Gündem Görevliye hakaret eden yolcu kara listeye girecek mi?

Görevliye hakaret eden yolcu 'kara listeye' girecek mi?

İstanbul Havalimanı'nda özel bir havayolu şirketine ait uçağın Milas-Bodrum seferinin rötar yapması nedeniyle kadın bir yolcu, havayolu şirketinin personeline hakaretler yağdırdı. Sosyal medyada gündeme oturan kadının 'kara listeye' alınabileceği ve bu durumda bir daha uçağa binemeyeceği iddia edildi. GZT işin uzmanına sordu.

Haber Merkezi Diğer
Havalimanı personeline hakaret eden kadını diğer yolcular durdurdu.
Havalimanı personeline hakaret eden kadını diğer yolcular durdurdu.

İstanbul Havalimanı'nda dün yaşandığı iddia edilen ve sosyal medyada bir anda yayılan görüntüler gündem oldu. Özel bir havayoluna ait peronda, uçağın rötar yapma nedenini yer hizmetlerindeki kadın personele bağlayan kadın yolcu, kadın görevliye ağır hakaretlerde bulundu.

Bekleme alanındaki başka yolcular tarafından çekilen ve kameraya yansıyan görüntülerde kadın yolcu, rötar nedeniyle suçladığı kadın personele ağır hakaretlerde bulunuyor.

Sosyal medyada büyük tepki toplayan videoya ilişkin binlerce yorum yapılırken videoda, havayolu şirketi çalışanının büyük sabır ve anlayış gösterdiği görülüyor.

Yolcu kara listeye alınabilir mi?

Dünyadaki bazı havayolları, kural dışı hareketlerde bulunan yolcuları kara listeye alabiliyor. Bu kişiler ise bir daha aynı şirketle seyahat edemiyor.

İstanbul Havalimanı'ndaki olayda ise yolcu hakkında böyle bir işlem yapılıp yapılmadığı belirsizliğini koruyor.

Uçağı rötar yapan kadın, personele hakaret etti
OYNAT 00,43
Uçağı rötar yapan kadın, personele hakaret etti
İstanbul Havalimanı'ndan Milas-Bodrum'a sefer yapması planlanan uçak henüz belirlenemeyen neden dolayı bir saat rötar yaptı. Uçağın bulunduğu kapı önünde bekleyen yolcular rötardan dolayı yer hizmeti veren görevlilere tepki gösterdi. Bu sırada bir kadın yolcu, yer hizmeti personeline hakaret etmeye başladı. O anlar bir yolcunun cep telefonu ile çektiği görüntülere yansıdı.

Firmadan açıklama geldi: Gerekeni yapacağız

Atlasglobal, kamuoyu açıklaması başlığıyla konuya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "İnsani değerleri her şeyin üzerinde tutan bir havayolu olarak, 25.04.2019 tarihli IST-BJV KK42 seferimiz öncesinde yer hizmetleri personelimizin maruz bırakıldığı üzücü olayı şiddetle kınıyoruz. Yaşanan bu üzücü durumla ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz." ifadelerine yer verildi.

Firmanın bu açıklamasının ardından şirketlerin elindeki 'kara liste'ye alma işleminin uygulanabileceği iddia edildi.

Savcılığa başvuracak

Hakarete uğramasına rağmen soğukkanlılığıyla dikkati çeken kadın personelinin 29 Nisan'da savcılığa başvuracağı bildirildi. Şirket ve havaalanı polisinin konuyla yakından ilgilendiği öğrenildi.

Tüketici hakları ne diyor?

GZT'nin ulaştığı Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicinin her daim yanında olduklarını fakat, tüketicinin de çalışana saygı göstermesinin bir öncelik olduğunu söyledi. Ağaoğlu, "Tüketiciler, çalışanlara karşı nezaket ve tutumlarına da dikkat etmeli." dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu

GZT'nin ulaştığı bir diğer isim ise Emekli Hakim İzzet Doğan oldu. Şirketin tüketiciyi 'kara liste'ye alma ihtimalinin olduğunu belirtti. Bu durum karşısında ise tüketicinin 'kara liste'den çıkarılması adına tekrar bir mahkeme sürecinin başlatılmasının gerektiğini kaydetti.

Doğan, "Sözlü saldırı ve hakarete uğrayan kişi ile şirket, bu durum karşısında manevi bir zarara uğradıklarından, manevi tazminat davası ve ceza davası açma haklarına sahiptir" dedi.

Şirketlerin 'kara liste'ye almaları için farklı prosedürler uyguladıklarına değinen Doğan, "Öfkesini kontrol edemeyen bir vatandaş söz konusu. Anayasaya göre engellenemez olan 'seyahat' hakkının elinden alınması doğru olmayabilir. Bir hakaret sonucu tüm hayatını etkileyecek bir karar doğru sonuçlar vermeyebilir bize. Hakaret eden kişi o olay için ceza alabilir fakat, bundan sonraki yolculuklarında aynı eylem gerçekleştireceği kesin olmadığından bu kapsayıcı ceza yerinde olmaz" ifadelerini kullandı.

Emekli Hakim İzzet Doğan

"Rapor alana kadar uçağa binemez"

Çalışana küfür ve hakaret eden yolcular için GZT'nin ulaştığı avukatlar, "uçuş güvenliğini tehdit eden yolcular için şirket avukatlarının mahkemeye başvurması halinde; tedavi olup heyet tarafından ‘tehlike arz etmemektedir’ raporu alana kadar uçağa binemez" dedi.

‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi
Gündem

‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi

‘İsraf’ iddiasıyla Yenikapı’ya hizmet araçlarını çektirip şov yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce İstanbul’da yaşanan depremi bahane edip, ihale duyurusuna bile çıkmadan ‘acil ihtiyaç’ kapsamında adrese teslim 1 milyon liralık araç alımı yaptı. Ardından da 140 adet araç için yeni bir ihale yayımladı.
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
İşkenceci baba ve işkence mağduru kızına dava
Gündem

İşkenceci baba ve işkence mağduru kızına dava

Sosyal medyada 19 yaşındaki kızına Taksim Tarlabaşı'ndaki evinde şiddet uyguladığı görüntüleriyle tepki çeken ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan baba Muzaffer A., hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, hem baba Muzaffer A., hem de kızı Tuğba A. hakkında ceza istedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.