Gündem Licede teslim olan teröristler her şeyi itiraf etti

Lice'de teslim olan teröristler her şeyi itiraf etti

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde TSK ve emniyet unsurlarınca terör örgütü PKK ve finans kaynağı uyuşturucuya yönelik operasyonda güvenlik güçlerinin çağrısı üzerine 6 terörist teslim oldu. Teröristler ifadelerinde ilçede arazisine kenevir eken köylülerden PKK'nın "vergi" adı altında haraç aldığını, terör örgütü YPG'nin PKK'nın talimatlarıyla örgütlendiğini itiraf ederek, gençlere terör örgütüne katılmamaları çağrısında bulundular.

Haber Merkezi AA
Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların devam ettiği Lice'de 6 terörist teslim oldu.
Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların devam ettiği Lice'de 6 terörist teslim oldu.
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik müşterek operasyonda, ormanlık alanda yaşanan sıcak temasın ardından güvenlik güçlerince yapılan çağrı üzerine 6 terörist silahlarıyla teslim oldu.

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve örgütün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca başlatılan operasyon başarıyla yürütülüyor.

Operasyonda yaşanan sıcak temasın ardından güvenlik güçlerinin çağrısı ile bölgede sıkışan 6 terörist silahlarıyla güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan teröristler ifadelerinde, terör örgütü PKK'nın en büyük gelir kaynağının uyuşturucu ticareti olduğunu, Lice'de arazisine kenevir eken köylülerden örgütün "vergi" adı altında haraç aldığını itiraf etti.

PKK, örgütten kaçanları cezalandırıyor

Teröristlerden, "Fedakar Canfeda" kod adlı Diyarbakır doğumlu C.Y, ifadesinde, örgüte Lice ilçesindeki Yolçatı Mezarlığı'nda "Hoca" lakaplı örgüt sorumlusu aracılığıyla katıldığını, terör örgütüne genellikle bu bölgeden elaman kazandırıldığını belirtti.

Örgütü katıldığı için pişmanlık duyduğunu dile getiren C.Y, örgütten kaçmak istediğini, ancak örgüt sorumlularının vereceği cezadan korktuğu için bunu gerçekleştiremediğini aktardı.

Teslim olan teröristler PKK'nın çirkin yüzünü anlattı
OYNAT 03:36
Teslim olan teröristler PKK'nın çirkin yüzünü anlattı
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde TSK ve emniyet unsurlarınca terör örgütü PKK ve finans kaynağı uyuşturucuya yönelik operasyonda güvenlik güçlerinin çağrısı üzerine 6 terörist teslim oldu. Teröristler ifadelerinde ilçede arazisine kenevir eken köylülerden PKK'nın "vergi" adı altında haraç aldığını, terör örgütü YPG'nin PKK'nın talimatlarıyla örgütlendiğini itiraf ederek, gençlere terör örgütüne katılmamaları çağrısında bulundular.


"Kaçanı önce dövüyorlar sonra ya tutukluyorlar ya da öldürüyorlar"

C.Y, ifadesinde şunları kaydetti:

"Örgütten kaçmak istiyordum, bu hep aklımdaydı ama bırakmıyorlardı. Kaçanları da cezalandırıyorlardı. Kaçanı önce dövüyorlar sonra ya tutukluyorlar ya da öldürüyorlar. Arkadaşlarımdan kaçanlar oldu. Onlar kurtuldular. Biz korktuğumuzdan dolayı kaçamadık. Teslim olmayı düşündük ve teslim olduk. Milisler 'teslim olursan sizi öldürürler' dediler. O korku vardı içimizde. Tereddüt yaşadık ama sonra 'teslim olalım, bizim devlettir, bize bir şey yapmaz bizi korur' dedik. Elimde silahla inmeme rağmen bize bir şey yapmadılar. Biz teslim olduk, askerler, devlet bize bir şey yapmadı."

Lice'de silahlı 6 PKK'lı yakalandı
FOTOĞRAF 16
Title
Lice İlçesi'nin Seyrek Köyü kırsalında güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında sıcak temasın yaşandığı ve araziye sıkıştırılan 6 PKK'lının silahlarıyla birlikte yakalandığı bildirildi.
Title
Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
Title
Yakalanan bölücü terör örgütü mensupları ile birlikte 1 Biksi makineli tüfek, 5 Kalaşnikof piyade tüfeği, 7 el bombası, 10 Kalaşnikof şarjörü, 434 muhtelif fişek, 2 telsiz, çok sayıda örgütsel doküman, hava görüntülerini engellemek amacıyla kullanılan şemsiye, yaşam ve giyim malzemeleri ele geçirilmiştir.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Lice'de silahlı 6 PKK'lı yakalandı
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde sürdürülen ortak özel birlik operasyonunda, güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında yaşanan sıcak temas esnasında araziye sıkıştırılan 6 PKK'lı, silah ve teçhizatlarıyla yakalandı.


"Kenevir ekenlerden vergi alıyorlar"


Lice'de çok sayıda arazide Hint keneviri ekildiğini ve söz konusu alanların teröristlerin denetimde olduğunu anlatan C.Y, "Buradaki tarlalar PKK'nın denetiminde. Kenevir ekenlerden yüzde 20 vergi alınıyor. Örgüt bu şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu köylerin hemen hemen hepsi kenevir için örgüte yardım ediyor." ifadelerini kullandı.

C.Y, operasyonlarda ele geçirilen amonyum nitratların bomba yapımında kullanıldığı belirterek, hazırlanan el yapımı patlayıcıların operasyon bölgesindeki arazilere yerleştirildiğini aktardı.

Örgüte katılmak isteyenlere çağrı

Ailevi sorunlardan dolayı terör örgütüne katıldığını savunan C.Y, terör örgütüne katılmak isteyenlere, "Bu dağ başlarında zaten insan yaşayamaz. Ailesinden kopuk, annesinden babasından kopuk insan hiç yaşayamaz. Dağ başlarında ölümü beklemek çok zor. İnsan kaçmak istediği zaman da bırakmıyorlar. Ailelerinden, arkadaşlarından, yaşamlarından uzak durmasınlar. Örgüt sorumluları kaçmak isteyenleri öldürüyor. Gençliklerine yazık. Örgüte katılmasınlar, biz pişman olduk." çağrısında bulundu.

Örgüte HDP il binasında katılmış

Suriyeli Şeyh Osman kod adlı M.Ş, ifadesinde Suriye'deki iç savaştan kaçarak İstanbul'a geldiğini ve burada çobanlık yaptığını belirterek, yanına gelen bazı teröristlerin "Bizimle gelmezsen ailene zarar veririz" diyerek kendisini tehdit ettiğini aktardı.

M.Ş, ifadesinde şunları kaydetti:

"İstanbul'dayken YPG'liler geldi bana 'savaşacaksın' diyerek tehditte bulundu. Beni önce HDP il binasına götürdüler. 12 gün önce de buraya geldim. Vallahi çok pişmanım. Kaçmak için plan da yaptım. Ben teslim olacaktım, buranın sorumlusu 'Agir' örgütten kim kaçarsa onu vuruyor. Ben Türkiye Cumhuriyetinden özür dilerim."

Türkiye'nin kendisi gibi Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacılara yardım eli uzattığına işaret eden M.Ş, Türkiye'ye karşı bir daha böyle bir girişimde bulunmayacağını bildirdi.

"YPG'nin örgütlenmesini PKK yapıyor"

M.Ş, YPG'nin PKK'nın Suriye'deki kolu olduğuna vurgu yaparken,"YPG ile PKK aynı, aralarında fark yok. YPG'nin örgütlenmesini de PKK yapıyor. Kuralları, talimatları PKK belirliyor." ifadelerini kullandı.

- "Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı"

Serhad kod adlı Ağrı doğumlu H.A, PKK'ya 15 Nisan'da HDP'nin İstanbul'daki gençlik toplantılarında katıldığını, bunun için pişmanlık duyduğunu belirtti.

Ağabeyinin asker olduğuna dikkati çeken H.A, örgüte katılmak isteyenlere şöyle seslendi:

"Kimse örgüte katılmasın, burada Allah'a inanmıyorlar. Burada hayat yok. Buradaki tarlalara kenevir ekiliyor, örgüt bundan pay alıyor. Biz burada geldiğimizde özellikle söylediler. 'Bu köylülere karışmayın' dediler. 'Esrar eksinler, bize zararı yok, vergisini alıyoruz, yüzde 20'si bizimdir' dediler. Agir adlı örgüt sorumlusu söyledi bunu. Emir büyük yerden geliyor. Örgütten kaçmayı düşündüm, bu operasyondan sonra gidip karakola teslim olacaktım. Sakın örgüte katılmasınlar. Bu iş öyle uzaktan bakıldığı gibi değil. Burada Allah inancı yok, gençleri zehirliyorlar esrarla. Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı, kendi aralarında Allah ile dalga geçiyorlar. Agir kod adlı örgüt sorumlusu 'En büyük benim, Allah değil' diyordu."

Diğer teröristlere de teslim olma fikrini kendisinin verdiğini ifade eden H.A, ormanlık alanda yaşanan sıcak temasın ardından askerlerin kendilerine 'teslim olun' çağrısı yaptığını, korktukları için bir süre çağrıya uymadıklarını ancak '5 dakika ateş edilmeyecek' anonsu üzerine cesaretlenip teslim olduklarını aktardı.

H.A, örgüt içinde askerleri hep kötü anlattıklarını, devletin şefkatli yüzünü teslim olurken gördüklerini kaydetti.

"Allah'a inanmıyorlar, bütün dinleri yok sayıyorlar"

Argeş kod adlı Diyarbakır doğumlu R.A. da 1,5 ay önce kendisini yaşamdan kopmuş hissettiğinde kandırılarak örgüte katıldığını, dağa çıktığı için pişman olduğunu belirtti.

"Teröristler 'Kürdistan kurulacak, size de pay düşecek' şeklinde lüks yaşam vaadiyle örgüte katılmak isteyenleri kandırıyor." diyen R.A, terör örgütünün ateist düşünceyle yönetildiğini anlattı.

R.A, "Sadece İslam dinini değil, bütün dinleri yok sayıyor. Tanrıya inanmıyorlar, çoğu ateist. Genelde dağlarda kalıyoruz, 2-3 gün su içemiyoruz, yemek yiyemiyoruz." ifadesinde bulundu.

Şervan kod adlı Siirt doğumlu R.N. ise örgüte 2 yıl önce Mersin'de örgüt sempatizanı gençler aracılığıyla katıldığını, daha sonra Lice'ye gelerek Seyrek köyünde örgüte saflarında yer aldığını, burada kendisine eğitim verildiğini bildirdi.

Lice'ye döndüğünü ve operasyon bölgesine mayın döşediklerini aktaran R.N, 10 kişilik ekipler halinde hareket ettiklerini, sıcak temasın ardından teslim olduklarını, aralarında örgüt sorumlusu ve Kandil'deki dağ kadrosundan gelen teröristlerin de bulunduğu 4 kişinin kendilerini bölgede bırakarak kaçtığını sözlerine ekledi.

6 günde PKK'nın finans kaynağına büyük darbe
GÜNDEM
6 günde PKK'nın finans kaynağına büyük darbe


Lice'de bunlar ele geçirildi
FOTOĞRAF 23
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Lice'de bunlar ele geçirildi
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyonda, patlayıcı yapımında kullanılan 200 çuvalda toplam 10 bin kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

637ye yükseldi

637'ye yükseldi

​Barış Pınarı'nda etkisizleştirilen terörist sayısı açıklandı.
İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

​Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı hangi adımları atabilir?
Hepsini Beyaz Saraya çağırdı

Hepsini Beyaz Saray'a çağırdı

​ABD Başkanı Trump'tan kritik Türkiye hamlesi.
100 bin<br>şikayet var!

100 bin
şikayet var!

Kargoda vatandaşı çıldırtan süreç.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
'PKK'dan<br>çok işkence gördük'

'PKK'dan
çok işkence gördük'

PKK/PYD zulmünden kaçan siviller kurtarılan Tel Abyad'da SMO'ya sığındı.
Türkiye tek yürek oldu

Türkiye tek yürek oldu

Areda Survey tarafından Barış Pınarı Harekatı'na özel anket yapıldı.
Açığa satış yasaklandı

Açığa satış yasaklandı

​Borsadaki bankalara yönelik sürpriz karar.
Moraller yüksek

Moraller yüksek

​Tel Abyad ve Rasulayn'da ince temizlik faaliyetlerine geçildi.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

2 milyon Suriyeli evine dönecek

2 milyon Suriyeli evine dönecek

​Kerem Kınık, Tel Abyad'a insani yardımların ulaştığını açıkladı.
PKK’nın hamisi Avrupa

PKK’nın hamisi Avrupa

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'yi kınayan Avrupa, PKK'nın hamisi oldu.
PKK Türkmen köylerine çöktü

PKK Türkmen köylerine çöktü

​Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Cuma, Yeni Şafak'a konuştu.
PKK/YPG'ye<br>İsrail kalkanı

PKK/YPG'ye
İsrail kalkanı

​Proje devlet planını bozan Barış Pınarı'nı hazmedemediler.
Yaptırım boşa çaba

Yaptırım boşa çaba

Trump iç kamuoyunu rahatlatmaya çalışıyor.
Anadolu'da yatırıma<br>hız vereceğiz

Anadolu'da yatırıma
hız vereceğiz

​Çağrı Merkezi sektörütam gaz büyümeyi sürdürüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.