GündemMazlumder aslına dönecek

Mazlumder aslına dönecek

Ayhan Bilgen’in genel başkanlığı döneminde HDP çizgisine kayan Mazlumder, Ramazan Beyhan'ın genel başkan olmasıyla fabrika ayarlarına geri dönüyor. “Eski yönetimin taraflı ve hukuksuz dilinin sona ereceğini" söyleyen Beyhan "Kim olursa olsun mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Neslihan ÖnderYeni Şafak
Ramazan Beyhan
Ramazan Beyhan
Mazlumder'in olağanüstü genel kurulunda yeni başkan olarak seçilen İstanbul Şube müdürü Ramazan Beyhan ilk kez Yeni Şafak'a konuştu. Dernek yönetimine son dönemde giren bazı kesimlerin kimseyi dinlemeyen bir yapı ile çalıştığını ve raporları dahi tek taraflı yazdığını söyleyen Beyhan, "Eski yönetimin taraflı ve hukuksuz bir dil kullanması nedeniyle genel kurul talebimizi son çare mahkemeye sunduk. Kuruluşumuzdan bu yana söylediğimiz 'Kim olursa olsun mazlumdan yana, kim olursa olsun zalime karşı' duruşumuz devam edecek. Yeniden eski günlerimize tarafsız ve objektif olarak geri döneceğiz. Mazlumder fabrika ayarlarına geri dönecek" dedi.

YANLI RAPORLAR YAZILDI

Mazlumder'in kuruluşundan bu yana değişik okuma ve değişik bölgelerden insanların bir araya gelerek istişare metoduyla yol aldığını anlatan Beyhan, "Mazlumder, hak ve adalet paydasında her kesimden insanın buluştuğu bir platformdu. Ancak son yıllarda bazı sorunlar yaşadık. Örneğin yönetim kurulunun kendi seçtiği heyetlerle doğu ve Güneydoğuda yaptırdığı raporlamalarda sadece tek tarafın bulunduğunu gördük. Tanık beyanları yarım yamalak yazılıyordu. Sürekli olarak terörle mücadele konusunda devlet suçlanıyordu ancak terör örgütünün yapmış olduğu insan hakları ihlalleri görmezden geliniyordu. Bu nedenle 192 delegemizin imzasıyla olağanüstü genel kurul talep ettik" diye açıkladı.

HUKUKSUZ BİR DURUM YOK

Çağrı heyeti tarafından da yapılan söz konusu talebin yönetim tarafından kabul edilmediğini söyleyen Beyhan, mahkeme kararıyla olağanüstü genel kurul yaptıklarını ve delegelerin yarısından fazlasının da onayı bulunduğunu dile getirerek, "Burada herhangi bir hukuksuzluk yok" diye konuştu. Beyhan kapatılan 16 şubenin pek çoğunun sadece kağıt üstünde var olduğunu ve bu nedenle kapatıldığını söyledi. Genel merkezin İstanbul'a taşınmasının nedenininse İstanbul Şube'nin derneğin tüm faaliyetlerini yürütmesi nedeniyle bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

KONGRE ÇAĞRISI

Beyhan, yarın Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Olağan Genel Kurulu'nun yapılacağını, mayıs ayında ise derneğin olağan genel kurula gideceğini belirterek, Mazlumder'e gönül vermiş herkesi davet etti.

Hak ihlallerini inceleyeceğiz

Ramazan Beyhan, yeni dönemde yol haritalarının kuruluş misyonuna uygun hareket etmek olduğunu belirterek, “Gayemiz hak ihlallerini objektif bir şekilde tetkik etmek, bunu kamuoyuna duyurmak, yetkilileri uyarmaktır. Bizim hiçbir parti ya da siyasi oluşuma üyeliğimiz de, yakınlığımız da yok" diye konuştu.

Bilgen'den sonra değişti

Mazlumder'de Ankara Şube Başkanlığı yapan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 2006 yılında 2 yıllığına genel başkan seçildikten sonra Mazlumder'in şube yapıları tümüyle HDP çizgisine kaydı. Mazlumder İstanbul Şubesi ile bir kaç şube dışında özellikle PKK'nın hendek eylemleri döneminde adeta PKK savunuculuğu yapan ve siyasi çizgi ile hak arayışını karıştırmakla itham edilen yöneticiler Mazlumder tabanında büyük rahatsızlığa sebep oldu.

MAHKEME KARARIYLA KONGRE

Yönetimin muhalefetin genel kurul tüm taleplerini geri çevirmesi nedeniyle İstanbul Şubesi başta olmak üzere Mazlumder üyelerinin talebiyle mahkeme olağanüstü genel kurul kararı verdi. Geçtiğimiz hafta yapılan kurulda Ramazan Beyhan genel başkanlığa getirilirken, genel yönetim kurulu üyeliği 25'e, merkez yürütme kurulu üyeliği 9'a indirildi ve her ilde bir şube açılması kararı alındı. Ayrıca, derneğin genel merkezinin Ankara'dan İstanbul'a taşınması, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Gaziantep, İzmir, Muş, Bitlis, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Sakarya, Mersin, Kocaeli, Bursa ve Antakya şubelerinin kapatılması kararlaştırıldı.Boluspor-Fenerbahçe maçının özeti
Spor

Boluspor-Fenerbahçe maçının özeti

Sarı-lacivertliler, milli maçlar nedeniyle verilen arada yaptığı hazırlık müsabakasında Spor Toto 1. Lig ekibi Boluspor'a 6-2 mağlup oldu
Güvenlik kaynaklarından Sincar uyarısı
Dünya

Güvenlik kaynaklarından Sincar uyarısı

Türkiye'nin Sincar'a müdahalesi gündeme gelince, paniğe kapılan terör örgütü PKK, yabancı kamuoyu baskısı oluşturmak için 'Sincar'dan çekiliyoruz' açıklamasını yaptı. Güvenlik kaynakları, Afrin’de YPG adı altında yaptığı terörist yapılanmayı, Sincar’da da YBŞ adı altında yaptığına dikkat çekti.
Yeni bir okyanus yolda: Afrika kıtası ikiye bölünüyor
Teknoloji

Yeni bir okyanus yolda: Afrika kıtası ikiye bölünüyor

Etiyopya'da oluşan dev yarığın ardından Kenya'da da oluşan dev yarık yerel halkın iyice korkmasına neden oldu. Konuya ilişkin inceleme yapan uzmanlar ise bu durumun devam edeceğini tahmin ediyor. Eğer uzmanların yaptığı bu tahmin doğru çıkarsa dünya haritasının yeniden çizilmesi gerekiyor.
Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı
Gündem

Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı

Adana'da evinin yakınında serada olan anne eve geldiğinde oğlunun boynunun bazanın içine sıkışmış halde görünce çığlık çığlığa kaldı. Komşuları ile çocuğunu bazanın altından çıkartıp hastaneye kaldırdı ancak kurtaramadı.
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne şoke eden sözler: Bu ne rezilliktir?
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne şoke eden sözler: Bu ne rezilliktir?

Önceki gün ilk bölümüyle ekrana gelen 'Mehmed Bir Cihan Fatihi' dizisini yerden yere vuran Hıncal Uluç, "Benim insanım eroin, bonzai mi alıp oturuyorlar ekran başına? Bu ne rezilliktir" dedi.