|
Gündem

Yenikapı'da tarihi Fetih şöleni

İstanbul'un fethinin 563'üncü yılı için Yenikapı Miting Alanı'na vatandaşlar akın etti. Dün son provaların yapıldığı alanda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın da katılımıyla Fetih Şöleni gerçekleştirildi. Kutlamalarda, İstanbul'un fethi 3 boyutlu olarak canlandırıldı, Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı.

Yeni Şafak
19:00 . 29/05/2016 Pazar
IHA

İstanbul'un fethinin 563. yılı dolayısıyla düzenlenecek "Fetih Şöleni"ne katılmak isteyenler Yenikapı Miting Alanı'na geldi.Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan şölenin yapılacağı alanına çıkan yollarda ve kaldırımlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fatih Sultan Mehmet'in portrelerinin bulunduğu atkı, şapka ve bantlar katılımcılarınca ilgi gördü.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı'da önemli değerlendirmelerde bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:


"Saraybosna'dan Bakü'ye kadar tüm kardeş başkentleri selamlıyorum. Acısını, acımız bildiğimiz herkesi selamlıyorum. Biz sadece Rabbimizin karşısında eğiliriz, başka eğilmek yok. Ya Rab... Fatih'teki fetih kararlığını, bize de gönülleri fethetme noktasında ihsan eyle. İstanbul'u anlamak için Mekke'yi, Medine'yi, Kudüs'ü, Malazgirt'i kavrayabilmelisiniz. Bu fethin hesaplaşması 563 yıldır bitmedi, bitmeyecek. Çukurlara gömülen terör örgütünü üzerimize salanların akıbeti de aynı olacak. Türkiye'yi her alanda kendi kendine yeter bir ülke haline getirme yolunda önemli adımlar attık. Bize, bizden başka dost yok. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım; mesele bu. Türkiye'de iktidarda olduğumuz 13 yıl içerisinde cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma seferberliğini biz gerçekleştirdik. Bize ne dediler? 'Boğazın altından tünel, metro yapamazsınız' dediler. Niye yapamayalım? Benim ecdadım Osmanlı, projesini yapmış. Osmanlı, projesini yapmış, bunlar 'Yapamayız' diyorlar. Ne oldu yaptık mı? Yaptık."1400 yıllık ışık rahatsız ediyor"

Gezi olayları sırasında duvarlara 'Zulüm 1453'te başladı' diye yazmışlardı. Bunların hepsi aynı kinin, aynı nefretin, aynı sancının ürünüdür. Şu anlaşılıyor ki medeniyetimizin 1400 yıllık ışığı halen birilerini rahatsız ediyor. Huzur, mutluluk ve refah gelinceye kadar terör operasyonları devam edecek."Ne işleri var Suriye'de?"

Suriye'de terör örgütünün armasına bürünmüş ABD askerlerinin ne işi var? PYD denilen terör örgütünü kullanarak sınırımızı kuşatmaya çalışanların, Türkiye'nin bağlarını koparmaya çalıştıkları ortadadır."

Çağrı filminin müzikleri çalınıyor

Zeytinburnu tarafında kurulan 100'e yakın kontrol noktasından geçerek içeri alınanlara Türk bayrağı verilirken, metro, Marmaray, vapur ve otobüslerle miting alanına gelmeye devam edenlere ücretsiz su dağıtımı da yapılıyor. Çağrı filminin müziklerinin çalındığını alana girenler sık sık tekbir getirerek ellerindeki bayrakları sallıyor."Yeniden Diriliş Yeniden Yükseliş"

İstanbul'un surlarına benzer şekilde tasarlanan ve "dünyanın en büyük 3 boyutlu platformu" olarak tasarlanan gösteri alanında ise Fatih Sultan Mehmet'i at üstünde gösteren bir resim ve "Yeniden Diriliş Yeniden Yükseliş" yazısı yer alıyor."Bu zulüm devam etmez"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı'da açılış konuşmasını yaptı.


Topbaş'ın açıklaması şöyle:


"Bu Kutlu Fetih ile yeryüzünde bir zihniyet değişimi meydana gelmiştir. Aşkın şehre bürünmüş hali İstanbul'dan sesleniyorum; Bu zulüm böyle devam etmez, çekin ellerinizi masumların üzerinden.""Fetih yeniden tarih sahnesine çıkmaktır"

Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı'da açıklamalarda bulundu.


Başbakan Yıldırım'ın açıklaması şöyle:


"Fetih bizim inancımızda hakkın, doğrunun, adaletin iyiliğin kapısını açmaktır. Fetih, millet olarak yeniden tarih sahnesine çıkmaktır. Halkın irfanı tuzakları yendi, Erdoğan'a sahip çıkarak vefasını gösterdi."Mehteran Grubu gösterisi

Dört bölümden oluşacak etkinliğin ilk bölümünde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve TSK Mehteran Birliği Mehteran Grubu sahne aldı.3 boyutlu gösteriye entegre olarak, leventler tarafından çekilecek gerçek boyutlarda bir Osmanlı kadırgası da alana yerleştirildi.Fatih Sultan Mehmet ile askerlerinin İstanbul'u fethini temsili olarak gösterecek 500'den fazla oyuncu ve dönemi yansıtması için yeniden üretilen kıyafetlerle araç gereçler için de sahne arkasında dev çadırlar kuruldu.

Vatandaşların gösterileri rahat izleyebilmesi için de 9 dev ekran yerleştirilirken, etkinlik alanında 10 sağlık çadırı, ambulansların kalabalık arasında yol alması için güzergahlar, 150 güvenlikli giriş kapısı, 6 noktada mobil tuvalet ve şadırvanlar, su dağıtım noktaları oluşturuldu.


#İstanbul'un Fethi
#Fetih şöleni
#Yenikapı
7 yıl önce
default-profile-img