Gündem Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde hedef tam normalleşme

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde hedef tam normalleşme

Türkiye ile Ermenistan özel temsilcilerinin ikinci görüşmesinin gündemi ‘güven artırıcı adımlar’ olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorusu üzerine, “Ermenistan ile hedef tam normalleşme. Ermenistan da bundan çok memnun. Uçuşların başlaması ve özel temsilcilerin atanması dışında hangi adımlar atılabilir onun üzerinde çalışılacak” dedi.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde hedef tam normalleşme ​
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kabine toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğe ilişkin Çavuşoğlu, “NATO-Rusya ve ABD-Rusya arasındaki diyalog bu konuda belirleyici olacak. NATO, Rusya’ya sözlü cevap verdi. Rusya’nın teklifleri vardı. Ona karşı da yazılı cevap verecek. Cenevre’de, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bir araya gelecek” dedi. Çavuşoğlu ayrıca, “Gerginlik devam ediyor ve ciddi. Bizler de temaslarımızı sürdüreceğiz. Amaç, gerginliğin azaltılması” diye konuştu.

ATILACAK ADIMLAR KONUŞULACAK

Çavuşoğlu, 14 Ocak’ta Moskova’da bir araya gelen Türkiye ve Ermenistan özel temsilcilerinin bir sonraki görüşmesinin gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Özel temsilcilerin ilk görüşmede, sürecin başlamasının amaçlarını ve neler beklendiğini görüştüğünü aktaran Çavuşoğlu, “Ermenistan ile hedef tam normalleşme. Biz bunu açıkladık. Ermenistan da bundan çok memnun. Uçuşların başlaması ve özel temsilcilerin atanması dışında hangi adımlar atılabilir onun üzerinde çalışılacak. Özel temsilciler, bunu çalışacak. Güven artırıcı adımlar konuşulacak” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile birlikte El Salvador’un Ankara Büyükelçiliği‘nin açılış törenine katıldı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile birlikte El Salvador’un Ankara Büyükelçiliği‘nin açılış törenine katıldı.

Bedelini ağır ödetiriz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets’le Bakanlıkta düzenlenen ortak basın toplantısı düzenledi. Rum kesiminin terör örgütü PKK/PYD’ye ofis açma izni vermesi hakkındaki bir soru üzerine Çavuşoğlu, teröre destek konusunun çok ciddi olduğunu belirterek “Maalesef, terör konusunda ‘Düşmanımın dostu dostumdur’ anlayışını daha sık görmeye başladık” dedi. Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Sonuçta, bu terör örgütlerine ofis açtırmak, onlara ev sahipliği yapmak ateşle oynamaktır. Rum kesiminin de terör örgütlerine, PKK’ya bugüne kadar desteğini zaten biz biliyoruz. Bu, gizli bir şey değil. Ama şunu söylemek isterim, burada ofis açmalarına izin veriyorlar, yarın buradan herhangi bir tehdit olursa Türkiye’ye ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Kıbrıs Türkleri kardeşlerimize yönelik bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Bu bedel de ağır bir bedel olur. O nedenle ateşle oynamasınlar.”

FETÖ AVRUPA’DA FAALİYETİNİ SÜRDÜRÜYOR

Baş başa yaptıkları görüşmede,FETÖ ile mücadelede Türkiye’nin beklentilerini Liimets’e ilettiğini belirten Çavuşoğlu, “Maalesef FETÖ, darbe girişiminden sonra tüm Avrupa ülkelerinde faaliyetlerini hemen hemen değişik isimler adı altında sürdürüyor ve iadesini istediğimiz bir şahıs dahil beklentilerimizi söyledik” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile normalleşme kapsamında karşılıklı temsilciler atayacağız
GÜNDEM
Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile normalleşme kapsamında karşılıklı temsilciler atayacağız

Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile görüşme ocak ayında
GÜNDEM
Bakan Çavuşoğlu: Ermenistan ile görüşme ocak ayında
Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye'nin, İsveç'in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini belirten Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti. Öte yandan Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile de telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, iki ülke ilişkileri ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.
Fenerbahçe Federico Bernardeschi'nin peşinde
Spor

Fenerbahçe Federico Bernardeschi'nin peşinde

Teknik direktör arayışlarında sona yaklaşan Fenerbahçe, bir yandan da transfer çalışmalarına devam ediyor. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek oyuncularla ilgilenen sarı-lacivertli takımın, Juventus forması Federico Bernardeschi'yi transfer etmek istediği öğrenildi.
İçişleri Bakanı Soylu: Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz
Gündem

İçişleri Bakanı Soylu: Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak. Pasaportun kendine ait özellikleri var; bütün bilgilerin içinde olduğu sistem, şu anda kullandığınız pasaportun yüzde 40 daha incesi. Hem pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da yabancı ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı inşallah cumhuriyetin 100'üncü yılında güvenlik önlemleri daha yüksek şekilde kullanıcılarımız ile buluşturacağız. Ehliyette de çift pencere olacak ve çipli olacak" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.