Hayat En zor kemik iliği nakillerinin yapıldığı merkez

En zor kemik iliği nakillerinin yapıldığı merkez

Malatya'da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde kurulan Kök Hücre Nakli Merkezi, en zor kemik iliği nakillerinin yapıldığı merkez konumunda. Merkezde bugüne kadar, 400 hastaya nakil gerçekleştirilirken, 100 hastaya ise kök hücre nakli yapıldı. Üstelik hastaların 45'ine allojenik kök hücrelerle nakil yapıldı. Bunlar komplikasyonu fazla olan zor nakiller.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
En zor kemik iliği nakillerinin yapıldığı merkez
Kök Hücre Nakli Merkezi'nde 2010'dan bugüne kadar 500 hastaya kök hücre nakli yapıldı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde 2010'da kurulan Kök Hücre Nakli Merkezi'nde 7 yılda 400 hastaya nakil gerçekleştirilirken, 2018'in Ocak-Ekim döneminde ise 100 hastaya kök hücre nakli yapıldı.

Yaklaşık 8 yıl önce sağlık hizmeti vermeye başlayan Kök Hücre Nakli Merkezi'nde Türkiye'nin çeşitli kentinden gelen kanser hastalarına kök hücre nakli yapılıyor.

Merkezde yılın 10 aylık döneminde 100 hastaya kök hücre nakli gerçekleştirilirken, yapımı devam eden Onkoloji Hastanesinin 2019'un ikinci yarısında faaliyete geçmesiyle nakil için yurt dışından da hasta kabul edilmesi hedefleniyor.

500 hastaya kök hücre nakli yapıldı

Kök Hücre Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, merkezde yaklaşık 8 yıldır kök hücre nakli gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kök hücre nakillerinin büyük kısmını özel hastanelerin yaptığını belirten Erkurt, şöyle devam etti:

  • "Bu yılın ilk 10 ayında 100 nakil yaptık. Nakil yapılan hastaların 60'ını il dışından gelenler oluşturuyor. Yıl sonu kök hücre nakli hedefimiz 120. Büyük bir ihtimal kök hücre naklinde kamu hastaneleri arasında ilk sırada olacağız. Hastaların 45'ine allojenik (başkasından alınan) kök hücreler ile nakil yapıldı ve bu hastaların 7'si akraba dışı, 3'ü ise 'haploidentik' adı verilen kısmi uyumlu vericiden alınan kök hücrelerle yapılan nakiller. Bunlar komplikasyonu fazla olan zor nakiller. En zor kemik iliği nakillerinin yapıldığı bir merkez konumundayız. 2010'dan bugüne kadar 500 hastaya kök hücre nakli yaptık."

SGK'lı hastalardan fark ücreti alınmıyor

Prof. Dr. Erkurt, 2017 yılında Türkiye'de yaklaşık 4 bin 400 kök hücre nakli yapıldığını dile getirerek, bu nakillerin 4'te 3'ünü özel hastanelerin gerçekleştirdiğini kaydetti.

Merkezde sosyal güvencesi bulunan hastalardan fark ücreti almadıklarını aktaran Erkurt, Sosyal Güvenlik Kurumunun allojenik nakillere 92 bin, akraba dışı nakillere 181 bin, haploidentik nakillere ise 169 bin lira ödeme yaptığını ifade etti.

Türkiye'nin en büyüğü olmaya adayız

Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde hizmet verecek Onkoloji Hastanesinde de çalışmaların devam ettiğini anlatan Mehmet Ali Erkurt, şunları kaydetti:

  • "2019'un Temmuz ayında Onkoloji Hastanesinin açılması planlanıyor. 210 yataklı hastaneden bize 96 yatak verilecek. Hastane bünyesinde 24 kemik iliği nakli odası, 72'de tek kişilik hematoloji servis odası, son sistem teknolojiye sahip olacak şekilde hazırlanacak. Böylece Türkiye'nin en büyük kök hücre merkezlerinden biri olmaya aday olacağız. Yeni hastanenin hizmete girmesinin ardından sağlık turizmi kapsamında çevre ülkelerden başlayarak yabancı hastalara da sağlık hizmeti vereceğiz. 2019'daki hedefimiz mezenkimal kök hücre kullanımına geçmek. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor."

Kök hücre nakli bir süreç

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Hemotoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Kaya ise 12 yataklı ünitede sağlık hizmeti verdiklerini belirtti.

Merkezde Malatya dışından gelen hastalara da hizmet verdiklerine dile getiren Kaya, "Hastadan, hastanın kardeşinden veya TÜRKÖK'ten aldığımız kök hücrelerle sağlık hizmeti veriyoruz. Kök hücre nakli bir süreç. Hastalığın tedavisi yapıldıktan sonra kemoterapi uygulanıyor. Kemoterapi süresi hastalığa göre değişiyor. Kemoterapinin ardından hastanın kendinden veya donörden alınan kök hücreyi hastaya damar yoluyla veriyoruz. Bu hücrelerin hastanın vücuduna yerleşerek, yenileme süreci bazı hastalarda bir ayda tamamlanıyor. Kök hücre nakli bir günlük bir süreç değil" dedi.

Poğaça ve börek psikolojiyi bozuyor
HAYAT
Poğaça ve börek psikolojiyi bozuyor

Kanser hastası çocuğun babasını görünce hayatı değişti
HAYAT
Kanser hastası çocuğun babasını görünce hayatı değişti

Sık sık kuaföre giden kadınlara kötü haber
HAYAT
Sık sık kuaföre giden kadınlara kötü haber

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.