Gündem Kabil Havalimanının yönetilmesiyle ilgili anlaşmaya varıldı

Kabil Havalimanı'nın yönetilmesiyle ilgili anlaşmaya varıldı

Katar, Kabil Uluslararası Havalimanı'nın yönetimi ve işletilmesiyle ilgili Katar, Türkiye ve Taliban geçici hükümeti heyetlerinin bir dizi temel konu üzerinde anlaşmaya vardığını duyurdu. Tarafların görüşmelerin gidişatından duydukları memnuniyeti dile getirdikleri aktarılan açıklamada, müzakerelerin son turunun gelecek hafta Doha'da yapılacağı kaydedildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kabil Havalimanının yönetilmesiyle ilgili anlaşmaya varıldı
Müzakerelerin son turu gelecek hafta Doha'da yapılacak.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili başkent Doha'da düzenlenen heyetler arası üçlü toplantının sona erdiği belirtildi.

  • Açıklamada, Katar, Türkiye ve Taliban geçici hükümeti heyetlerininKabil Uluslararası Havalimanı'nın nasıl yönetileceği ve işletileceği konusunda bir dizi temel konu üzerinde anlaşmaya vardığı ifade edildi.

Türkiye ile Katar Kabil Uluslararası Havaalanı’nın ortak işletilmesi konusunda anlaştı
DÜNYA
Türkiye ile Katar Kabil Uluslararası Havaalanı’nın ortak işletilmesi konusunda anlaştı

SON TUR GELECEK HAFTA

Tarafların görüşmelerin gidişatından duydukları memnuniyeti dile getirdikleri aktarılan açıklamada, müzakerelerin son turunun gelecek hafta Doha'da yapılacağı kaydedildi.

  • Katar Dışişleri Bakanlığı geçen hafta, Katar ve Türkiye heyetlerinin Taliban geçici hükümetiyle Kabil Uluslararası Havalimanı'nın yönetimi ve işletimi konusunda Kabil'de iki gün boyunca yoğun müzakereler yürüttüğünü duyurmuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kabil Havalimanı'nın şartlar uyarsa Katar'la birlikte işleteceğiz
GÜNDEM
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kabil Havalimanı'nın şartlar uyarsa Katar'la birlikte işleteceğiz

Katar ve Türk heyetleri arasında 2021 Aralık ayı sonlarında Kabil Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesine ilişkin görüşmeler yapılmış ve Türkiye ile Katar'dan iki şirket arasında eşit ortaklık temelinde bir mutabakat zaptı imzalanmıştı.

  • Taliban, 2021 Haziran ayından itibaren şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, ağustos ayında da vilayet merkezlerini hızla ele geçirmişti. Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban, 15 Ağustos'ta başkanlık sarayı ve kamu binalarını ele geçirerek ülkede kontrolü sağlamıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.