklarını göndermemeye başladı. Bundan dolayı finans sorunu yaşayan FETÖ, okulları kendi kendini kapatmak zorunda kaldı.

BAYRAK OYUNU

FETÖ’nun bazı okulları da isimlerini değiştirerek ve başka ülkelerin bayrağını çekerek kendilerini kamufle etmeye çalıştı. Bu okullar Türk okulu olmak çıkmış göründükleri için örgüt faaliyetlerine devam ediyor.

126 YENİ OKUL AÇILDI

  • Devralınan FETÖ iltisaklı eğitim kurumları dışında, stratejik önceliği bulunan bazı bölgelerde alternatif okullar oluşturmak ve Türk diasporasının eğitim ihtiyacını gidermek amacıyla 126 yeni okul açıldı. ABD, Afganistan, Arnavutluk, Avustralya, Bosna Hersek, Burundi, Cibuti, Gambiya, Gana, Güney Afrika, Gürcistan, Irak, Kırgızistan, Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Moritanya, Pakistan, Romanya, Senegal, Sierra Leone, Somali Federasyonu, Tanzanya ve Tunus’ta, Maarif okulları açıldı.

44 ÜLKEDE 342 OKUL

Vakfın; Afganistan, Almanya, Avusturya, Belarus, Belçika, Etiyopya, Fransa ve Kosova’da 14 eğitim merkezi, Arnavutluk’ta 1 üniversitesi ve dünya genelinde 41 yurt binası bulunuyor. 44 ülkede bulunan 342 okul, 1 üniversite ve 14 eğitim merkezinde toplam 42 bin 16 öğrenci ile faaliyetlerini sürdürüyor.

DEVİR İÇİN 79 PROTOKOL

  • Mevcutta yürütülen eğitim faaliyetleri dışında ayrıca 45 ülkede FETÖ iltisaklı okulların devri ve yeni okulların açılması amacıyla 79 farklı protokol imzalandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.