Gündem Uşakta 39 asırlık silindir mühür bulundu

Uşak'ta 39 asırlık silindir mühür bulundu

Uşak'taki Blaundos Antik Kenti'nde, 39 asırlık olduğu düşünülen silindir mühür bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
​Uşakta 39 asırlık silindir mühür bulundu
39 asırlık silindir mühür.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Blaundos Antik Kenti'ndeki kazılar devam ediyor.

Kazılarda, Asur Ticaret Kolonileri Çağı'na (milattan önce 18-17. yüzyıl) ait olduğu düşünülen silindir mühür bulundu.

Blaundos'un tarihini, bilinenden çok daha erkene götürebilecek mührün üzerindeki bilimsel incelemeler sürüyor.

Böylesi daha önce hiç bulunmadı: Türkiye'de ortaya çıktı
FOTOĞRAF 9
Title
İzmirin Urla ilçesindeki Klazomenai Antik Kentinde bu yılki kazılarda, 2 bin 500 yıllık perirrhanterion (lavabo) bulundu
Title
Kazı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Ersoy, Bu yılki kazılarda, fantastik mitolojik yaratıklarla ve araba yarışlarıyla bezeli lavabo ayağı ve tabanı bulundu. M.Ö. 6ncı yüzyıla ait bu eser, bugünden yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine ait. Bu şekilde figürlerle bezeli, kabartmalı ve boyalı örneğini şimdiye kadar bilmiyoruz dedi.
Title
12 Ion kent devletinden olan Klazomenai, Urla-Çeşme Yarımadasının kuzey kıyısında, İzmir Körfezinin ortasında yer alıyor.
Title
Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Ersoyun kazı başkanlığını yürüttüğü antik kentte çalışmalar, 1981den beri sürdürülüyor. Antik kentteki kazılar; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk Tarih Kurumu ve Karsan Karadeniz Kimya Sanayi A.Ş.nin destekleriyle yürütülüyor. Antik kentte, yerinde ayağa kaldırma çalışmalarıyla restore edilip, ziyaretçilere sunulan zeytinyağı işliği ise dikkat çekiyor. Ege Bölgesinde, tarihsel süreç içinde bugüne ulaşan ve seri üretimin varlığını gösteren en erken işliklerden biri olan Klazomenai zeytinyağı işliği, milattan önce 6ncı yüzyıla tarihleniyor.
Title
Antik dönemin seramik üretim merkezi Klazomenaida, 2 bin 500 yıllık perirrhanterion (vücut temizliğinde kullanılan, yüksek ayak üzerine oturan büyük yayvan formlu kap-lavabo) bulundu
Title
Kazı Başkanı Ersoy, Klazomenai, Batı Anadoludaki Ion kent devletinden biri. Özellikle Arkaik dönemde, milattan önce 6ncı yüzyılda bölgedeki en önemli seramik üretim merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Burada gerçekleştirilen kazılarda da kent ile bağlantılı atölyelerin üretmiş olduğu çok sayıda figürlü seramikler ve lahitler de buluyoruz.
Title
Bu yılki kazılarda, fantastik mitolojik yaratıklarla ve araba yarışlarıyla bezeli bir lavabo ayağı ve tabanı bulundu. Milattan önce 6ncı yüzyıla ait bu eser, bugünden yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine ait. Bu şekilde figürlerle bezeli, kabartmalı ve boyalı bir örneğini şimdiye kadar bilmiyoruz diye konuştu.
Title
BASKIN TİCARİ KENTTİKlazomenainın önemli üretim merkezi olduğunu vurgulayan Ersoy, Burada üretilen ürünleri, örneğin; Karadenizdeki Ion kolonilerinde, Güney Fransada, Kuzey Afrikada ya da Doğu Akdenizdeki çeşitli merkezlerde de buluyoruz dolayısıyla bu eserler ticari yollarla sözü edilen merkezlere taşınmış. Aynı zamanda Klazomenai ile özdeşleşen başka vazo türü de ticari amforalar. Bu amforalarda ister zeytinyağı olsun ister şarap olsun elde edilen ürünler taşınıyor.
Title
Bu türdeki vazoları Karadenizin neredeyse kuzey, doğu ile batı sahilinde ve Batı Akdeniz ile Doğu Akdenizde geniş coğrafyada birçok merkezde görüyoruz. Bu da bize kentin milattan önce 7nci yüzyıl sonrasından 6ncı yüzyıl başlarına kadar kentin baskın ticari etkinliğini gösteriyor dedi.
Böylesi daha önce hiç bulunmadı: Türkiye'de ortaya çıktı
İzmir'in Urla ilçesindeki Klazomenai Antik Kenti'nde bu yılki kazılarda, 2 bin 500 yıllık perirrhanterion (lavabo) bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Ersoy, "Bu yılki kazılarda, fantastik mitolojik yaratıklarla ve araba yarışlarıyla bezeli lavabo ayağı ve tabanı bulundu. M.Ö. 6'ncı yüzyıla ait bu eser, bugünden yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine ait. Bu şekilde figürlerle bezeli, kabartmalı ve boyalı örneğini şimdiye kadar bilmiyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.