Gündem Onur Oymenin oğlu şeyhle ortak oluyor

Onur Oymen'in oğlu şeyhle ortak oluyor

CHP'li Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in ortağı olduğu şirket, Bodrum'da 4 milyon 812 bin metrekare orman arazisine, 3 milyar dolarlık gelir getirecek tesis yapacak. Öymen'in ortaklık teklif ettiği isimlerden birisi de Dubai Şeyhi Maktum

Abone Ol Google News
İsmail Zelvi Yeni Şafak
Onur Oymenin oğlu şeyhle ortak oluyor
Onur Oymen'in oğlu şeyhle ortak oluyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 35 yaşındaki oğlu Burak Öymen'in ortağı olduğu Kazakistan kökenli Capital Partners şirketi, Bodrum'da 4 milyon 812 bin metrekarelik orman arazisine, 3 bin villa, 2 büyük otel ve golf sahalarının bulunduğu dev tesisler yapmaya hazırlanıyor. Satın alınmasından inşaat izni alınmasına kadar her aşamasında soru işareti olan 14 koyun bulunduğu muhteşem araziye, 3 milyar dolar gelir getirmesi beklenen binlerce villa ve turizm tesisleri yapılacak. Geçtiğimiz aylarda Bodrum'a özel uçağıyla gelen ve bir günlük tatil yapacağını açıklayan Dubai Şeyhi Maktum'un da söz konusu projeye ortak olak için geldiği ortaya çıktı.

Doğu Bloku ülkelerinde ağırlıklı olarak emlak işi yapan Kazakistan kökenli Capital Partners şirketinin Türkiye'deki ortaklarından biri de Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen.

ŞİRKETİN CEO'LUĞUNU DA YAPIYOR

Burak Öymen, şirketin aynı zamanda CEO'luğunu da yürütüyor. Tesislerin yapılacağı Bodrum Milas Kazıklı Köyü'ndeki 4 milyon 812 bin metrekarelik orman arazisindeki ormanın yok edilip inşaata açılmasının hüzünlü bir hikayesi var. Arazi, 1965'te Orman Bakanlığı tarafından, orman olarak kayıtlara işlendi. Köylüler arazinin tapulu yerleri olduğu gerekçesiyle 23 Ekim 1967'de dava açarak tahdidin kaldırılmasını istediler.

SABOTAJ KOKAN YANGINLAR ÇIKTI

Dava devam ederken 2000'de, aynı anda 3 yerde birden başlayan yangınla orman büyük oranda tahrip oldu. Bakanlık, tahrip olan ormanın 75 hektarlık kısmını ağaçlandırdı. Ardından davanın görüldüğü mahkemenin talebi üzerine yapılan bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan raporda, 25 milyon 807 bin 489,79 metrekare (25 Hektar) alanın 4 milyon 825 bin 193 metrekaresi orman dışında bırakıldı. Milas Orman İşletme Müdürlüğü, bilirkişi raporlarının gerçek dışı olduğu gerekçesiyle bilirkişiler Doğan Bozkurt, Aydın Yükselmiş ve Yakup Dündar isimli bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Mahkeme bilirkişiler hakkında daha önce mahkumiyet kararı olmadığı gerekçesiyle işlem yapmaya gerek duymadı. İşletme bunun üzerine, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti, bu itiraz da reddedildi. Yargıtay 20. Hukuk Mahkemesi de 2001'de araziyle ilgili mahkeme kararını onayarak, arazi için 'yabani zeytin, sakız, meşe' ağaçlığı olduğunu teyit etti.

Maktum arsayı görmeye geldi

Yaklaşık 6 kilometre sahil şeridi olan Kazıklı koy bölgesine, 2 büyük otel, 3 bin villa, 2 golf sahası yapılması düşünülüyor. Yapılacak tesis ve villalardan elde edileceği düşünülen gelir ise yaklaşık 3 milyar dolar. İstanbul Levent'teki İETT arazisini satın alan Dubai Veliaht Prensi El Maktum ve ailesi 24 Haziran Pazar günü Boeing 747 SP tipi özel uçakla Milas'a geldi. 25 kişilik ailesiyle birlikte Bodrum'da Rixos Otel'de kalan Maktum, yatırım yapmak için Kara Ada, Akvaryum Koyu, Kisebük ve Kazıklı koylarını gezdi. CHP'li Onur Öymen'in oğlu Burak'ın ortağı olduğu Capital Partners yöneticilerinin ortak yatırım teklifi götürdüğü Maktum'un projeye sıcak baktığı belirtiliyor. CHP, Dubai Holding'in İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden İstanbul Levent'teki araziyi satın almasına hep karşı çıkmıştı.

Arazi değeri 6 kat arttı

Uzun yıllar devam eden dava sürecinde, 18 Aralık 1991'de Samet Sami Temel, Fuat Aksu, Ali Çelik ve Murat Devrim Çelik, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile bu araziyi devraldıklarını belirterek müdahil davalı oldu. Capital Partners'in alt şirketi Bodrum A.Ş, 1995 yılında araziyi, 80 milyon dolara Samet Sami Temel, Fuat Aksu, Ali Çelik ve Murat Devrim Çelik adlı köylülerden satın aldı. Davalı, arazinin yeni sahibi şirket oldu. Metrekaresi 100 dolara satılan arazinin bugünkü bedeli ise en az 500 milyon dolar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.