|

Gül yarın Slovakya'ya gidecek

Aa
00:00 - 31/10/2009 Cumartesi
Güncelleme: 15:08 - 31/10/2009 Cumartesi
Yeni Şafak
Gül yarın Slovakya'ya gidecek
Gül yarın Slovakya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç'in davetlisi olarak yarın bu ülkeye gidecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, iki ülke Cumhurbaşkanları, 2 Kasım 2009 günü Bratislava'da gerçekleştirecekleri görüşmelerde, Türkiye ile Slovakya arasında mevcut ikili siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri değerlendirecek, ikili iş birliği imkanlarının yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacaklar.

Görüşmelerin sonunda, iki ülke arasında, Slovakya ile I. Dünya Savaşı'nda Galiçya cephesinde yaşamlarını yitiren ve Slovakya'da çeşitli mezarlıklarda gömülü olan şehitler için Bratislava'da bir şehitlik oluşturulmasına ilişkin Şehitlik Anlaşması, iki Cumhurbaşkanı'nın huzurunda imzalanacak.

Cumhurbaşkanı Gül, 1-3 Kasımdaki ziyaretleri çerçevesinde, Slovakya Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paska ve ana muhalefet partisi SDKU Lideri Mikulas Dzurinda ile temaslarda bulunacak, 2 Kasımda düzenlenen İş Konseyi Toplantısı'na Slovakya Cumhurbaşkanı Gasparoviç ile birlikte katılacak. Gül, 3 Kasımda Bratislava'da Comenius Üniversitesinde bir konuşma yapacak ve üniversitenin altın madalyası Cumhurbaşkanı Gül'e takdim edilecek.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

'Türkiye-Slovakya ilişkileri sorunlardan uzak şekilde gelişmeye ve güçlenmeye devam etmektedir. Her iki ülke de ortak evrensel değerleri paylaşmakta, yer aldıkları bölgelerin istikrar ve refahına katkı sağlamaktadır.

NATO'da müttefik olan Türkiye ile Slovakya, güçlü bir diyaloga dayanan dostane siyasi ilişkilerin yanı sıra, her geçen gün somut şekilde ilerleyen kapsamlı ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilere sahiptir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesine hizmet edeceği değerlendirilmektedir.'


TÜRKİYE-SLOVAKYA İLİŞKİLERİ

Slovakya'yı ilk tanıyan devletler arasında yer alan Türkiye, Bratislava'da Büyükelçilik açan ilk ülkelerden biri oldu. Türkiye, Slovakya'nın NATO üyeliğine de destek verdi.

Türkiye ile Slovakya arasındaki ilişkiler sorunsuz bir şekilde, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda artan temaslarla giderek güçlenen bir seyir izliyor. Bu çerçevede, ilişkilerin her alanda geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için uygun bir zemin bulunuyor.

Slovakya Başbakanı'nın 13 Ekim 2009 tarihinde Türkiye'yi ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün 1-3 Kasım 2009 tarihlerinde Slovakya'ya yapacağı ziyaret çerçevesinde gerçekleştirilecek üst düzey temasların çeşitli alanlarda ikili ilişkilere ivme kazandırması bekleniyor.

Slovak hükümeti, Türkiye'nin AB katılım sürecine tam üyelik hedefi ile destek veriyor. İki ülke arasında uluslararası kuruluşlar bünyesinde etkin bir iş birliği sürdürülüyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi son on yıl içinde büyük artış kaydederek 2007 yılı sonunda 1 milyar dolar düzeyini yakaladı. Bu rakam 2008 yılı sonunda 1 milyar avroyu aştı. Bu yılın ilk yarısında ise küresel ekonomik krizin etkisiyle toplam ticaret hacminde bir önceki yıla kıyasla bir gerileme yaşansa da küresel toparlanmaya bağlı olarak önümüzdeki yıllarda ticaret hacminin artması bekleniyor.

15 yıl önce