Gündem Milyarlık baskın

Milyarlık baskın

Binden fazla sikkenin ele geçirildiği tarihi eser operasyonunda 7 gram da Kaliforniyum bulundu. Dünyanın en pahalı ikinci maddesi olan Kaliforniyumun gramı 27 milyon dolar. 189 milyon dolar değerindeki maddeyi AFAD ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu inceleyecek.

Talha Menteş Yeni Şafak
Kaliforniyumun gramı 27 milyon dolar.
Kaliforniyumun gramı 27 milyon dolar.

Diyarbakır’daki tarihi eser operasyonunda büyük bir başarıya imza atıldı. İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, elindeki bin adet tarihi sikkeyi satmak için alıcı arayan şüphelide kaliforniyum olduğu yönünde ihbar aldı. 12 Mart’ta düğmeye basan ekipler, şüpheliyi Kayapınar’da tarihi eserler ile kimyasal maddeyi satmak isterken suçüstü yakaladı.

189 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

  • Yapılan operasyonda Roma ve Bizans dönemine ait bin 167 adet bronz, 10 adet gümüş sikke, 3 yüzük, 15 obje olmak üzere toplam bin 195 tarihi eser ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçısının aracında yapılan aramada 189 milyon dolar (1 milyar 33 milyon 142 bin TL) değerinde 7 gram da Kaliforniyum maddesi bulundu. Tarihi eserler ve kimyasal maddeye el konuldu. Gözaltına alınan 2’si alıcı 3 şüphelinin sorguları sürüyor.

EN PAHALI İKİNCİ MADDE

Gramı 27 milyon dolarla dünyanın en pahalı ikinci maddesi olan Kaliforniyum, ağırlıklı olarak nükeleer reaktörlerde, araştırmalarda fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılıyor. Kaliforniyum ayrıca nötron kaynağı olarak petrol kuyuları, nem ölçüm aygıtları, altın ya da gümüş araştırma çalışmalarında da kullanılan bir element.

  • AFAD ve TAEK inceleyecek
  • Dünyanın en pahalı ikinci maddesi olan Kaliforniyumun incelenmesi için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) bilgi verildi. Tehlikeli elementler arasında bulunan maddeyi bu kurumların inceleyeceği öğrenildi.

En pahalı 10 materyal
FOTOĞRAF 10
Title
Lezzetinin yanı sıra sağlığımız için de pek çok faydası olan safranın gramı 11 dolar.
Title
Bu kıymetli metal, dünya pazarında ölümsüz bir yere sahip. Gramı yaklaşık olarak 56 dolar.
Title
Platin grubunun nadir bulunan üyesi rodyumun gramı 58 dolar.
Title
Altın gibi alkali ve diğer bileşenlere karşı dirençli olan platinin gramı 60 dolar.
Title
Nükleer silah ve uzay araçları için enerji kaynağı olarak kullanılan plütonyum gümüş beyaz rengindedir. Ağır ama kırılgan olan bu radyoaktif metalin gramı 4 bin dolar.
Title
Varlığından çok az kişinin haberdar olduğu painite taş 65 yıl önce keşfedildi. Gramı 9 bin dolar.
Title
Mor, pembe, kırmızı ve beyaz renginde olan, elmastan daha milyon kat daha nadir bulunan taffeite giderek efsanevi bir hale geliyor. Gramı 20 bin dolar.
Title
Işıklandırmada kullanılan trityumdan bir litre üretmek yaklaşık 15 milyon dolar.
Title
Dünya’da en ünlü taş olan elmasın gramı 55 bin dolar.
Title
İlk kez 1950 yılında keşfedilmesinden sonra sadece bir kez sentezlenebilmiş olan en pahalı kimyasal olan kaliforniyumun gramı 25 – 27 milyon dolar. Kaynak: brightside.me
En pahalı 10 materyal
Yüzyıllardır insanlar en pahalı materyalin altın olduğuna inanıyor. Yeryüzünün en pahalı maddelerinin düşükten yükseğe göre sıralandığı listede altın ilk üçe bile giremedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.