Hayat Erdoğan aleyhine konuşmazsan konser yapmayacağız

'Erdoğan aleyhine konuşmazsan konser yapmayacağız'

Türkiye sevgisi ile tanınan ve 25 yıldır Filistinliler için konser veren ünlü Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet, Erdoğan ve Osmanlı’ya duyduğu ilgi nedeniyle birçok engelleme ve yasak ile karşılaştı. Erdoğan hakkında kötü şeyler söylemezse konserine izin verilmeyeceği yönünde tehditler alan Blet, “Politik konuları konuşmak istemiyorum. Bazı insanlar beni bu konuda zorladı” şeklinde konuştu. Mehmetçik için de konser vermeyi düşünen Blet’le Türkiye sevgisini, Afrin operasyonunu ve Avrupa’nın Türkiye hakkındaki yalan haberlerini konuştuk.

Abone Ol Google News
Sevda Dursun Halime Kirazlı Yeni Şafak
Fransız sanatçı Stephabe Blet Yeni Şafaka konuştu
Ünlü Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet, Yeni Şafak'a konuştu.

Türkiye Afrin Operasyonu’nu başlattığında siz de sosyal medya hesabınızdan Mehmetçik için dua istediniz. Avrupa ise Zeytin Dalı harekâtını “Kürtlere operasyon yapılıyor” şeklinde veriyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ben tam tersini düşünüyorum Fransa’da bu yüzden bana faşist, diyorlar. Ben Türkiye’nin haklı olduğunu söyledim. Türkiye’de neler olduğunu, PKK’nın ne olduğunu Fransız halkı bilmiyor. Ben onlara Kürtler ve Türklerin kardeş olduğunu söyledim. Televizyonda her gün Türkler’in kötü, PKK’nın melek olduğuna yönelik yayınlar yapılıyor.

Macron’la Erdoğan da operasyonla ilgili telefonla görüştü. Afrin operasyonunda Fransa’nın tutumu nasıl?

Macron’a güvenmemek lazım. Macron seçimlerde başkan oldu ama nasıl oldu? Bir yıl önce Macron’un kim olduğunu hiçbir Fransız bilmiyordu. Bir senede ortaya çıktı. Hayatımızda böyle bir şey görmedik. Seçimi kazandıktan sonra sembol olarak Netenyahu’yu davet etti. Fransa’da, medya da hükümet de Siyonistlerin elinde. Ama halk değil. Jacques Chirac’a kadar böyle değildi. Sarkozy’den beri böyle ve o kadar beter oldu ki artık ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Sevda Dursun, Stephane Blet ve Halime Kirazlı
Sevda Dursun, Stephane Blet ve Halime Kirazlı

MEHMETÇİK İÇİN KONSER VERMEK İSTİYORUM

İki ay önce Türkiye’ye yerleştiniz. Ne düşünüyorsunuz Türkiye hakkında? Gelmeden önceki fikirleriniz değişti mi?

1992 yılında Türkiye’ye ilk kez bir konser için geldiğimde bir fikrim yoktu. Bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Türk tarihini, Türk müziğini falan araştırdım. Mesela Leyla Gencer Ödülü programı düzenledim. Avrupa’da meşhur bir ödül oldu. Türk besteleri ve Osmanlı müzikleri çalarken, sanki birkaç yüzyıldır burada oturuyormuşum gibi hissediyorum. Osmanlı müziğini seviyorum. 12 tane Osmanlı ve Türk rapsodisi besteledim. Dede Efendi’den, Eski Osmanlı müzikleri.

Türkiye’de de konserler veriyorsunuz. Mesela geçen ay Sivas’ta Filistinliler için bir konser verdiniz. Yakında bir konser planınız var mı?

25 yıldan beri Filistinliler için konserler veriyorum. Bir ay önce de Sivas’ta verdim. Mehmetçik için de bir konser vermek istiyorum. Konserler çok güzel geçiyor. Fakat bazı konserlerim, Erdoğan hakkında kötü şeyler söylemediğimden dolayı iptal edildi.

Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet
Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet

ERDOĞAN'I KÖTÜLEMEDİM DİYE KONSER YAPTIRMADILAR

Nasıl yani? Kim iptal ettirmek istedi sizin konserlerinizi?

Birkaç yıl önce Boğaziçi Üniversitesinde bir konser verdim. İptal ettirmeye çalıştılar, ama başaramadılar. Benim hem Osmanlı hem de Türk rapsodilerim var. Osmanlı rapsodisi yazan bestemin ismini Türk rapsodisi şeklinde değiştirdiler. Bazıları Osmanlı’yı istemiyor.

Erdoğan hakkında kötü şeyler söylemenizi istiyorlar ve siz ısrarla Erdoğan’ı sevdiğinizi söylüyorsunuz. Çekinmiyor musunuz?

Ben bir şeyden korkmuyorum. Ne düşünüyorsam onu söylüyorum. Köle olmak için sanatçı olmadım ben. Aslında siyaset konuşmak hiç istemiyorum, ama bu insanlar beni zorluyor. Benden Erdoğan için kötü şeyler söylememi istediler. O bir faşist dediler. Ben yabancıyım, ne istiyorsunuz benden, ne yapmaya çalışıyorsunuz dedim. Erdoğan’a karşı bir şey söylemezsen sana konser yapmayacağız dediler. Her şeyi politikleştirdiler, o yüzden artık onlarla çalışmıyorum.

FRANSA'DA İSRAİL LOBİSİ VAR

Filistin isimli bir eseriniz de var. Üstelik tüm dünya İsrail’in yanındayken, siz Filistin için beste bile yapıyorsunuz. Fransa’da da bu bestelerinizi icra edebiliyor musunuz?

Önceden çalabiliyordum fakat artık yasak. Fransız medyasında Filistin ya da Filistinli kelimesi yasak. Müslümanlar için artık İslamist kelimesini kullanıyorlar. Beni de boykot ediyorlar. Hatta antisemitist iddiasıyla bana dava bile açtılar. Filistinliler için bir şeyler yapmaya çalışan insanlara artık davalar açıyorlar. İsrail lobisi var Fransa’da. Her şeye onlar karar veriyor.

Filistin’e böylesi karşı olmalarının temel sebebi ne olabilir? Orayı iyi tanımamak bir bahane olabilir mi?

Herkesin uyanması lazım, her gün korkunç şeyler yapıyorlar. Bu politik bir mesele değil, bu insanlık meselesi. Böyle şeyleri kabul edersek ne olacak, ne anlatacağız çocuklarımıza, torunlarımıza… Ama Fransa artık yüzde yüz Siyonist bir ülke. O kadar inanılmaz bir propaganda var ki…

MEDYA HER ŞEYİ TERSTEN GÖSTERİYOR

Fransa’dan Türkiye’ye nasıl bakıyorlar?

Biliyorsunuz bütün medyamız Siyonist olduğu için hep kara propaganda yapıyor. Türkiye’yi bilen yabancılar çok seviyor. Ama bilmeyen insanlar nasıl öğrensin, her şey ters gösteriliyor medyada. Sarkozy’den beri medya gerçekten çok kötü. Bizim Müslümanlarla hiçbir sorunumuz yok. Ama öyle bir şey yapmaya çalışıyorlar ki Hristiyanlar ve Müslümanlar savaşsın diye her şeye hazırlar.

Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet
Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet

TÜRKLERLE GURUR DUYUYORUM

Türk sanatçılarıyla aranız nasıl? Bazılarının en ufak bir fırsatta ülkelerini Avrupa’ya şikayet etmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Daha çok konser vermek, para kazanmak için tabii ki Siyonistlere şirin gözükmek lazım. Onlar da bunu yapıyor. Bazı sanatçılar beni seviyor mesela ama bunu göstermek istemiyor. Çünkü Filistinliler için bir şeyler yapıyorum, Erdoğan iyi diyorum, hoşlarına gitmiyor. Erdoğan Türkiye’yi korumaya çalışıyor. Güçlü ve inanılmaz karizmatik biri. İnsanlar sevsin ya da sevmesin artık Türkiye’ye saygı duyuyorlar. Ben Türklerle gerçekten gurur duyuyorum. Ve askerleri düşünüyorum. Mehmetçiği düşünüyorum. Özelikle şu an bence çok iyi bir şey yapıyorlar. Buna saygı duymamız lazım. Ve gerçekten kalbimden Türkiye’yleyim.

FRANSA'DA DA FETÖ VAR

Türkiye’de 15 Temmuz darbesi oldu ve herkes rengini daha çok belli etti? Siz ne düşündünüz FETÖ’cü darbe hakkında?

15 Temmuz gecesi oğlumla birlikteydim. O kadar korktum ki, çünkü ne kadar tehlikeli olabileceklerini biliyordum. Bunların CIA ve MOSSAD olduklarını anladım. Fransız bir dergide “bu korkunç bir şey, ben onu tanıyorum” dedim. Bana ‘Kapat çeneni’ dediler, her şeyi yaptılar bana. PKK beni öldürmek istedi. Fransız polisi hiçbir şey yapmadı. Tabi ki her şeyi denediler. Ve bugüne kadar Fransa onlara yardım etti. Fransa’da da FETÖ’nün adamları var. MOSSAD gibi her yerdeler.

FETÖ de Müslümanız diye geçiniyor. Onlara nasıl müsamahalı davranıyor Fransa?

Bu tam Kabala ve Yahudi sistemi. Müslümanları böyle görmek istiyorlar. Gerçek Müslümanlara karşı çalışıyorlar ve aynı zamanda Müslüman olmayan insanlar Müslümanlardan korksun istiyorlar. En son derecelerde olan Masonlar da aynı şeyleri yapıyor. Masonluktaki en üst derece, Yahudi olmayan insanlara yasak. Türkiye’den akademisyenler B'nai B'rith ile toplantılar yapmak, PKK için para bulabilmek için Paris’e gittiler.

TÜRKİYE, AB'YE GİRMESİN

Masonlarda mı PKK’yı destekliyor?

Tabi ki. Çünkü en üst seviyede masonluk yüzde yüz İsraillilik. Ama anlayabilmek için en yüksek mevkilerinde olmak lazım. Ben 20 yıl önce Masondum. Kaçtım gittim. Çünkü bir iki yıl anlamıyorsunuz. Zaman geçtikçe gerçekten korkunç bir hareket olduğunu anlıyorsunuz. Oradan kaçtım, herkese anlattım nasıl olduğunu.

Türkiye Avrupa ilişkilerini nasıl görüyorsunuz?

Avrupa Birliği çökecek bence. 2005’te Chirac bir referandum yaptırdığında Fransız halkı yüzde 56 Avrupa Birliği’nden çıkmak istedi. Fakat Sarkozy buna izin vermedi. Türkiye’nin bu birliğe girmesi, onun zararına. Avrupa Birliği Türkiye’yi köleleştirir. Mesela domatesin fiyatına bile Brüksel karar verecek. Bu Türkiye’nin zararına. Her şey için Brüksel karar verip, emirler veriyor. Avrupa’da Cumhurbaşkanları bile bir şey yapamıyor. Bütün Avrupa Brüksel’in kölesi. Bence Türkiye için Çin’e Rusya’ya, İran’a yakın olmak daha iyi. Çünkü eminim bir yıl sonra bütün Avrupa dağılacak.

Ünlü piyanist Blet’den konser öncesi İsrail’i boykot çağrısı
HAYAT
Ünlü piyanist Blet’den konser öncesi İsrail’i boykot çağrısı

Afrin için dua istedi
GÜNDEM
Afrin için dua istedi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.