Gündem Suudi savcıya Kaşıkçı terfisi

​Suudi savcıya Kaşıkçı terfisi

Suudi savcıya Kaşıkçı terfisi

Suudi Arabistan’daki Kaşıkçı soruşturmasında cinayeti 5 tetikçiyle sınırlayıp Veliaht Muhammed bin Selman ile yakın ekibini aklayan Başsavcı Suud el Muceb terfi etti. Muceb ülkenin Yüksek Alimler Konseyi’ne atanan 20 kişi arasında yer aldı. Soruşturma çerçevesinde Ekim 2018’de İstanbul’a da gelen Muceb, işbirliği yerine Türkiye’nin elindeki delilleri öğrenmeye çalışmıştı.

Hatice Saka Yeni Şafak
Suud el Muceb
Suud el Muceb

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesindeki Danışma Meclisi, Yüksek Alimler Heyeti ve bazı görevlere ilişkin yeni atamalar gerçekleştirdi. Kral, Başmüftü Şeyh Abdülaziz el-Şeyh’in başkanlık ettiği konseye 20 yeni isim atayarak ‘reform’ emri verdi. Ülkenin en önemli kurumlarından biri Yüksek Alimler Konseyi’ne atanan 20 isimden birisi de Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el Muceb oldu.

Suudi
krallığı çöküşün
eşiğinde: BAE ile ortaklık monarşinin sonunu getiriyor
DÜNYA
Suudi krallığı çöküşün eşiğinde: BAE ile ortaklık monarşinin sonunu getiriyor

VELİAHTI VE KATİLLERİ AKLADI

Başsavcı Muceb, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda vahşice katledilen Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturmayı yöneten isimdi. Tüm izler Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve ona yakın infaz ekibine çıkmasına rağmen cinayeti sadece 5 tetikçinin üzerine yıkan Savcı Muceb, bu 5 kişi için idam cezası talep etmişti. Mahkeme de bu 5 kişi hakkında önce idam cezası vermiş, ardından da 20 yıl hapis cezasına çevirmişti. Cinayetin planlayıcısı Suudi Arabistan İstihbarat Servisi’nin Başkan Yardımcısı Ahmed el Asiri ve Prens Selman’ın eski danışmanı Suud el Kahtani ile diger katiller beraat etmiş, bu kararla Prens Selman da aklanmıştı.

Suud el Muceb

ÖDÜLÜNÜ ALDI

Cemal Kaşıkçı’nın ölümünü soruşturmak üzere Ekim 2018’de Türkiye’ye gelen Suudi Başsavcı, o dönemde Türk yetkililerin, Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna dair soruları yanıtlamayı reddetmişti. Muceb, Türkiye ile işbirliği yapmadığı gibi, sadece Türk yetkililerin failler aleyhine buldukları delilleri öğrenmekle ilgilenmişti. Kısa bir sürede ülkesine dönen başsavcı, giderken yanında onlarca koli alması süphe uyandırmıştı. Muceb, ülkesine lokum ve fındık götürdüğünü söylemişti. Suudi muhalifler, başsavcını ülkenin en önemli konseyine dahil edilmesinin Kaşıkcı cinayetindeki “sözde başarısının” bir ödülü olarak yorumladı.

Suud’un zirve sancısı

  • Kaşıkcı cinayeti uluslararası platformda Suudiler ‘in önüne çıkmaya devam ediyor. Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) 65 milletvekili, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e mektup yazarak Suudi Arabistan ile ilgili taleplerini iletti. AP milletvekilleri, Suudi Arabistan’ın insan hakları ihlallerine devam ettiğini, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde adaletin yerini bulmadığını belirttiler ve Suudi Arabistan’ın 21-22 Kasım’da G20 Zirvesi’ni düzenlemek için uygun olmadığına vurgu yaptılar.

İşte vahşetin kayıtları: Tüyler ürpertici
GÜNDEM
İşte vahşetin kayıtları: Tüyler ürpertici
Abone Ol Google News
Koronavirüs nedeniyle hemşire anneden çocuğunun velayetini alan baba: Kronik hastalığı var sağlığını düşünüyorum
Hayat

Koronavirüs nedeniyle hemşire anneden çocuğunun velayetini alan baba: Kronik hastalığı var sağlığını düşünüyorum

Ordu’da Evde Sağlık Hizmetleri Servisi'nde çalışan hemşire Cemile Deniz’in (31) yanında kalan 5 yaşındaki oğlunun velayetini, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek, boşanma aşamasında olduğu eşine veren mahkemenin kararına annenin avukatının itirazı üzerine görevlendirilen bilirkişi heyeti, taraflarla görüştü. Davayı açan Mehmet Atakan Deniz, “Çocuğumun kronik hastalığı olduğu için önlem almak istedim. Çocuğumun sağlığını düşünüyorum” dedi.
Anne 1,5 yaşındaki bebeğine alkol içirip fotoğraflarını paylaştı
Gündem

Anne 1,5 yaşındaki bebeğine alkol içirip fotoğraflarını paylaştı

Kartal’da bir annenin 1,5 yaşındaki çocuğuna alkol içirip fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılması tepkilere neden oldu. Elinde alkol şişesi ve sigara ile resimleri çekilen 1,5 yaşında bebek babasının şikayeti üzerine annesinden alınarak devlet korumasına alındı. Çocuğun kendisine verilmesini isteyen baba savcılığa başvururken, anne hakkında soruşturma açıldı.
Vali Yerlikaya'dan İstanbul için 'yeni mesai saati' açıklaması
Gündem

Vali Yerlikaya'dan İstanbul için 'yeni mesai saati' açıklaması

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı koronavirüs tedbirlerini içeren 2 yeni genelgeyi 81 ilin valiliğine gönderdi. Koronavirüs kısıtlamaları bu akşam başlıyor. Yeni kısıtlamalara göre hafta sonu 56 saat, hafta için her gün 8 saat sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca mesai saatleriyle ilgili yeni uygulama da devreye giriyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, yeni mesai saatlerini paylaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.