Gündem İnanca saygısızlığı mahkeme affetmedi

İnanca saygısızlığı mahkeme affetmedi

Dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya ağlarından biri olan Twitter'da rumuzunu 'Allah C.C.' yapan, din ve peygamberler ile alakalı alay eden ifadeler paylaşan şahıs, şikayet üzerine hakkında açılan davada hapis cezasına çarptırıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Allah adına açılan Twitter hesabına ceza
Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter.

Binlerce takipçisi olan 'Allah C.C.' rumuzlu şahıs hakkında Allah, peygamber ve meleklerin isimlerini kullanarak dini değerleri aşağılaması sebebiyle Eskişehir'de bir vatandaş tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Ardından Muş'ta yaşayan ve bir ilköğretim okulunda matematik öğretmenliği yapan Ertan P.'ye Muş 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davada kullandığı twitter adresinin kendisine ait olduğunu kabul eden Ertan P. hakkında mahkeme tarafından karar verildi.

Dini değerleri aşağılama ve yayın organlarında paylaşma suçundan 11 ay 20 gün hapis verilen Ertan P.'nin cezası, 7 bin lira para cezasına çevrildi.

Tazminattan gelecek parayla Kur'an dağıtacaklar

  • Mahkeme sonucuna itiraz edip tazminat davası açacağım Sanık Ertan P. hakkında suç duyurusunda bulunan Eskişehirli vatandaş Y.K., "Mahkeme hapis cezası verdi ama dava para cezası ile sonuçlandı. İtirazlarımızı yapacağız. Bu şekilde Allah'a hakaret eden, alay eden kişinin hapis ile cezalandırılması gerekiyor. Birçok siyasi alandaki hakaret davalarının sonucu hapis olurken Allah'a hakaret suçunun sonucu da hapis cezası olması lazım. Davanın kararı tam anlamıyla sonuçlandığında tazminat davası açacağım. Elde edilen geliri de Kur'an-ı Kerim alarak ücretsiz dağıtmayı düşünüyorum" dedi.

Olay Bundan bir süre önce bir sosyal ağ olan Twitter'da 'Allah C.C.' ismi ile bir hesap açan ve Muş'ta öğretmenlik yaptığı belirlenen Ertan P., dini duyguları, Allah'ı, peygamberi ve melekleri aşağılayıcı paylaşımlarda bulunmuştu.

'Cennette bu gece Ahmet Kaya konseri var, Hz. Ali ile oradayız' şeklinde saygısızca yazılar yazan Ertan P. hakkında Eskişehir'de suç duyurusunda bulunuldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.