Gündem Niğdede bu yıl yaklaşık yüzde 20 artışla 400 bin ton buğday rekoltesi bekleniyor

Niğde'de bu yıl yaklaşık yüzde 20 artışla 400 bin ton buğday rekoltesi bekleniyor

Vali Mustafa Koç, merkeze bağlı Ovacık köyünde hasat yapan çiftçileri ziyaret ederek, bereketli bir sezon geçirmelerini diledi. Biçerdövere binerek buğday hasadı yapan Vali Koç, Niğde'nin tarımıyla öne çıkan bir il olduğunu ifade etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Niğdede bu yıl yaklaşık yüzde 20 artışla 400 bin ton buğday rekoltesi bekleniyor
Arşiv.

Kentte ürün çeşitliliğinin fazla olduğunu belirten Koç, buğdayda da bölgesel olarak hasadın devam ettiğini anlattı.

Koç, kentte yaklaşık 1 milyon dekar alanda hububat üretimi yapıldığını aktararak, şunları kaydetti:

"Bu alandan yaklaşık 500 bin ton rekolte bekliyoruz. Buğday özelinde konuşacak olursak, bu sene verim çok güzel. Geçen seneye göre yaklaşık yüzde 20'lik artışla bu yıl 400 bin ton buğday rekoltesi bekliyoruz. Fiyatları da çok iyi. Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimizle de görüştük, fiyattan gayet memnunlar. 7 lira 45 kuruş, fiyat beklentileri gayet iyi karşıladı. Çiftçilerimize kazasız belasız hasat diliyoruz."

Salgın sürecinin tarımın stratejik önemini bir kez daha ortaya çıkardığına dikkati çeken Koç, bundan dolayı kentte üretimi, üretim alanını ve ürün çeşitliliğinin artırılması noktasında çalışmalar yaparak çiftçilere gerekli desteği verdiklerini dile getirdi.

Hububat sahalarının yaklaşık yüzde 50'si sulanabilir arazi

Koç, mevsimin yağışlı geçtiğini ve kentte sulanabilir alanın da fazla olduğuna işaret ederek, "Ekim dikim yapılan hububat sahalarının yaklaşık yüzde 50'si sulanabilir arazi. Mevsim şartlarıyla beraber çiftçilere sunduğumuz sulama imkanının, ürün verimliliği ve rekolte artışındaki önemi büyük." ifadelerini kullandı.

Ovacık köyünde yaklaşık 350 dekar alanda üretim yapan Süleyman Duyar da hasada eşlik eden Vali Koç'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Buğday fiyatlarının iyi olduğunu vurgulayan Duyar, "7,3-7,4 lira arasında değişiyor. Ofis, 6,4- 6,5 lira, bin lira da desteği var. Bu sene verim iyi. İnşallah seneye bu tarlaya ayçiçeği ekeceğim ve güzel rekolte bekliyorum. Şimdiden rekolte söylenmez ama üst rekolte bekliyorum." diye konuştu.

Buğday fiyatı koridorla düştü
EKONOMİ
Buğday fiyatı koridorla düştü

Tarihi anlaşma hemen sonuç verdi: Buğday fiyatları savaş öncesinin altına düştü
EKONOMİ
Tarihi anlaşma hemen sonuç verdi: Buğday fiyatları savaş öncesinin altına düştü
DEAŞ elebaşının öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı
Dünya

DEAŞ elebaşının öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı

Suriye'nin güneyindeki askeri muhaliflerin Dera ilinde düzenlediği ve terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin etkisiz hale getirildiği operasyonun detayları gün yüzüne çıktı. Operasyon tamamlandıktan sonra Rusya destekli 5. Kolordu, elebaşının cesedinden bir parçayı DNA testi için Suriye'nin güneyindeki Amerikan üssüne götürdü. Operasyon sırasında evde olmayan DEAŞ elebaşının karısı da sağ olarak ele geçirildi.
Sur Yapı teslimlerine ara vermiyor
Ekonomi

Sur Yapı teslimlerine ara vermiyor

Özel sektörün en geniş portföyüne sahip inşaat firması olan Sur Yapı, Tempo City, Sur Yapı Antalya ve Yeşil Mavi projelerindeki konutları sahipleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son 4 yılda, 3 bin 600’ü 2018 yılında temeli atılan Sur Yapı Antalya projelerinde olmak üzere 5 bin konutu sahipleriyle buluşturduklarını dile getiren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Başta Antalya ve yanı sıra İstanbul’daki projelerimizde teslimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Teslim ettiğimiz konutlarda doluluk oranı İstanbul projelerimizde yüzde 90’lara, Antalya projemizde yüzde100’e ulaştı. Sur Yapı olarak mevcut projelerimizdeki daireleri hızla teslim ediyor, konutlarımızı sahipleriyle buluşturuyoruz” dedi.
Gana'nın penaltı trajedisi: 2010'un benzerini yaşadılar
Spor

Gana'nın penaltı trajedisi: 2010'un benzerini yaşadılar

FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Gana, Uruguay karşısında penaltı kaçırdı. Daha sonra Uruguay bulduğu gollerle devreye 2-0 önde girdi. Gana'nın kaçırdığı penaltı akıllara 2010 Dünya Kupası'nı getirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.