|

MİT ve MSB'den terör hedeflerini paramparça eden operasyonlar

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Suriye'nin kuzeyine nokta operasyon düzenledi. Operasyon sonucu terör örgütü PKK/YPG'ye ait 23 hedefin imha edildiği bildirildi. MİT'in gerçekleştirdiği operasyonun ardından Milli Savunma Bakanlığı da (MSB) Irak'ın kuzeyinde Gara ve Metina bölgesinde hava harekatı düzenlendiğini ve 10 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Semih Bozkuş
19:17 - 14/01/2024 Pazar
Güncelleme: 22:56 - 14/01/2024 Pazar
Yeni Şafak
MİT, Suriye'de terör hedeflerini imha etti.
MİT, Suriye'de terör hedeflerini imha etti.

Türkiye, teröristlerin inlerini başlarına yıkmaya devam ediyor.

Terörle mücadelesini kararlılıkla sürdüren Türkiye, Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde çok sayıda terör hedefini imha etti, operasyonlar neticesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi.MİT'ten Suriye'de nokta operasyon

Milli İstihbarat Teşkilatı'nca (MİT) Suriye'nin kuzeyinde nokta operasyon düzenlendi.

Operasyon sonucu PKK/YPG'ye ait terör amaçlı kullanılan, aralarında beş kritik altyapı tesisi, üç kontrol noktası, sekiz sözde askeri nokta, iki mühimmat deposu, iki lojistik deposu, iki teknik araç deposu ve bir tünel/mevzilendirme çalışmalarında kullanılan araç olmak üzere toplamda 23 hedef imha edildi.

Irak'ın kuzeyinde hava harekatı

Öte yandan MİT'in operasyonundan kısa süre sonra da Milli Savunma Bakanlığı (MSB), terör örgütü PKK'ya yönelik yeni bir operasyonun gerçekleştirildiğini duyurdu.

MSB, Irak'ın kuzeyinde Gara ve Metina bölgesinde hava harekatı düzenlendiğini ve 10 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.
"24 hedef ve çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) daha sonra, Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatlarına ilişkin paylaşımda bulundu.

Hava harekatının detaylarını paylaşan Bakanlık, 24 terör hedefinin ve çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Bakanlığın X'teki hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"PKK/YPG/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak ve Suriye kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara, Kandil ve Asos bölgeleri ile Suriye kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine 14 Ocak 2024 saat 22.00'da Hava Harekâtları icra edilmiş, icra edilen Hava Harekâtları ile Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerinde bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, mühimmat/malzeme deposu, barınak ve doğalgaz üretim tesisinden oluşan 24 hedef imha edilmiştir.

İcra edilen bu harekâtlarda, azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Bu harekâtlar sırasında; masum insanların, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
#MİT
#Terör Operasyonu
#Suriye
#Nokta Operasyon
#Terör Hedefi
5 ay önce