Gündem Mayınlar için teyakkuz hali

Mayınlar için teyakkuz hali

İstanbul Boğazı ve İğneada açıklarında bulunarak imha edilen serseri mayınlar nedeniyle teyakkuz sürüyor.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Mayınlar için teyakkuz hali
Arşiv

Türkiye kıyılarında önce İstanbul Boğazı, ardından Kırklareli’nin İğneada açıklarında bulunarak etkisiz hale getirilen mayın alarmı sürüyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ulaştırma ve altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kabine toplantısı sonrası mayınlarla ilgili son durum ve alınan tedbirlere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar, mayın avlama gemileri, deniz karakol uçaklarının hepsinin teyakkuz halinde olduğunu belirtirken, “Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Tespit edilen mayınlar emniyetli bir şekilde anında imha ediliyor” dedi.

KAYNAĞI ARAŞTIRILIYOR

  • Akar, mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik soruya şu yanıtı verdi: “Ukrayna’da döşenen mayınlar mı geldi yoksa başka mayınlar mı devreye girdi, bu konuda emin olmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” Tüm denizcilerin konuyla ilgili uyarıldığını, NOTMAR yayımlandığını dile getiren Akar, mayınların tespiti konusunda Karadeniz’e kıyısı olan Romanya ve Bulgaristan ile iş birliği yapıldığını da ifade etti.

KIYI EMNİYETİ TEYAKKUZDA

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu ise Kıyı Emniyeti’nin teyakkuzda olduğunu belirtti. Karaismailoğlu, “Bizim Kıyı Emniyeti gemileri sürekli dolaşıyorlar. Şimdi biraz daha artırdık tedbirleri. Aramalar daha dikkatli bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Boğaz'da mayın alarmı
GÜNDEM
Boğaz'da mayın alarmı

Karadeniz’de  2. mayın: Balıkçılar 200 metre kala fark etti
GÜNDEM
Karadeniz’de 2. mayın: Balıkçılar 200 metre kala fark etti
Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek
Gündem

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı.
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu

Bakırköy'de 27 Ocak'ta Beşiktaş'ın eski yöneticisi, sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci gününde, olay günü Mahmutyazıcıoğlu'nun yanında olan şoförü Murat Bilmez konuştu. Şoför Bilmez, "Olay öncesinde Ece yenge Şafak Ağabeyi aradı. Şafak Ağabey de '10-15 dakikaya kalkarız' demişti. Olay esnasında da Kadir elini Şafak ağabeyinin omzuna attı. Şafak ağabey de küfürlü bir şekilde sanıkları kovdu. Kadir o esnada Şafak ağabeye sıktı" dedi. Duruşmada Celal Mahmutyazıcıoğlu'nun avukatı Murat Akyüzoğlu ise, "Maktul aynı zamanda benim yeğenimdir. Karşı taraf soruşturmanın doğru yürütülmediğini söylüyor. Benim yeğenim yerlerde sürüklenerek katledildi. Bütün dünya bunu izledi" diye konuştu. Mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.