Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Kütahyada ele geçirildi Bir milyon dolarlık banknotun sınırlı sayıda bastırılan paralardan olduğu tahmin ediliyor

Kütahya haberleri: Bir milyon dolarlık banknot ele geçirildi

Kütahya'da ele geçirildi: Bir milyon dolarlık banknotun sınırlı sayıda bastırılan paralardan olduğu tahmin ediliyor

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, ABD Merkez Bankası tarafından koleksiyon amacıyla sınırlı sayıda bastırılan paralardan olduğu tahmin edilen bir milyon dolarlık banknot ve sertifikası ele geçirildi.

Haber Merkezi AA
Kütahya haberleri: Bir milyon dolarlık banknot ele geçirildi
Ele geçirilen banknot ve belge, gerçek olup olmadığının tespiti için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına gönderilecek.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, elde ettikleri bir istihbarat üzerine Çobanköy mevkisinde bir otomobili durdurdu.

Otomobildekilerden birinin üst aramasında, ABD Merkez Bankası tarafından bastırılarak bazı ABD'li iş adamlarına koleksiyon amacıyla verildiği anlaşılan bir milyon dolarlık banknotlardan biri ile bu paraya ait hazırlanmış özel sertifika bulundu.

AA

Dünyanın en değerli para birimleri belli oldu
EKONOMİ
Dünyanın en değerli para birimleri belli oldu

Ele geçirilen banknot ve belgenin, gerçek olup olmadığının tespiti için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına gönderileceği bildirildi.

Gözaltına alınan M.Ş, Ş.G. ve Z.B'nin jandarmadaki işlemleri sürüyor.

Dededen miras kaldı: Para koleksiyonuna gözü gibi bakıyor
FOTOĞRAF 12
Title
Düzce'nin Yeni Taşköprü köyünde yıllar önce Serhat Gür, para koleksiyonu oluşturmaya başladı.
Title
Farklı farklı ülkelerin paralarını biriktirerek koleksiyonunu güçlendiren Gür, hayatını kaybedince oğluna miras olarak koleksiyonu bıraktı ve koleksiyonun gelenek olarak devam etmesini istedi.
Title
3. kuşakta babasından koleksiyonu devir alan Yeni Taşköprü köyü Muhtarı Hüseyin Gür, binlerce madeni ve yüzlerce kağıt parayı gözü gibi bakmaya başladı.
Title
Aralarında Türkiye, Almanya, Fransa, İsviçre, Yunanistan, İtalya, Kuveyt, İsveç, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Yugoslavya, Benin Cumhuriyeti, Cezayir ve Küba gibi ülkelerin paralarını koleksiyon olarak geliştirmeye devam eden Hüseyin Gür, 4. kuşağa koleksiyonu devredeceğini koleksiyonun manevi değerinin yüksek olduğunu dile getirdi.
Title
Eskilerin tabiri ile Bir delikli kuruşum bile yok denilen delikli kuruşun hikayesini de anlatan Hüseyin Gür, şunları söyledi:
Title
“Rahmetli dedem başlamış 1960'lı yıllarda. Daha sonra babama devretmiş. Babamda vefat ettikten sonra bu koleksiyon bana kaldı. Ben devam ettirmeye başladım. Yaklaşık 50 ülkenin parası var. O ülkelerin tedavülden kalkan paraları da var, hala kullanılan paraları da var. Bizim Türk liralarının tedavülden kalkan paraları var. Yaklaşık olarak 50 ülkenin binlerce madeni ve kağıt parası mevcut. Mesele Türkiye'de önceden kullanımda olan eski delikli madeni paralarımız var. Delikli kuruşlar önceden bu paralar darphane de basılırken hesaplama yapmışlar. 1 kuruş 2.5 kuruşa mal oluyormuş. Paranın üzerinde değeri azaltmak ve maliyeti azaltmak için delme işlemi yapmışlar. Bu sayede paranın üretim değerini azaltmaya çalışmışlar. Bu koleksiyonun maddi değeri muhakkak var. Ama bu koleksiyonun manevi değeri bizde daha fazla. Ben buna ata mirası diyorum. O yüzden satmayı düşünmüyorum.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Dededen miras kaldı: Para koleksiyonuna gözü gibi bakıyor
Düzce'de 60 yıl önce para koleksiyonunu başlatan Serhat Gür, hayatını kaybedince koleksiyonunu oğluna miras olarak bırakarak, koleksiyonun gelenek olarak devam etmesini istedi. 50 farklı ülkenin tedavülden kalkan paralarının yer aldığı para koleksiyonu 3. kuşakta yaşatılmaya devam ediyor. Dedesinin koleksiyonuna gözü gibi bakan Yeni Taşköprü Köyü Muhtarı Hüseyin Gür, "Maddi değiri vardır ama benim için manevi değeri daha büyük" dedi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.