Gündem TSKda köklü değişiklikler geliyor

TSK'da köklü değişiklikler geliyor

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından TSK'da reform için harekete geçildi. Yeni yapılanmaya göre; Genelkurmay ve MİT Cumhurbaşkanlığı'na, kuvvet komutanlıkları ise Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacak. Zorunlu askerlik süresi kısaltılacak ve imam hatip mezunları da harp okuluna girebilecek.

Diğer
Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapısı tamamen değişiyor.

Darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet, Türkiye'de darbe dönemlerinin tamamen bitirmek için harekete geçti.

Buna göre; Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanına, kuvvet komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacak. Milli Savunma Bakanlığı tümüyle sivilleşecek. Askeri liseler kapatılacak. Zorunlu askerlik süresi kısaltılacak. İmam Hatip ve meslek liseleri dahil tüm lise mezunları harp okuluna girebilecek.

A Haber'de yer alan bilgilere göre yeni yapılanmanın ayrıntıları şu şekilde:

Genelkurmay ve MİT Cumhurbaşkanlığı'na

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapı değişecek, Milli Savunma Bakanlığı sivilleşecek. En başta Genelkurmay Başkanlığının cumhurbaşkanlığına bağlanması gündemde. Genelkurmay dışında MİT Müsteşarlığı'nın Külliye'ye bağlanması planlamalar arasında.

Kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığı'na

Genelkurmay, harekatlardan, ülke güvenliğinden sorumlu olacak. Yani bir nevi Cumhurbaşkanı'na bağlı koordinatör üst makamı görevini yürütecek.Kuvvet komutanlıkları ise Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacak. Ordunun eğitim, sağlık, personel gibi tüm destek hizmetlerini bakanlık karşılayacak. TSK'nın subay astsubay personel talebi, bunların hangi koşullarda alınacağı ve eğitimleri gibi konularda bakanlık sorumlu olacak.

Müsteşar ve genel müdürler sivillerden oluşacak

Milli Savunma Bakanlığı da sivilleşecek. En başta Genelkurmay yerleşkesinin içinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı, başka bir binaya taşınacak. Şu anda bakan dışında Milli Savunma Bakanlığında sadece bakan yardımcısı ve danışmanı sivil. Bu yapı da değiştirilecek. Siviller ağırlıkta olacak. Müsteşar ve genel müdürler sivillerden oluşacak.

İmam hatip mezunları harp okuluna girebilecek

FETÖ'nün yuvası haline gelen askeri liseler kapatılacak. Harp okulları devam edecek. İmam hatip ve meslek liseleri dahil tüm lise mezunları harp okuluna girebilecek.

Terfilerde liyakat esasına geçilecek

Örgütün kurmaylık sınavlarına da müdahale ettiği ortaya çıkmıştı. Bu nedenle kurmaylık da tümüyle kaldırılacak. Terfilerde liyakat esasına geçilecek. Sınıf subaylarından generallik terfiler daha da artacak.

Zorunlu askerlik süresi kısaltılacak

Bir süre önce başlayan profesyonel askerlik ilerleyen dönemde yaygınlaşacak. Zorunlu askerlik süresi kademeli olarak kısaltılacak. Asker azalımı jandarmadan başlayacak.

Bu arada emekliliğe sevk edilmesi beklenen 85, 86, 87 ve 88'nci dönem harp okulu mezunları için çıkarılan yasa iptal edildi.

FETÖ'nün hedefindeki bu subaylar görevlerine devam edecek.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.